Connect with us

Global

ABD tahvillerine ilgi arttı

Published

on

ABD tahvillerine ilgi arttı

2022’nin son haftalarına girdiğimiz bu günlerde portföylerini yüzde 60 yüzde 40 hisse- tahvil ağırlığına sahip olacak şekilde düzenlenmesi beklenen dünyanın en büyük fon yöneticileri 100 milyar dolara kadar hisse senedi satışı gerçekleştirdiği öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası faizlerde 50 baz puanlık artış yapmıştı. FED sıkılaştırmanın hızını azaltsa da, Wall Street beklentilerinin aksine faizlerin daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini sinyalini verdi. Bu açıklama, geçen hafta hisse senetlerindeki satış baskısını derinleştirirken; JPMorgan ve StoneX’e göre varlık fonları, emeklilik fonları ile yatırım fonlarının portföylerini yeniden düzenlemesi ve sabit getiri pozisyonlarını güçlendirmesi tahvillere yarayacak. Bunun yanında yatırımcılar piyasada işlem gören ABD tahvillerinin getirilerinin, Fed faizlerinin altında olmasını bir fırsat olarak görüyor. Tahvil fiyatlarının olabilecekleri en ucuz seviyede işlem gördüğünü değerlendiriyor.

Geçtiğimiz haftaki artırımın ardından Fed faizleri yüzde 4,2- de 4,50 bandına çıktı ve en yüksek ABD tahvil getirisinin üzerine çıktı. Geçtiğimiz hafta boyunca tahvil getirilerinde yaşanan ani gün içi yükselişler, gelen güçlü alımlarla geri dönmüştü.

Tahvillere yönelik bu ilgi, FED bu sonuca varmaya hazır olmasa da, piyasalardaki enflasyonun muhtemelen zirve yaptığı ve keskin bir şekilde düşeceği öngörüsünü yansıtıyor. Ayrıca, Mart ayından bu yana politika faizindeki dört puanlı artışın, 2023 yılında olmasa da 2026 yılında faiz indirimlerine yol açacak bir durgunluğun tohumlarını ektiği beklentisine de işaret ediyor. Diğer yandan ABD hisseleri için beklentiler 2023 için de çok parlak değil. Peconic Partners’dan Bill Harnisch, S&P 500 endeksinin gelecek 18-36 ayda 3.500-4.400 bandında sıkışacağını öngördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans