Connect with us

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL’de son durum

Published

on

By

Dolar/TL'de son durum

2022 yılında 13,30’dan başlayan ve yılı 18,70’te yüzde 40 yükselişle kapatan dolar kuru, 2023’ün ilk günlerinde 18,18 üzerine denemeler yapıyor.

Son yıllarda yüksek oynaklık gösteren dolar kuru, tarihi hareketi Kasım – Aralık 2021’de gösterdi. KKM ve diğer önemlerle düşüşe geçen kur, 2022’de yüzde 40 yükseliş yaşasa da bu yükseliş hızlı ve tepkisel olmadı.

Öngörülebilir bir kur seviyesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk lirasının kötü değil rekabet edilebilir bir kur seviyesinde olduğunu ve ihracat potansiyelini halen taşıdığını açıkladı. Kurda yükseliş istemediklerinin altını çizen Bakan Nebati, kurdaki yükselişin enflasyonu ve belirsizliği artırdığına dikkat çekti.

Kurdaki oynaklığın azalmasının ihracatçı için öngörülebilirlik sağladığını söyleyen Bakan Nebati, kurda ne aşırı değerli ne de aşırı düşük bir seviye hedefleri olmadıklarını belirtti.

Küresel tarafta gözler yarın açıklanacak FOMC tutanaklarında

2022’nin son FOMC toplantısının tutanakları yarın açıklanacak. ABD Merkez Bankası Fed’in uygulanan faizin enflasyona yansıması ve işgücü piyasasındaki görünüme dair notları yakından takip edilecek. Kasım itibarıyla düşüşe geçen ve bu hafta da 104 seviyesi yakınında işlem gören dolar endeksinin üzerindeki zayıflığı atabilmesi için tutanaklarda şahin ifadelere yer verilmesi gerekiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans