Connect with us

Bitcoin

Maliye Bakanlığı Kripto Para Borsalarından Bilgi İstedi

Published

on

Maliye Bakanlığı Türkiye’de gerçekleşen kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin düzenlemelerini sürdürüyor. Sektörel referanslarımıza göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de etkinlik gösteren kripto para borsalarına bir bildiri göndererek kullanıcı verilerini talep etti. İstenilen bilgiler içinde TC kimlik numarası, unvanı, kayıt zamanı. Bu bilgilere ek olarak en önemlisi de kullanıcıların hesaplarındaki tutarın TL bazındaki değerine kadar kritik veriler yer alıyor.

Ulaştığımız sektörel verilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para vergisini de içermesi muhtemel Dijital Para Yasası için harekete geçti. Bakanlık, Türkiye’de etkinlik gösteren kripto para borsalarına ilettiği tebligat ile kullanıcı verilerini istedi. 

İstenilen bilgiler içinde, kripto para borsalarında hesap sahibi olan kullanıcıların TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, SWIFT kodu, kullanıcı unvanı, borsaya kayıt oldukları zaman ve sanal cüzdan numarası.

Maliye Bakanlığı borsalardan şu verileri talep etti:

 • Kullanıcı Adı (Sanal Para Cüzdan No): Sistemde kayıtlı tekil kullanıcı hesap numarası
 • Kullanıcı Türü: Bireysel/Tüzel/SVHS’nin kendi kullanıcı durumu
 • Kullanıcı kimlik Çeşidi:
  • TCKN
  • VKN
  • Yabancı Kimlik Numarası
  • Pasaport Numarası
 • Kullanıcı kimlik Numarası: İşlemi yapan kullanıcının kullanıcı türü belgesine göre kimlik no’su. 
 • Kullanıcı Adları: Gerçek kişi veya kişiler için ad soyad bilgisi, tüzel kişiler için unvan bilgisidir. 
 • Kullanıcı Kayıt Zamanı: SVHS kullanıcısının sisteme girişi yapıldığı zamanını gösterir. 
 • Stok Zamanı: YYYY-AA-GG biçiminde stok zamanını ifade eder.
 • Stok Para Miktarı: Varlık biriminin tutarını belirtir.
 • Stok Varlık Kuru: Varlık biriminin TL türünden kur değeri

Dijital Para Yasası için adım atılmış oldu:

Bakanlığın yapmış olduğu bu adımı, Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili en somut adım olarak ifade edebiliriz. Bakanlığın ve diğer resmi mevkilerin, söz konusu çalışma hakkında yakında bilgilendirmek için yapacağı açıklamalar bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

Bitcoin’de düşüş başladı

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Bitcoin, Borsa yatırım fonlarındaki talebin soğuması ve FED’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin açıklanan verilerle ötelenmesi sonrasında düşüş gösterdi.

Bitcoin, yeni işlem gününde kayıplarının bir kısmını geri vermeden önce bir ara yüzde 5’i aşan bir düşüş gösterdi.

Öncesinde yatırımcılar tarafından ilgi gören Pepe ve dogwifhat gibi tokenlar da kayıp yaşadı. Küçük dijital para birimlerini izleyen bir endeks iki haftanın en güçlü düşüşüne imza attı.

Bu yılki sert kripto rallisi, ABD’de devam eden fiyat baskılarının yatırımcıların Fed’in faiz indirimlerine yönelik bahislerini azaltmasına, tahvil getirilerini ve doları yükseltmesine yol açmasıyla gücünü kaybediyor.

Bu, dijital varlık sektörü gibi küresel piyasaların spekülatif bir köşesi için daha zorlu bir ortam yaratıyor.

OSL SG Pte Trading Direktörü Stefan von Haenisch, “Fed hakkında değişen görüşler, hafta ilerledikçe satışların yaşandığı kripto genelinde bir etki yaratıyor. Her sektör bu durumdan etkilenecektir. Özellikle de fiyatların son altı ayda Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiği fenomen varlıklar” dedi.

DACM’nin kurucu ortağı Richard Galvin de en son ABD ekonomik verilerinin ardından kripto piyasasının son 12 saat içinde “zayıf” göründüğünü söyledi.

Continue Reading

Bitcoin

Binance’a saldırı

Published

on

By

Kriptolarda Ayı piyasası rüzgarı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance, 100 milyon dolarlık siber saldırıya uğradığını açıkladı. Yapılan resmi açıklamada, platform üzerinden gerçekleşecek tüm yatırma ve çekme işlemleri geçici süreyle askıya alındığını duyurdu.

Hackerların sefer hedefinde dünyanın en büyük kripto para borsası Binance vardı.

Bloomberg’den edinilen bilgilere göre, Binance, bugün erken saatlerde bir siber saldırıya uğradı. Binance üzerinden yaklaşık 100 milyon dolarlık Binance Coin (BNB) çalındığını ifade etti.

Yaşanan saldırının ardından Binance Ceo’su Changpeng Zhao, Twitter’dan bir açıklama yaptı.

Changpeng Zhao, “Yaşanan durum kontrol altına alındı. Paranız güvende. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Duruma göre daha fazla güncelleme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Zhao, bir diğer tweetinde ise şu anki etkinin 100 milyon ABD dolarına eş değer olduğunu söyledi.

Ayrıca CEO Zhao’nun tweetinden yaklaşık iki saat önce Binance resmi twitter hesabı, BNB Chain’in bakımda olduğunu paylaşarak, “Rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Daha fazla güncelleme olana kadar BNB zinciri aracığıyla tüm para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya alındı” açıklamasında bulunmuştu.

Continue Reading

Bitcoin

Bitcoin Ocak Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesinde

Published

on

By

Çok sevilen Kripto paralardan bir tanesi olan Bitcoin’nin fiyatı, 37 bin dolar desteğini aşağı kırarak fiyatı Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyesinde

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, son 24 saat içinde %11 düşüşle 35 bin 611 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu, 21 Ocak’tan bu yana görülen en keskin düşüş oldu. Fiyat şu sıralarda 24 saat öncesine göre %7,94 kayıpla 36465,11 dolar seviyesinde.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ALTINDA ENFLASYON BASKISI DEVAM EDİYOR

Bitcoin’deki güçlü düşüş diğer kripto paraları da sarstı. Avalanche ve Solana %15 ve %11 değer kaybettiler.

Şu sıralarda Solana 24 saat öncesine göre %11,16 kayıpla 83,27 dolardan işlem görüyor. Avalenche ise %13,34 düşüş yaşayarak 58,74 dolarda.

Ethereum, %6,3, Cardano %8,4, Terra %6,56 düşüş yaşadı.

Bitcoin ve diğer kripto paraların değer kaybetmesinde CoinShares verilerinin geçtiğimiz hafta kripto ürünlerden yaklaşık 120 milyon dolar sermaye çıkışı olduğu raqoru ve Wall Street’teki sert düşüş etkili oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans