Connect with us

Global

Türkiye’de Konut Fiyatları Yükselişe Devam Ediyor

Published

on

TCMB’nin bugün açıkladığı verilere göre, 2021 yılı Türkiye genelinde konut fiyatlarında %59,6 artış yaşandı. 2021’de inşaat malzemelerindeki artışla ve dövizdeki rekor yükseliş nedeniyle hem inşaat maliyetlerinde hem de konut satış fiyatlarında rekor yükseliş gerçekleşti.

İstanbul’da konut fiyatları 2021 yılında %63 artarken, İzmir’de %58,3 ve Ankara’da %55,7 oranlarında yükseldi. Yeni konut fiyatlarında ise Türkiye genelinde %66 artış yaşandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Borsa İstanbul Haftaya %3,8 Kayıpla Başladı – (bugunfinans.com)

Üç büyük ildeki değişime baktığımızda, İstanbul’da yeni konut fiyatları %71,6, İzmir’de %62,4 ve Ankara’da %65,8 oranında arttı. Yeni olmayan konut fiyatları ise Türkiye genelinde %57,7 oranında yükseliş kaydetti.

Metrekare bazındaki fiyatlar şöyle:

Türkiye genelinde 6.368 TL
İstanbul: 10.092 TL
İzmir’de 7.496 TL
Ankara’da 4.561 TL

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans