Connect with us

Global

Küresel Piyasalardaki Etki Borsayı Dengeledi

Published

on

Küresel piyasalarda bir süredir etkisi olan tahvil kazançlarındaki yükseliş ABD’den gelen son enflasyon verisinin sonrasında gevşemesi riskli varlıklara isteklendirmeyi yükseltirken, Borsa İstanbul da bu rüzgardan olumlu düzeyde etkilendi.

Tahvil getirilerinin riskli varlıklar üstünde yarattığı baskı ABD’de beklentilere paralel gelen Şubat enflasyonu sonrasında azalma yaşarken, Borsa İstanbul da bundan olumlu yönde katkı gördü.

Güne yüzde 0,62 yükseliş ile 1.574 puandan başlangıç veren BIST 100 endeksi seansın ilk bölümünde 1.580 düzeyini test etti. Endekste takip eden kısımda 1.575 puan seviyesinde dengeleme yaşandı.

Bir dönemdir borsada etkili olan sanayi endeksinde olumlu bir ayrışma yeni işlem gününde de devam etti. Bankacılık endeksi yatay bir düzeyde ilerlerken, sanayi endeksinde yükseliş ile yüzde 0,5’i aştı.

Seansın ilk kısmında endekse puan bazlı en çok katkıyı yapan hisseler içinde BİM, Sasa ve Ford Otosan öne çıktı.

Küresel Piyasalarda ABD tahvil kazançlarında düşüş

Küresel piyasaların yakından izlediği ABD tahvil ihaleleri ve enflasyon bilgileri açıklanırken, piyasalarda yeniden değerleme rotasyonunun göz önünde bulunduğu görüldü.

Wall Street’de tekrardan “değerleme rotasyonunun” etkili olduğu bir işlem gününde, teknoloji endeksi Nasdaq günü hafif ekside tamamlanırken, Dow Jones yüzde 1,46, S&P 500 yüzde 0,60 yükseliş gösterdi.

Yeni işlem gününde ilk vadeli işlemlerde bütün ABD endekslerinde yükseliş gözlemlendi. Asya borsaları da Avustralya hariç yükselişte. Bu hafta devlet destek fonlarının alıma geçerek müdahale ettiği Çin borsasında günlük yükselme yüzde 2’yi aştı.

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin kazançları Çarşamba günü yapılan ihale sonrasında yüzde 1,565’e çıkış gösterse de ülkede açıklaması yapılan ılımlı enflasyon verilerinin de etkisi ile kapanışı yüzde 1,5178 olarak gerçekleştirdi. Yeni işlem gününde ise ABD 10 yıllık tahvil kazanç seviyesi yüzde 1,48 seviyesinin altını gördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans