Connect with us

Global

Kriptolarda Son Durum

Published

on

Kripto para piyasaları toplam değeri, geçtiğimiz haftaya göre yüzde 3,5 düşüş yaşayarak, 1,85 trilyon dolara kadar geriledi. Haftanın ilk gününde 1,85 trilyon dolarda sabitlenen kripto para piyasalarında son zaman diliminde ortalama 66,5 milyar dolarlık düşük bir işlem hacmi söz konusu.

İlk 100 kripto para kontrol edildiğinde, 94 kripto varlık düne göre ekside devam ederken sadece 6 kripto varlık pozitif bölgede bulunuyor.

Bitcoin’de son durum

Piyasanın en büyük kripto varlığı olan Bitcoin (BTC), son günlerde kapanışını negatif olarak gerçekleştiriyor. Haftanın ilk gününde ise 42.053 dolarlık açılış fiyatına göre şu an 42.400 dolar fiyatıyla yüzde 1’e yakın kısıtlı bir yükselişe sahip olmuş oldu.

Son 4 günlük değer düşüşüyle piyasa değeri 800 milyar doların altına gerilemeye başlayan Bitcoin’in, hakimiyet oranı ise fiyatından ters orantılı olarak yükseliş gösteriyor. Bitcoin şu an piyasanın yüzde 43,3’üne hakim durumda. Bu durum altcoin’lerin daha fazla değer kaybı yaşadığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasa algısını ölçen Bitcoin Korku ve Aç Gözlülük Endeksi ise geçen haftanın ilk yarısında gelen taleple birlikte 50 seviyesine kadar yükseldi. Ancak şu an endeksin 46 seviyesine gerileyerek yeniden korku bölgesine geçtiği görülüyor.

Ethereum (ETH) 2.850 dolar desteğine tutunma mücadelesinde

Ethereum (ETH), geçen hafta 3.200 dolar bandından reddedildikten sonra değer kaybını ortalama 2.850 dolara kadar taşıdı. Hafta sonunun ilk günlerinden bu yana ise bu destek bölgesinin alıcılar tarafından savunulduğu görülüyor.

343 milyar dolar piyasa değerine sahip Ethereum, son günlerde düşük aktivitesiyle dikkat çekiyor. Veriler Ethereum işlem ücretlerinin son 7 ayın en düşük seviyelerine gerilediğini gösteriyor.

İlk 100 kripto varlıkta son durum

Satıcı ağırlıklı devam eden kripto para piyasalarında son 24 saatte ayakta kalan kripto varlıkların başında Shiba Inu (SHIB), Wax (WAXP) ve 1inch (1INCH) geliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Borsa İstanbul Haftaya %3,8 Kayıpla Başladı – (bugunfinans.com)

Shiba Inu son 24 saatte yüzde 3 oranında kısıtlı bir yükseliş görürken ilk 100’de en çok değer kazanan kripto varlık konumunda ve fiyatı 0,00003 dolar bandında kalıyor. SHIB tokeninin son bir haftalık performansı, yüzde 9 oranında artış olarak devam ederken ilk 100’de bir haftada en çok değer kazanan ikinci kripto para oluyor.

Son 24 saatte değer kaybıyla dikkat çeken kripto varlıkların başında ise Helium (HNT) bulunuyor. HNT, dünden bu yana yüzde 9,5 oranında değer kaybı görerek şu an 24,81 dolar seviyesinde el değiştiriyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans