Connect with us

Global

Dünya Piyasalarının Gözü FED Toplantısında

Published

on

Dünya Piyasaları Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklanmış durumda. Piyasalar FED’in bu toplantısında 0.25 puanlık bir faiz artışına gitmesini bekliyor. Küresel piyasalarının uzun zamandır beklediği gün geldi

Rusya-Ukrayna ve FED kaynaklı volatilite artışı beklenirken bu sabah Asya’da Çin teknoloji hisselerinin öncülüğünde toparlanma göze çarpıyor.

Hong Kong Hang Seng yükselişlere öncülük etti. Hang Seng teknoloji endeksinde gün içi yükseliş yüzde 10’u aştı.

Japon Topix ve Güney Kore Kospi’de de pozitif fiyatlamalar görülüyor.

Amerikan hisse vadelileri ise Fed öncesi sakin. Nasdaq 100 vadelileri yatay seyir izlerken S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 ekside işlem görüyor.

ABD tahvilleri de Fed kararı öncesi sakin ilerleken. 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 2,14’te.

Offshore yuan Suudi Arabistan’ın Çin’den petrol ticaretinde yuan kabul edebileceği haberiyle dolara karşı yüzde 0,1 yükseliyor.

Fed’den 2018’den bu yana ilk faiz artışı bekleniyor
Yatırımcılar 2018’den bu yana ilk Fed faiz artışına hazırlanıyor. Amerikan merkez bankası faiz kararını bugün 21:00’de açıklayacak. 21:30’da ise Jerome Powell basın karşısına çıkacak.

Powell’ın Kongre konuşmasında 50 baz puan faiz ihtimalini düşük görmesiyle birlikte 25 baz puanlık faiz artışına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Büyük Kripto para Borsaları Orta Doğu’ya Açılıyor – (bugunfinans.com)

Enflasyonun son 40 yılın zirvesine yükselmesinin ardından Fed’in hızlı bir şekilde nötr faize çıkabileceği öngörülmüş, ancak savaşın ardından Fed’in sıkılaşma patikasında daha dikkatli ilerleyeceği görüşü öne çıkmıştı.

Bu toplantıda Fed üyelerinin faiz ve diğer ekonomik verilere ilişkin tahminleri de açıklanacak. Fed üyelerinin bu yıl yedi kez faiz artışı bekleyen swap piyasaları traderlarıyla aynı fikirde olup olmadıkları bu tahminlerle ortaya çıkacak.

Fed’in aynı zamanda 8,9 trilyon dolarlık bilançosunun küçültülmesiyle ilgili daha fazla detay vermesi de bekleniyor. Bu kapsamda yeniden yatırım yapılmayacak, vadesinin dolması beklenecek tahvillerle ilgili tavan büyüklük açıklanabilir.

Kaynak: Bloomberg

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans