Connect with us

Global

ABD tahvillerine ilgi arttı

Published

on

ABD tahvillerine ilgi arttı

2022’nin son haftalarına girdiğimiz bu günlerde portföylerini yüzde 60 yüzde 40 hisse- tahvil ağırlığına sahip olacak şekilde düzenlenmesi beklenen dünyanın en büyük fon yöneticileri 100 milyar dolara kadar hisse senedi satışı gerçekleştirdiği öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası faizlerde 50 baz puanlık artış yapmıştı. FED sıkılaştırmanın hızını azaltsa da, Wall Street beklentilerinin aksine faizlerin daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini sinyalini verdi. Bu açıklama, geçen hafta hisse senetlerindeki satış baskısını derinleştirirken; JPMorgan ve StoneX’e göre varlık fonları, emeklilik fonları ile yatırım fonlarının portföylerini yeniden düzenlemesi ve sabit getiri pozisyonlarını güçlendirmesi tahvillere yarayacak. Bunun yanında yatırımcılar piyasada işlem gören ABD tahvillerinin getirilerinin, Fed faizlerinin altında olmasını bir fırsat olarak görüyor. Tahvil fiyatlarının olabilecekleri en ucuz seviyede işlem gördüğünü değerlendiriyor.

Geçtiğimiz haftaki artırımın ardından Fed faizleri yüzde 4,2- de 4,50 bandına çıktı ve en yüksek ABD tahvil getirisinin üzerine çıktı. Geçtiğimiz hafta boyunca tahvil getirilerinde yaşanan ani gün içi yükselişler, gelen güçlü alımlarla geri dönmüştü.

Tahvillere yönelik bu ilgi, FED bu sonuca varmaya hazır olmasa da, piyasalardaki enflasyonun muhtemelen zirve yaptığı ve keskin bir şekilde düşeceği öngörüsünü yansıtıyor. Ayrıca, Mart ayından bu yana politika faizindeki dört puanlı artışın, 2023 yılında olmasa da 2026 yılında faiz indirimlerine yol açacak bir durgunluğun tohumlarını ektiği beklentisine de işaret ediyor. Diğer yandan ABD hisseleri için beklentiler 2023 için de çok parlak değil. Peconic Partners’dan Bill Harnisch, S&P 500 endeksinin gelecek 18-36 ayda 3.500-4.400 bandında sıkışacağını öngördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans