Connect with us

Global

FED’in Faiz Açıklamasının Ardından Gözler TCMB’de

Published

on

Fed’in 3 yıl sonra faiz artırmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kritik bir toplantı gerçekleştirecek.
Son enflasyon verisi %50’yi geçerken piyasa bu toplantıda TCMB’nin politika faizini %14 seviyesinde tutması bekleniyor.

Yurtiçi piyasalar Fed’in kararının hemen ardından tüm dikkatini TCMB’nin faiz kararına çevirdi. Piyasa katılımcıları TCMB’nin politika faizini Mart toplantısında da sabit tutacağını öngörüyor.

Yabancılar da pas geçmesini bekliyor
Yabancı kurumlar da bu toplantıda faizin sabit tutulacağı yönünde görüş açıkladı.

Bu kurumlardan biri olan Commerzbank piyasalarda enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde kalacağı beklentisinin bulunduğunu bu nedenlerle Perşembe günü TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te tutmasını beklediklerini açıkladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
FED Kararı Sonrasında Altın Fiyatları Düştü – (bugunfinans.com)
Commerzbank Türk lirasının Aralık ayında çok dalgalı seyir izlediği, hükümetin bazı önlemleri devreye almasından itibaren de TL’nin stabil seyrettiğini belirtti. Banka, para biriminin Rusya’daki gelişmelerden şimdiye kadar çok etkilenmediğini belirtirken bazı olası etkilere dikkat çekti. Raporda Türkiye’nin ödemeler dengesinin enerji ve emtia fiyatlarına yüksek derecede duyarlı olduğu belirtildi.

Enflasyon yüzde 50’nin üzerinde, enflasyon beklentileri yükseliyor
Son verilerle birlikte Türkiye”de tüketici enflasyonunun %50’yi aştığını göstermişti. Gerçekleşen eneflasyona göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sunduğu reel faiz %-40,4 ile gelişen piyasa ülkelerinin çok gerisinde bulunuyor.

Enflasyon yüzde 50’yi aşarken, enflasyona ilişkin beklentilerin de yükselmeye devam ettiği izlendi.

TCMB’nin reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonelleri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Mart ayı Anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 34,06 iken, bu anket döneminde yüzde 40,47’ye yükseldi.

12 ay sonrası TÜFE beklentileri %24,83’ten yüzde 26,43’e çıktı. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 15,42’den yüzde 17,03’e yükseldi.

Fed 3 yıl sonra faiz artırdı, aralıksız sıkılaşma mesajı verdi

Amerikan Merkez Bankası Fed faizleri çeyrek puan artırdı. Bu yılın geri kalanındaki altı toplantı için faiz artışı sinyali verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell ve Fed üyeleri 1’e karşı 8 oyla 25 baz puanlık faiz artırıma kararı verdi. Fed böylece 2018’den bu yana ilk faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard oyunu 50 baz puanlık faiz artışından yana kullandı.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından, düzenlediği basın toplantısında, “Amerikan ekonomisi çok güçlü ve daha sıkı para politikasını kaldırmak için iyi bir konumda” açıklamasında bulundu. Gerekirse politikayı daha hızlı sıkılaştırabileceklerini belirten Powell, “Enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerinde yukarı yönlü baskının devam etme risklerine karşı dikkatliyiz.” ifadelerini kullandı.

Fed’in ‘noktasal grafik’ adı verilen medyan projeksiyonları 2022 sonunda gösterge faizi %1,9 civarında öngörüyor.

Noktasal grafikte 2023’te faizin yaklaşık yüzde 2,8’e yükselmesi öngörülüyor. Fed, 8,9 trilyon dolarlık bilançosunun küçülmesine önümüzdeki toplantılarda başlanabileceğini belirtti. Powell, FOMC bu konuda henüz karar almasa da küçülme sürecinin başlaması konusunda mayıs ayındaki toplantıda iyi bir konumda olacaklarını duyurdu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Amerika’da işsizlik başvuruları yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletlerinde istihdam sektöründeki en güncel görünümü yansıtan haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada da yükselmeye devam ediyor.

Nisan ayı başında 167 bin ile rekor düşük seviyeye gerileyen başvurular, Haziran ayında 233 bine çıktı. Son haftada artan başvurularla beraber 4 haftalık ortalama 231 bine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyesini gördü.

Pandemi başındaki rekor kayıpların ardından kısıtlamaların kaldırılmasıyla hızlı bir toparlanma gösteren istihdam sektöründe enflasyon baskısıyla başlayan ivme kaybı Haziran ayı itibariyle kendini iyice gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dış ticarette tarihi açık!

%8,6 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon üretim maliyetlerini zorluyor. Bu durum sektörlerdeki büyümenin önünü kesiyor. İstihdam piyasasında da etkisini gösteren zorluk resesyon kaygılarını yükseltiyor.

Fed, resesyon riskini yüksek görmediklerini fakat faiz artırım sürecinin işgücü piyasasını ısıtmaması için çaba gösterdiklerini belirtti. Enflasyon nedeniyle maliyetler artarken faizlerin de yükselmesi sektörlerdeki kredi imkanlarını zorlaştırıyor.

Haziran ayı tarım dışı istihdam seti, enflasyon ve faiz baskısının sektörü ne kadar etkilemeye başladığını gösterecek.

Continue Reading

Global

Dış ticarette tarihi açık!

Published

on

By

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükseldi. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar olarak rekor açık verdi.

Türkiye’de dış ticaret açığı Mayıs ayında rekor düzeye çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle yayınlanan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 155 artarak 10,60 milyar dolara yükseldi.

İhracat 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,3 artarak 18,98 milyar dolar, ithalat ise yüzde 43,5 artarak 29,59 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs ayında yüzde 79,8 iken, 2022 Mayıs ayında yüzde 64,2’ye geriledi.

Çekirdek açık 3,75 milyar dolar

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2022 Mayıs ayında yüzde 13,2 artarak 15,47 milyar dolardan, 17,51 milyar dolara yükseldi.

Mayıs ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 22,6 artış göstererek 17,34 milyar dolardan, 21,26 milyar dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Mayıs ayında 3,75 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacmi yüzde 18,2 artarak 38 milyar 777 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,4 oldu.

Continue Reading

Global

Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1.6 küçülme gösterdi

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin ilk çeyreğe ilişkin daralma verisi yüzde 1.5’ten yüzde 1.6’ya yükseldi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1.6 küçüldü. Önceki tahmin yüzde 1.5 daralmaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İNGİLTERE’DEN RUS İŞ ADAMINA YAPTIRIM KARARI

GSYH fiyat endeksi yıllık yüzde 8.1’den 8.2’ye revize edildi.

Önceki çeyrekte yüzde 2.5 artan ve ekonominin yaklaşık üçte ikisini oluşturan kişisel tüketim harcamaları ilk çeyrekte yıllık yüzde 1.8 arttı. Önceki tahmin yüzde 3.1’di.

Amerikan ekonomisi 2020’in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daraldı. Ekonomi 2021’in son çeyreğinde yüzde 6.9’luk güçlü büyüme kaydetmişti.

Ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinde seyrederken Tüketici Güveni de düşüyor ancak ekonomik daralmanın resesyon işareti olmadığı ifade ediliyor.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans