Connect with us

Global

Bitcoin haftaya kritik seviyede başladı

Published

on

Bitcoin haftaya kritik seviyede başladı

Kripto piyasaları, hafta sonu boyunca baskı altındaki hareketlerine devam etti. Toplam piyasa değeri 850 milyar doların altında kalırken borsalardaki işlem hacmi ortalama 30 milyar dolar seviyelerinde düşük kalmaya devam etti.

Piyasalarda bu hafta ABD enflasyon oranları ve ardından açıklanacak olan Fed’in faiz kararına odaklanmış durumda. Beklentiler, Amerika’daki yıllık enflasyonda düşüş ve Fed’in 50 baz puanlık artış yapması yönünde. ABD enflasyon verisi Salı günü 16.30’da açıklanacak. Fed’in faiz kararı ise Çarşamba günü olacak.

Bitcoin, hafta sonu işlemlerinde 17.100 – 17.200 dolar seviyesinde sabit kaldı. Yeni haftaya girilirken Asya işlem saatlerinde gelen satışlarla birlikte en büyük kripto para 16.800 dolara kadar düştü. Sabah saatlerinde ise 16.900 dolar bandından devam ediyor.

Ethereum, hafta sonu 1.250 doların üzerinde alıcılı yatay seyrederken, hafta başında ivme kaybetti ve 1.240 dolara bandına kadar düştü.

Piyasanın genelinde satıcılı bir seyir hakim. Piyasa değeri yüksek kripto paralar arasında Dogecoin %9’a varan düşüşle 0,08 dolara kadar gerilerken ilk 10’da en sert değer kaybı gören kripto para oldu. İlk 10’daki diğer altcoin’ler ise ortalama %3 bandında düşüşe sahip.

İlk 100 kripto para arasında DOGE ile birlikte FLOW, CHZ ve APT en çok düşen kripto paralar oldu. Günün ilk saatlerinde piyasadan pozitif ayrışan altcoin’ler ise düşük oranlı kazançlar sağlayan TWT, STX ve APE oldu.

An itibarıyla ilk 100 kripto paranın 92’si dünkü fiyatına göre ekside devam ediyordu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans