Connect with us

Global

Küresel Piyasalardaki Etki Borsayı Dengeledi

Published

on

Küresel piyasalarda bir süredir etkisi olan tahvil kazançlarındaki yükseliş ABD’den gelen son enflasyon verisinin sonrasında gevşemesi riskli varlıklara isteklendirmeyi yükseltirken, Borsa İstanbul da bu rüzgardan olumlu düzeyde etkilendi.

Tahvil getirilerinin riskli varlıklar üstünde yarattığı baskı ABD’de beklentilere paralel gelen Şubat enflasyonu sonrasında azalma yaşarken, Borsa İstanbul da bundan olumlu yönde katkı gördü.

Güne yüzde 0,62 yükseliş ile 1.574 puandan başlangıç veren BIST 100 endeksi seansın ilk bölümünde 1.580 düzeyini test etti. Endekste takip eden kısımda 1.575 puan seviyesinde dengeleme yaşandı.

Bir dönemdir borsada etkili olan sanayi endeksinde olumlu bir ayrışma yeni işlem gününde de devam etti. Bankacılık endeksi yatay bir düzeyde ilerlerken, sanayi endeksinde yükseliş ile yüzde 0,5’i aştı.

Seansın ilk kısmında endekse puan bazlı en çok katkıyı yapan hisseler içinde BİM, Sasa ve Ford Otosan öne çıktı.

Küresel Piyasalarda ABD tahvil kazançlarında düşüş

Küresel piyasaların yakından izlediği ABD tahvil ihaleleri ve enflasyon bilgileri açıklanırken, piyasalarda yeniden değerleme rotasyonunun göz önünde bulunduğu görüldü.

Wall Street’de tekrardan “değerleme rotasyonunun” etkili olduğu bir işlem gününde, teknoloji endeksi Nasdaq günü hafif ekside tamamlanırken, Dow Jones yüzde 1,46, S&P 500 yüzde 0,60 yükseliş gösterdi.

Yeni işlem gününde ilk vadeli işlemlerde bütün ABD endekslerinde yükseliş gözlemlendi. Asya borsaları da Avustralya hariç yükselişte. Bu hafta devlet destek fonlarının alıma geçerek müdahale ettiği Çin borsasında günlük yükselme yüzde 2’yi aştı.

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin kazançları Çarşamba günü yapılan ihale sonrasında yüzde 1,565’e çıkış gösterse de ülkede açıklaması yapılan ılımlı enflasyon verilerinin de etkisi ile kapanışı yüzde 1,5178 olarak gerçekleştirdi. Yeni işlem gününde ise ABD 10 yıllık tahvil kazanç seviyesi yüzde 1,48 seviyesinin altını gördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Brent Petrol

Akaryakıta tekrardan zam geliyor

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Geçtiğimiz hafta gündemi bolca akaryakıt fiyatlarındaki indirim almışken, yeni hafta kendisini fiyat artışına bıraktı.

Petrol fiyatlarındaki sert gerileme yaşamasıyla birlikte motorine çifte indirim yapılmıştı. Fakat petrolde tekrardan yükseliş yaşanmasıyla birlikte hem motorin hem de benzine tekrardan zam geldi.

Motorine zam bekleniyor

Geçtiğimiz hafta yapılan 1 TL’lik indirimin ardından 22,40 TL’ye kadar düşüş yaşayan litresi haftanın devamında 83 kuruş zamla beraber 23,23 TL’ye kadar yükseldi. Bu geceden geçerli olmak üzere litre fiyatına 1,26 TL’lik bir zam bekleniyor. Zammın gerçekleşmesiyle beraber fiyat 24,49 TL’ye yükselmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PETROL 90 DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Yılın başlarında motorinin litre fiyatı 12,86 TL iken, Haziran ayında fiyat 30 TL’ye kadar yükseldi. 6 aylık süreçte ise motorinin litre fiyatı yüzde 135 oranında rekor artış gerçekleşti.

Benzine hafta sonu zam geldi

Geçtiğimiz hafta yapılan 2,23 TL’lik bir indirimin ardından geçen hafta içinde 20,03 TL olan benzinin litresine hafta sonu 1,13 TL’lik bir zam yapıldı. Bu zamla beraber litre fiyatı 21,16 TL’ye çıktı.

Sene başında benzinin litresi 12,91 TL ile motorinden yüksekti. Haziran ayında benzinin litresi 27,51 TL’ye çıktı.

Petrol ve döviz kurunda son durum

Geçtiğimiz hafta 100 dolara kadar yükselen Brent petrol Çin verilerindeki düşüş ve küresel büyüme endişeleriyle bu hafta gerileme yaşıyor. Günlük kayıp yüzde 3 seviyelerinde.

Bugün benzine zam beklenirken haftanın devamında petroldeki küresel düşüşün sürmesi durumunda akaryakıt fiyatlarında indirim söz konusu olabilir.

İstanbul merkezli güncel akaryakıt fiyatları:

Motorin: 23,23 TL
Benzin: 21,16 TL
Otogaz: 11,69 TL

Continue Reading

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans