Connect with us

Global

Altın yatırımcılarının gözü Powell’da

Published

on

altın

Altın, FED Başkanı Powell’ın Wyoming’deki Jackson Hole sempozyumunda faiz görünümüne ilişkin ipuçları sunmasının beklendiği önemli konuşma öncesinde beş haftanın ilk haftalık kazancını gerçekleştirme yolunda gidiyor.
Spot altın ons başına 1.915 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar kuru üzerindne hesaplanan gram altın ise 1.625 TL seviyelerinde

Yatırımcılar, ABD’de ticari faaliyetin Ağustos ayında durgunlaştığını gösteren zayıf ekonomik verilere yanıt olarak FED’in daha fazla parasal sıkılaştırma yapacağı yönündeki fiyatlamaları düşürdü.

Değerli metal, iki Merkez Bankası yetkilisinin politika yapıcıların faiz artırımlarını bitirmeye yakın olabileceğine dair sinyal vermesiyle tahvil getirilerinin artması sonrasında bile kazançlarını korudu.

Öte yandan Perşembe günü yüzde 0,4 oranında değer kazanan dolar göstergesi yaklaşık iki haftadır 200 günlük hareketli ortalamaya yakın seyrederken bu durum genellikle doların tersi yönünde hareket eden altının yükselişini sınırlıyor.

Powell’ın şahin sinyalinin, yurtdışındaki ılımlı büyüme işaretleriyle halihazırda güçlenen doların yükseliş perspektifini desteklemesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans