Connect with us

Piyasalar

Hazine ve Maliye 3,85 Milyar TL Borçlandı

Published

on

Hazine ve Maliye 3,85 milyar TL borçlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 ve 10 yıl vadeli tahvil ihraçlarıyla birlikte toplamda 3,85 milyar TL’lik borçlanma gerçekleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı iki tahville Mart ayı borçlanma programını sürdürdü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 7 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin tekrardan ihracında 1,40 milyar liralık öneri doğrultusunda 872,9 milyon liralık satış gerçekleştirdi. İhalede dönemsel faiz yüzde 7,09 seviyesine geldi.

Hazine’nin gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 5,85 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin tekrardan ihracında ise 2,99 milyar liralık teklif verilirken, net satış 1,48 milyar lira oldu. İhalede bileşik faiz yüzde 14,29 olarak güncellendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından İhale öncesi 1,5 milyar TL’lik satış

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ihale öncesi yedi yıl vadeli değişken faizle tahvilde kamuya satış yapılamazken piyasa yapıcıların 676 milyon TL teklifine karşılık 400 milyon TL sattı.

10 yıl vadeli her altı ayda bir sabit kupon ödemeli tahvilde ise ihale öncesinde kamuya 600 milyon TL, piyasa yapıcılara 500 milyon TL satış yapıldı. Bu tahvilde piyasa yapıcılar 771 milyon TL teklifte bulundu.

Daha fazla piyasa haberleri için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Euro/Dolar 1’in altında

Published

on

By

Şubat ayında 1,15 dolar civarında işlem gören Euro 2002’den bu yana ilk kez 1 doların altını gördü.

Euro 2002 yılından beri ilk kez 1 doların altını gördü. Avrupa Birliği’nin ortak para birimi bu yıl şimdiye dek yaklaşık yüzde 12 değer kaybetti.

Şubat ayında 1,15 dolar civarında işlem görmesi göz önüne alındığında, para biriminin pariteye olan aşağı yönlü hareketi kayda değer derecede hızlı oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte Euro Bölgesi’ndeki büyüme görünümünü kötüleştirirken ve enerji ithalatının maliyetini yükseltirken, Fed’in giderek artan faiz oranı artışları doları güçlendirdi.

Avrupa Merkez Bankası şimdiye kadar dünya çapında merkez bankaları tarafından uygulanan agresif politika sıkılaştırmasına direnirken bankanın son dönemde verdiği ipuçları bu ayın sonunda faizleri çeyrek puan artıracağına dair işaretler veriyor. Bu durumun, artan faiz oran farkı nedeniyle euro üzerindeki baskıyı artıracağı değerlendiriliyor.

Continue Reading

Global

Fed’den 75 Baz Puanlık Artış Sinyalleri Geliyor

Published

on

By

St. Louis Fed Başkanı Bullard, yaptığı açıklamalarda ihtiyaç duyulması halinde faizlerin 75 baz puan artırılabileceğini söyledi.
St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faizleri yaklaşık %3,5 seviyesine yükseltmek için acele etmesi gerektiğini belirtirken, 75 baz puanlık bir artırımın imkansız olmadığının altını çizdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
KÜRESEL PİYASALARDA ENDİŞE SİNYALİ

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nde çevrimiçi bir sunum yapan Bullard, 75 baz puanlık bir artırım yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soruya “Şu anda 50 baz puan üzeri bir artırım baz senaryom değil. Bu ihtimal için imkansız diyemem ama baz senaryom bu değil” yanıtında bulundu.

Enflasyon sürecinde rahat davranmak için fazla yüksek olduğuna işaret eden Bullard, Fed’in faizi “çok yakında” nötr seviyeye yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

ABD’de resesyon riskini konuşmak için erken olduğunu dile getiren Bullard, 2022 ve 2023’te sağlıklı bir büyüme öngördü; işsizlik oranının da %3’ün altına ineceği tahmininde bulundu.

ABD’de resesyon analizleri

Fed tarafından şahin mesajlar gelmeye devam ederken, ABD ekonomisine ilişkin resesyon beklentileri de artıyor.

Goldman Sachs, önümüzdeki iki yıl içinde ABD’de resesyon ihtimalinin %35 olduğunu açıkladı. Bankanın değerlendirmesine göre Fed’in bir resesyona neden olmadan enflasyonu soğutması için önünde zorlu bir yol bulunuyor.

Bankanın Başekonomisti Jan Hatzius Fed’in karşılaşacağı temel zorluğun iş imkanları ve çalışanlar arasındaki boşluğu kapamanın yanı sıra, işsizliğe neden olmadan ücret artışlarını finansal koşulları sıkılaştırarak %2’lik enflasyon hedefi ile aynı patikada tutmak olduğunu açıkladı. Hatzius’a göre tüm bunlar dolayısıyla yumuşak bir iniş için Fed’in önünde zorlu bir yol var.

Continue Reading

Global

Küresel Piyasalarda Endişe Sinyalleri Geliyor!

Published

on

By

Dünya piyasalarında fed ve Çin cephesinden gelen ardı ardına açıklamalar karışık fiyatlamalara neden oldu. St. Louis Fed Başkanı Bullard ihtiyaç duyulması halinde faizlerin 75 puan artırılabileceğini açıkladı. Çin’de ise ekonomiyi desteklemek adına yeni adımlar açıklandı.

Çin’de artan Covid-19 vakaları sebebiyle artan kısıtlamalarda etkilenen ekonomiyi desteklemek için açıklanan önlemler ve Fed üyesi Bullard’ın açıklamaları küresel piyasaların karışık seyretmesine neden oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ALTIN SON BEŞ HAFTANIN ZİRVESİNDE

Çin Merkez Bankası bankalara, yerel yönetimlerin “makul finansman ihtiyaçlarını” karşılamalarının açıklamasında bulundu ve “esnek istihdama” sahip kişilere daha fazla kredi verilmesini ve küçük işletmelere daha uzun vadeli ve daha ucuz krediler sağlanmasını gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte Çin CSI 300 endeksi ve Hong Kong Hang Seng endeksi geriledi. Japon Nikkei 225 ise %0,67 artışla olumlu ayrışıyor.

Japonya’nın ayrışmasında Bullard’ın açıklamaları sonrası BOJ-Fed politika farkının Japon yenini dolara karşı 13 günlük aralıksız düşüşüne taşıması etkili oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans