Connect with us

Global

FED Kararı Sonrasında Altın Fiyatları Düştü

Published

on

Perşembe günü Asya’da altın yükselirken, Amerika birleşik devletlerinin faiz artışı hazine getirilerini yükselttiği için üç haftanın dip seviyesine yakın kaldı. Rusya ve Ukrayna arasındaki ateşkes görüşmelerinde ilerleme umudu da sarı metale olan güvenli liman talebini azalttı.

Altın vadeli işlemleri %1,31 artışla 1.934,30 dolar oldu. Çarşamba günü 1.894,70 dolar ile 28 Şubat’tan beri görmediği seviyeye indi.

Çarşamba günü açıkladığı politika kararında Fed, faizleri %0,5’e çıkardığını açıkladı. Bu, 2018’den bu yana ilk faiz artırımı oldu. Bu yıl kalan altı toplantının hepsinde de faiz artırılması ihtimal dahilinde. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin “çok güçlü” olduğunu ve parasal sıkılaşmayı kaldırabileceğini söyledi. Fed’in kararı ile ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri de 2019 Mayıs’ından beri görmediği seviyeye yükseldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünya Piyasalarının Gözü FED Toplantısında – (bugunfinans.com)

İngiltere Bankasının politika kararı bugün paylaşılacak. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco ve Baş Ekonomist Philip Lane, aynı gün bir konferansta konuşacak.

Japonya Merkez Bankasının kararı ise bir gün sonra açıklanacak.

Yatırımcılar bir yandan da Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeleri takip ediyor. 24 Şubat’ta Rusya’nın saldırısı ile başlayan çatışmaya çözüm bulunması umut ediliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, müzakerelerin “daha gerçekçi” olmaya başladığını söylerken Rusya, tartışılan teklifler üzerinde “anlaşmanın yakın” olduğunu ifade etti.

SPDR Gold Trust (P:GLD) varlıkları Çarşamba günü %0,8 artışla 2021 Mart’ından beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.070,53 tona yükseldi.

Diğer kıymetli metallerden paladyum %1,8 yükselerek 2.452,33 dolara çıktı. Rusya’dan gelecek arzda kesintiler olacağı yönünde endişeler devam ederken paladyum, 7 Mart’ta 3.440,76 dolar ile rekor bir seviyeyi görmüştü.

Gümüş %0,3 ve platin %0,7 artış yaşadı.

Kaynak: INVESTING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

Global

Elon Musk, Apple CEO’su ile görüştü

Published

on

By

Elon Musk, Apple CEO'su ile görüştü

Twitter, kripto endüstrisinin pazarlama payının neredeyse yüzde 75’ini oluşturmakta. Yatırımcıların ve projelerin buluştuğu platform, Elon Musk’ın satın almasıyla daha da öne çıktı. Musk, özellikle DOGE coin üzerinde yaptığı hamlelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Son zamanlarda, Twitter’ı App Store’dan kaldırma sorunu yaşandı. Bu durum, kripto twitter topluluğu için önemli bir konu. Apple’ın kurucusu ile görüşen Musk, şimdi de konuya açıklık getirdi.

“Twitter, App Store’dan kaldırılmayacak”

Musk, paylaşımında Apple CEO’su Tim Cook’a, “Beni Apple’ın güzel çekirdeğinde gezdirdiğiniz için teşekkürler.” dedi.

Tweet zinciri olarak açıklamalarına devam eden Elon Musk, Twitter’ın App Store’dan kaldırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Güzel bir konuşmaydı. Diğer sorunların yanı sıra, Twitter’ın App Store’dan kaldırılabileceği konusundaki yanlış anlaşılmayı da çözdük. Tim, Apple’ın bunu asla amaçlamadığını açıkça belirtti.”

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans