Connect with us

Global

Altında yatay seyir

Published

on

altın.jpg

Altında yatay seyir sürüyor. ABD’nin 10 yıllık tahvil getirilerinin Pazartesi günü 16 yıl sonra ilk kez yüzde 5’i aşmasının ardından, piyasalar ABD tahvil piyasasında daha fazla sert dalgalanma ihtimaline odaklanmış durumda.

Altın, tahvil getirilerinin artmasıyla birlikte iki gün kayıp yaşamasının ardından haftanın 3. gününde yatay seyrediyor.

Spot piyasalarda altın Çarşamba günü yüzde 0,6 artış göstererek 1.972 dolardan işlem görüyor.

Diğer yandan altın fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasının tetiklendiği sert yükselişle geçtiğimiz hafta beş ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Fakat çatışmanın Orta Doğu’daki diğer ülkelere yayılma potansiyeline ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte güvenli limana olan iştah azaldı.

Piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün Washington’da yapacağı ve faiz oranlarına ilişkin işaretler vereceği konuşmaya odaklandı. Diğer taraftan, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yarın gerçekleştireceği toplantıda 3 temel politika faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans