Connect with us

Global

FED Kararı Sonrasında Altın Fiyatları Düştü

Published

on

Perşembe günü Asya’da altın yükselirken, Amerika birleşik devletlerinin faiz artışı hazine getirilerini yükselttiği için üç haftanın dip seviyesine yakın kaldı. Rusya ve Ukrayna arasındaki ateşkes görüşmelerinde ilerleme umudu da sarı metale olan güvenli liman talebini azalttı.

Altın vadeli işlemleri %1,31 artışla 1.934,30 dolar oldu. Çarşamba günü 1.894,70 dolar ile 28 Şubat’tan beri görmediği seviyeye indi.

Çarşamba günü açıkladığı politika kararında Fed, faizleri %0,5’e çıkardığını açıkladı. Bu, 2018’den bu yana ilk faiz artırımı oldu. Bu yıl kalan altı toplantının hepsinde de faiz artırılması ihtimal dahilinde. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin “çok güçlü” olduğunu ve parasal sıkılaşmayı kaldırabileceğini söyledi. Fed’in kararı ile ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri de 2019 Mayıs’ından beri görmediği seviyeye yükseldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünya Piyasalarının Gözü FED Toplantısında – (bugunfinans.com)

İngiltere Bankasının politika kararı bugün paylaşılacak. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco ve Baş Ekonomist Philip Lane, aynı gün bir konferansta konuşacak.

Japonya Merkez Bankasının kararı ise bir gün sonra açıklanacak.

Yatırımcılar bir yandan da Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeleri takip ediyor. 24 Şubat’ta Rusya’nın saldırısı ile başlayan çatışmaya çözüm bulunması umut ediliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, müzakerelerin “daha gerçekçi” olmaya başladığını söylerken Rusya, tartışılan teklifler üzerinde “anlaşmanın yakın” olduğunu ifade etti.

SPDR Gold Trust (P:GLD) varlıkları Çarşamba günü %0,8 artışla 2021 Mart’ından beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.070,53 tona yükseldi.

Diğer kıymetli metallerden paladyum %1,8 yükselerek 2.452,33 dolara çıktı. Rusya’dan gelecek arzda kesintiler olacağı yönünde endişeler devam ederken paladyum, 7 Mart’ta 3.440,76 dolar ile rekor bir seviyeyi görmüştü.

Gümüş %0,3 ve platin %0,7 artış yaşadı.

Kaynak: INVESTING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans