Connect with us

Altın

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde

Published

on

altin-fiyatları

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde, Altın fiyatları bir miktar gerilemesinin ardından İsrail-Hamas savaşına ilişkin belirsizliğin devam etmesi ve FED toplantısı öncesinde güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla birlikte 2.000 dolar seviyesinin üstünde kaldı.

Orta Doğu’daki belirsizliği devam etmesi, yatırımcıların geleneksel güvenli limanlara yönelmesine neden olurken sarı metal, geçtiğimiz hafta 5,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. İsrail hafta sonu Gazze’ye kara saldırısı başlatırken piyasalar, diğer Arap güçlerinin çatışmaya katılıp katılmayacağını görmek için bekliyor.

Fakat piyasalar, bu hafta FED toplantısı için pozisyon alırken, dolardaki güçlenme altının daha fazla yükselmesini engelledi.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.002,22 dolara gerilerken Aralık vadeli altın 2.011,70 dolarda işlem gördü. Her iki enstrüman da Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Altın

Gram altında rekor

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Gram altında rekor
Altın fiyatları, yatırımcıların FED’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki tahminlerini artırması ve tahvil getirilerindeki düşüşünde etkisiyle, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Pazartesi günü 0,6 artış gösteren spot altın, haftanın 2. işlem gününde 2.016 dolar seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.876 TL ile haftanın ikinci işlem gününde de rekor kırdı

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları zirveden düştü

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın fiyatları zirveden düşüş gösterdi. Dolar ve Hazine tahvillerinin bu haftaki önemli veriler öncesinde güçlenmesi ve yatırımcıların Orta Doğu çatışmasının küresel etkilerine dair bir işaret aramasıyla birlikte beş ayın zirvesinden düşüş gösterdi.

Spot altın yüzde 0,4 düşüşle ons başına 1.972,39 dolara düşerken, ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,5 düşüş göstererek 1.983,50 dolara düştü.

Altın fiyatları Cuma günü Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve yatırımcıların İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir Orta Doğu çatışmasına dönüşebileceği korkusuyla külçe altının güvenliğini tercih etmesinin üzerine son iki haftada yaklaşık yüzde 9 artış gösterdi.

ABD Hazine tahvil getirilerinin 15 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerine aralıksız yükseliş göstermesi, faizsiz altının fiyatlarını 4 Mayısta gördüğü ons başına 2 bin doların üzerindeki rekor seviyelerinin yakınında tuttu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans