Connect with us

Güncel Haberler

Kaldıraçlı İşlemlere 3 Ayda Bir Stopaj Uygulaması

Published

on

Kaldıraçlı İşlemlere 3 ayda bir stopaj uygulaması geliyor. Forseti Danışmanlık Kurucu Ortağı Olan Tuncay Yıldıran, reel kişi ya da kurumların 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayıp ve her 3 ayda bir kaldıraçlı alım satım işlemlerinden sağladığı kazançlara stopaj vergisi uygulanacağını dile getirdi.

Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile beraber, kaldıraçlı alım satım işlemler sonrasında elde edilen kazançlara stopaj vergisi uygulanması hakkında bilgi verdi.

Yıldıran, daha önce vergilendirmenin gerçek kişiler açısından bildirmeye bağlı olduğunu fakat kasım 2020’de oluşturulan düzenleme ile kişilerin kaldıraçlı alım satım işlemlerden sağladığı gelirlerin stopaja tâbi tutulduğunu ifade etti.

Söz konusu düzenlemenin kasım 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanmasına karşın uygulama tarihinin 1 Ocak 2021 tarihi olarak belirtildiğini vurgulayan Yıldıran, 1 Ocak gününden itibaren her 3 ayda bir olacak şekilde kaldıraçlı alım satım işlemlerinden kazanç sağlayan gerçek kişi ya da kuruluşların sağladığı gelirlere stopaj vergisi uygulanacağını belirtti.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans