Connect with us

Global

Dünya Piyasalarının Gözü FED Toplantısında

Published

on

Dünya Piyasaları Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklanmış durumda. Piyasalar FED’in bu toplantısında 0.25 puanlık bir faiz artışına gitmesini bekliyor. Küresel piyasalarının uzun zamandır beklediği gün geldi

Rusya-Ukrayna ve FED kaynaklı volatilite artışı beklenirken bu sabah Asya’da Çin teknoloji hisselerinin öncülüğünde toparlanma göze çarpıyor.

Hong Kong Hang Seng yükselişlere öncülük etti. Hang Seng teknoloji endeksinde gün içi yükseliş yüzde 10’u aştı.

Japon Topix ve Güney Kore Kospi’de de pozitif fiyatlamalar görülüyor.

Amerikan hisse vadelileri ise Fed öncesi sakin. Nasdaq 100 vadelileri yatay seyir izlerken S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 ekside işlem görüyor.

ABD tahvilleri de Fed kararı öncesi sakin ilerleken. 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 2,14’te.

Offshore yuan Suudi Arabistan’ın Çin’den petrol ticaretinde yuan kabul edebileceği haberiyle dolara karşı yüzde 0,1 yükseliyor.

Fed’den 2018’den bu yana ilk faiz artışı bekleniyor
Yatırımcılar 2018’den bu yana ilk Fed faiz artışına hazırlanıyor. Amerikan merkez bankası faiz kararını bugün 21:00’de açıklayacak. 21:30’da ise Jerome Powell basın karşısına çıkacak.

Powell’ın Kongre konuşmasında 50 baz puan faiz ihtimalini düşük görmesiyle birlikte 25 baz puanlık faiz artışına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Büyük Kripto para Borsaları Orta Doğu’ya Açılıyor – (bugunfinans.com)

Enflasyonun son 40 yılın zirvesine yükselmesinin ardından Fed’in hızlı bir şekilde nötr faize çıkabileceği öngörülmüş, ancak savaşın ardından Fed’in sıkılaşma patikasında daha dikkatli ilerleyeceği görüşü öne çıkmıştı.

Bu toplantıda Fed üyelerinin faiz ve diğer ekonomik verilere ilişkin tahminleri de açıklanacak. Fed üyelerinin bu yıl yedi kez faiz artışı bekleyen swap piyasaları traderlarıyla aynı fikirde olup olmadıkları bu tahminlerle ortaya çıkacak.

Fed’in aynı zamanda 8,9 trilyon dolarlık bilançosunun küçültülmesiyle ilgili daha fazla detay vermesi de bekleniyor. Bu kapsamda yeniden yatırım yapılmayacak, vadesinin dolması beklenecek tahvillerle ilgili tavan büyüklük açıklanabilir.

Kaynak: Bloomberg

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans