Connect with us

Global

FED’in Faiz Açıklamasının Ardından Gözler TCMB’de

Published

on

Fed’in 3 yıl sonra faiz artırmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kritik bir toplantı gerçekleştirecek.
Son enflasyon verisi %50’yi geçerken piyasa bu toplantıda TCMB’nin politika faizini %14 seviyesinde tutması bekleniyor.

Yurtiçi piyasalar Fed’in kararının hemen ardından tüm dikkatini TCMB’nin faiz kararına çevirdi. Piyasa katılımcıları TCMB’nin politika faizini Mart toplantısında da sabit tutacağını öngörüyor.

Yabancılar da pas geçmesini bekliyor
Yabancı kurumlar da bu toplantıda faizin sabit tutulacağı yönünde görüş açıkladı.

Bu kurumlardan biri olan Commerzbank piyasalarda enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde kalacağı beklentisinin bulunduğunu bu nedenlerle Perşembe günü TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 14’te tutmasını beklediklerini açıkladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
FED Kararı Sonrasında Altın Fiyatları Düştü – (bugunfinans.com)
Commerzbank Türk lirasının Aralık ayında çok dalgalı seyir izlediği, hükümetin bazı önlemleri devreye almasından itibaren de TL’nin stabil seyrettiğini belirtti. Banka, para biriminin Rusya’daki gelişmelerden şimdiye kadar çok etkilenmediğini belirtirken bazı olası etkilere dikkat çekti. Raporda Türkiye’nin ödemeler dengesinin enerji ve emtia fiyatlarına yüksek derecede duyarlı olduğu belirtildi.

Enflasyon yüzde 50’nin üzerinde, enflasyon beklentileri yükseliyor
Son verilerle birlikte Türkiye”de tüketici enflasyonunun %50’yi aştığını göstermişti. Gerçekleşen eneflasyona göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sunduğu reel faiz %-40,4 ile gelişen piyasa ülkelerinin çok gerisinde bulunuyor.

Enflasyon yüzde 50’yi aşarken, enflasyona ilişkin beklentilerin de yükselmeye devam ettiği izlendi.

TCMB’nin reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonelleri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Mart ayı Anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 34,06 iken, bu anket döneminde yüzde 40,47’ye yükseldi.

12 ay sonrası TÜFE beklentileri %24,83’ten yüzde 26,43’e çıktı. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 15,42’den yüzde 17,03’e yükseldi.

Fed 3 yıl sonra faiz artırdı, aralıksız sıkılaşma mesajı verdi

Amerikan Merkez Bankası Fed faizleri çeyrek puan artırdı. Bu yılın geri kalanındaki altı toplantı için faiz artışı sinyali verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell ve Fed üyeleri 1’e karşı 8 oyla 25 baz puanlık faiz artırıma kararı verdi. Fed böylece 2018’den bu yana ilk faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard oyunu 50 baz puanlık faiz artışından yana kullandı.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından, düzenlediği basın toplantısında, “Amerikan ekonomisi çok güçlü ve daha sıkı para politikasını kaldırmak için iyi bir konumda” açıklamasında bulundu. Gerekirse politikayı daha hızlı sıkılaştırabileceklerini belirten Powell, “Enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerinde yukarı yönlü baskının devam etme risklerine karşı dikkatliyiz.” ifadelerini kullandı.

Fed’in ‘noktasal grafik’ adı verilen medyan projeksiyonları 2022 sonunda gösterge faizi %1,9 civarında öngörüyor.

Noktasal grafikte 2023’te faizin yaklaşık yüzde 2,8’e yükselmesi öngörülüyor. Fed, 8,9 trilyon dolarlık bilançosunun küçülmesine önümüzdeki toplantılarda başlanabileceğini belirtti. Powell, FOMC bu konuda henüz karar almasa da küçülme sürecinin başlaması konusunda mayıs ayındaki toplantıda iyi bir konumda olacaklarını duyurdu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Published

on

By

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre Kasım ayında istihdam 263 bin artarken işsizlik oranı 3,7 olarak kaldı

Uzmanların tahminlerine göre ise 200 bin artması ve işsizliğin ise yüzde 3,7 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 artış yönündeydi.

Son 2 ayın tarım dışı istihdam verisi 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

Continue Reading

Global

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Published

on

By

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Eurostat, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ekim ayı ÜFE raporunu yayınladı. Rapora göre Euro bölgesi üretici fiyatları enflasyonu enerji maliyetleriyle birlikte Ekim ayında son 9 ayın en düşük seviyesine düştü.

Bununla birlikte Avrupa Birliği’nde ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşüş yaşarken, bir önceki yıla göre de yüzde 31,2 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 2,9 azalırken yıllık yüzde 30,8 artış gösterdi. Artış hızı hala yüzde 30’un üzerinde olsa da, bu seviye Eylül ayında göre yüzde 10’dan fazla bir düşüşe işaret ederken, ilerleyen dönemlerde tüketici üzerindeki baskıların zayıfladığını gösterebileceği değerlendiriliyor.

Piyasalarda ise beklentiler ÜFE’nin yıllık yüzde 32,1 artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 65,8 ve ara mallarda da yüzde 17,4 artış yaşadı.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ÜFE, Ekim’de yıllık bazda en fazla yüzde 68 ile Macaristan’da, yüzde 59,3 ile Slovakya’da ve yüzde 57,9 ile Letonya’da arttı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde ise yıllık bazda ÜFE, Almanya’da yüzde 35,5, İtalya’da yüzde 33,7 , İspanya’da yüzde 26,2 ve Fransa’da yüzde 24,7 olarak belirlendi.

Continue Reading

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans