Connect with us

Döviz

Hazine Tahvil İhalesi İle 6,1 Milyar TL Borçlandı

Published

on

Hazine tahvil ihalesi ile 6,1 milyar TL borçlanma yaşadı. Hazine 5 yıl vadeli iki tahvilde toplamda 6,1 milyar TL satış işlemi gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 5 yıllık TÜFE endeksli tahvil ihalesinde 1,84 milyar TL’lik öneriye karşılık 1,54 milyar TL net satış gerçekleşti. Bu ihalede gerçek bileşik faiz %2,78 olarak kayıt edildi.

5 yıl vadeli TLREF gösterge tahvilde dönemsel olarak faiz %4,43 oldu. Bu tahvilde 2,36 milyar TL’lik teklife cevap olarak 1,53 milyar TL’lik net satış yaşandı.

Hazine Tahvil İhale öncesi 3 milyar TL’lik Satış Gerçekleşti

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 5 yıllık TÜFE’ye dizinine karşı, 6 ayda bir %1,35 gerçek kupon ödemeli tahvilde kamuya satış gerçekleştirilmezken, piyasa yapıcılara 1,9 milyar TL’lik satış yaptı. Piyasa yapıcıların ROT teklifi 3,08 milyar TL değerinde oldu.

5 yıllık TLREF’e endeksli 3 ayda bir kupon ödemeli tahvilde piyasa yapıcıların 1,7 milyar TL’lik teklifine cevap olarak 1,1 milyar TL’lik satış yapıldı. Bu tahvilde de kamuya satış gerçekleşmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Döviz

Japon Yeni Zayıflamalı

Published

on

By

Japon yeni zayıflamalı diye belirtildi. Japonya’da iktidarda bulunan LDP’nin ileri gelen milletvekillerinden Kozo Yamamoto, ülkede merkez bankasının yeni varlık alımları ile Japon Yeni’nin değerini daha fazla azaltması gerektiğini belirtti.

Yamamoto, “Japonya Merkez Bankası varlık alımlarının gizli düşürülmesi ile yanlış yapıyor. Zira deflasyon tehlikesi ortadan kalkmış değil” ifadelerinde bulundu.

Yönetici, Japonya’nın 2025 yılında faiz dışı fazla hedefini tutturma ihtiyacının kesin olarak olmadığını da ifade etti. “Hükümetin, Ekim ve Kasım ayları içinde 26 trilyon yenlik bir bütçe planlamalı” yorumunda bulundu.

Milletvekili, Tokyo Olimpiyatları’nın da planlanan şekilde olacağını belirtti.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans