Connect with us

Global

FED Kararı Sonrasında Altın Fiyatları Düştü

Published

on

Perşembe günü Asya’da altın yükselirken, Amerika birleşik devletlerinin faiz artışı hazine getirilerini yükselttiği için üç haftanın dip seviyesine yakın kaldı. Rusya ve Ukrayna arasındaki ateşkes görüşmelerinde ilerleme umudu da sarı metale olan güvenli liman talebini azalttı.

Altın vadeli işlemleri %1,31 artışla 1.934,30 dolar oldu. Çarşamba günü 1.894,70 dolar ile 28 Şubat’tan beri görmediği seviyeye indi.

Çarşamba günü açıkladığı politika kararında Fed, faizleri %0,5’e çıkardığını açıkladı. Bu, 2018’den bu yana ilk faiz artırımı oldu. Bu yıl kalan altı toplantının hepsinde de faiz artırılması ihtimal dahilinde. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin “çok güçlü” olduğunu ve parasal sıkılaşmayı kaldırabileceğini söyledi. Fed’in kararı ile ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri de 2019 Mayıs’ından beri görmediği seviyeye yükseldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünya Piyasalarının Gözü FED Toplantısında – (bugunfinans.com)

İngiltere Bankasının politika kararı bugün paylaşılacak. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco ve Baş Ekonomist Philip Lane, aynı gün bir konferansta konuşacak.

Japonya Merkez Bankasının kararı ise bir gün sonra açıklanacak.

Yatırımcılar bir yandan da Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeleri takip ediyor. 24 Şubat’ta Rusya’nın saldırısı ile başlayan çatışmaya çözüm bulunması umut ediliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, müzakerelerin “daha gerçekçi” olmaya başladığını söylerken Rusya, tartışılan teklifler üzerinde “anlaşmanın yakın” olduğunu ifade etti.

SPDR Gold Trust (P:GLD) varlıkları Çarşamba günü %0,8 artışla 2021 Mart’ından beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.070,53 tona yükseldi.

Diğer kıymetli metallerden paladyum %1,8 yükselerek 2.452,33 dolara çıktı. Rusya’dan gelecek arzda kesintiler olacağı yönünde endişeler devam ederken paladyum, 7 Mart’ta 3.440,76 dolar ile rekor bir seviyeyi görmüştü.

Gümüş %0,3 ve platin %0,7 artış yaşadı.

Kaynak: INVESTING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans