Connect with us

Global

FED’in Faiz Açıklamasının Ardından Gözler TCMB’de

Published

on

Fed’in 3 yıl sonra faiz artırmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kritik bir toplantı gerçekleştirecek.
Son enflasyon verisi %50’yi geçerken piyasa bu toplantıda TCMB’nin politika faizini %14 seviyesinde tutması bekleniyor.

Yurtiçi piyasalar Fed’in kararının hemen ardından tüm dikkatini TCMB’nin faiz kararına çevirdi. Piyasa katılımcıları TCMB’nin politika faizini Mart toplantısında da sabit tutacağını öngörüyor.

Yabancılar da pas geçmesini bekliyor
Yabancı kurumlar da bu toplantıda faizin sabit tutulacağı yönünde görüş açıkladı.

Bu kurumlardan biri olan Commerzbank piyasalarda enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde kalacağı beklentisinin bulunduğunu bu nedenlerle Perşembe günü TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te tutmasını beklediklerini açıkladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
FED Kararı Sonrasında Altın Fiyatları Düştü – (bugunfinans.com)
Commerzbank Türk lirasının Aralık ayında çok dalgalı seyir izlediği, hükümetin bazı önlemleri devreye almasından itibaren de TL’nin stabil seyrettiğini belirtti. Banka, para biriminin Rusya’daki gelişmelerden şimdiye kadar çok etkilenmediğini belirtirken bazı olası etkilere dikkat çekti. Raporda Türkiye’nin ödemeler dengesinin enerji ve emtia fiyatlarına yüksek derecede duyarlı olduğu belirtildi.

Enflasyon yüzde 50’nin üzerinde, enflasyon beklentileri yükseliyor
Son verilerle birlikte Türkiye”de tüketici enflasyonunun %50’yi aştığını göstermişti. Gerçekleşen eneflasyona göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sunduğu reel faiz %-40,4 ile gelişen piyasa ülkelerinin çok gerisinde bulunuyor.

Enflasyon yüzde 50’yi aşarken, enflasyona ilişkin beklentilerin de yükselmeye devam ettiği izlendi.

TCMB’nin reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonelleri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Mart ayı Anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 34,06 iken, bu anket döneminde yüzde 40,47’ye yükseldi.

12 ay sonrası TÜFE beklentileri %24,83’ten yüzde 26,43’e çıktı. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 15,42’den yüzde 17,03’e yükseldi.

Fed 3 yıl sonra faiz artırdı, aralıksız sıkılaşma mesajı verdi

Amerikan Merkez Bankası Fed faizleri çeyrek puan artırdı. Bu yılın geri kalanındaki altı toplantı için faiz artışı sinyali verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell ve Fed üyeleri 1’e karşı 8 oyla 25 baz puanlık faiz artırıma kararı verdi. Fed böylece 2018’den bu yana ilk faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard oyunu 50 baz puanlık faiz artışından yana kullandı.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından, düzenlediği basın toplantısında, “Amerikan ekonomisi çok güçlü ve daha sıkı para politikasını kaldırmak için iyi bir konumda” açıklamasında bulundu. Gerekirse politikayı daha hızlı sıkılaştırabileceklerini belirten Powell, “Enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerinde yukarı yönlü baskının devam etme risklerine karşı dikkatliyiz.” ifadelerini kullandı.

Fed’in ‘noktasal grafik’ adı verilen medyan projeksiyonları 2022 sonunda gösterge faizi %1,9 civarında öngörüyor.

Noktasal grafikte 2023’te faizin yaklaşık yüzde 2,8’e yükselmesi öngörülüyor. Fed, 8,9 trilyon dolarlık bilançosunun küçülmesine önümüzdeki toplantılarda başlanabileceğini belirtti. Powell, FOMC bu konuda henüz karar almasa da küçülme sürecinin başlaması konusunda mayıs ayındaki toplantıda iyi bir konumda olacaklarını duyurdu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans