Connect with us

Global

Küresel Piyasalardaki Etki Borsayı Dengeledi

Published

on

Küresel piyasalarda bir süredir etkisi olan tahvil kazançlarındaki yükseliş ABD’den gelen son enflasyon verisinin sonrasında gevşemesi riskli varlıklara isteklendirmeyi yükseltirken, Borsa İstanbul da bu rüzgardan olumlu düzeyde etkilendi.

Tahvil getirilerinin riskli varlıklar üstünde yarattığı baskı ABD’de beklentilere paralel gelen Şubat enflasyonu sonrasında azalma yaşarken, Borsa İstanbul da bundan olumlu yönde katkı gördü.

Güne yüzde 0,62 yükseliş ile 1.574 puandan başlangıç veren BIST 100 endeksi seansın ilk bölümünde 1.580 düzeyini test etti. Endekste takip eden kısımda 1.575 puan seviyesinde dengeleme yaşandı.

Bir dönemdir borsada etkili olan sanayi endeksinde olumlu bir ayrışma yeni işlem gününde de devam etti. Bankacılık endeksi yatay bir düzeyde ilerlerken, sanayi endeksinde yükseliş ile yüzde 0,5’i aştı.

Seansın ilk kısmında endekse puan bazlı en çok katkıyı yapan hisseler içinde BİM, Sasa ve Ford Otosan öne çıktı.

Küresel Piyasalarda ABD tahvil kazançlarında düşüş

Küresel piyasaların yakından izlediği ABD tahvil ihaleleri ve enflasyon bilgileri açıklanırken, piyasalarda yeniden değerleme rotasyonunun göz önünde bulunduğu görüldü.

Wall Street’de tekrardan “değerleme rotasyonunun” etkili olduğu bir işlem gününde, teknoloji endeksi Nasdaq günü hafif ekside tamamlanırken, Dow Jones yüzde 1,46, S&P 500 yüzde 0,60 yükseliş gösterdi.

Yeni işlem gününde ilk vadeli işlemlerde bütün ABD endekslerinde yükseliş gözlemlendi. Asya borsaları da Avustralya hariç yükselişte. Bu hafta devlet destek fonlarının alıma geçerek müdahale ettiği Çin borsasında günlük yükselme yüzde 2’yi aştı.

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin kazançları Çarşamba günü yapılan ihale sonrasında yüzde 1,565’e çıkış gösterse de ülkede açıklaması yapılan ılımlı enflasyon verilerinin de etkisi ile kapanışı yüzde 1,5178 olarak gerçekleştirdi. Yeni işlem gününde ise ABD 10 yıllık tahvil kazanç seviyesi yüzde 1,48 seviyesinin altını gördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans