Connect with us

Kripto Para

Bitcoin 2023 yılında tekrar yükselir mi?

Published

on

Bitcoin 2023 yılında tekrar yükselir mi?

Bitcoin ve Ethereum ve diğer kripto paraların kullandığı teknolojinin devrim niteliğinde olduğu bir gerçek. Fakat konu kripto paralara değer biçmeye geldiğinde çatışan 2 grup oluşuyor. Bir tarafta, kripto ve olasılıkları hakkında konuşurken gözleri parlamaya başlayan kripto para severler var. Diğer yanda ise insanlar, sadece kripto paraların anlamını sorgulamakla kalmıyor, aynı zamanda da bunların tamamen değersiz olduğunu söylüyor.

Son dönemde piyasalarda yaşanan çalkantılar bu tartışmayı daha çok alevlendiriyor. İnsanlar kripto paraların oldukça değişken olduğu ve pek çok dolandırıcının bulunduğu gerçeğine alışmışken tüm ekosistemlerin çökmesi yeni bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Görünüşte başarılı olan iş modelleri bile bir hafta içinde çökebilir ve piyasada önemli bir sarsıntıya neden olabilir. Bu da kaçınılmaz olarak kripto iş modelinde pazar payının değişmesine yol açacaktır.

FTX en büyük destekçilerden biri olmaktan uzaklaşırken Goldman Sachs gibi yatırım bankaları, piyasayı ele geçirmek için pusuda bekler halde. Goldman Sachs dijital varlıklar başkanı Mathew McDermott, inancın arttığı bu ortamda iyi para kazanılabileceğinin farkına varıldığını söyledi: “Çok daha makul fiyatlı, gerçekten ilginç bazı fırsatlar görüyoruz.”

Standard Chartered, köklü finans kurumları arasında altın hücum aşamasının yeni başladığını söylüyor. Fakat birçok kişi Bitcoin’in 17.000 dolar civarında bir fiyatla dip yapacağını ve buradan tüm zamanların en yüksek seviyesini göreceğini umarken, önümüzdeki yıl 5.000 dolara kadar düşmesi bekleniyor.

FTX’in sadece yönetimin beceriksizliği nedeniyle çöktüğüne dair göstergeler artıyor. Kurucuların kendilerini aşırı önemli görmesi ve yetkinliklerini devretmemesi kripto sektöründe sistematik bir sorun olabilir.

Bu, kısa vadede kripto topluluğu için oldukça kasvetli bir görünüm olsa da umut ışıkları da var. Tim Draper bu sevdalılardan biri:

“Tahminimi altı ay daha uzattım. Hâlâ 250.000 dolar bekliyorum. Bitcoin gibi kaliteli ve merkezi olmayan kriptolara doğru bir hücum olmasını ve bazı zayıf paraların kalıntı haline gelmesini bekliyorum.”

Bitcoin/dolar fiyatı 16.978 dolarda %1,92 değer kaybederken haftalık kazancı %3,58 oldu.

Kripto para birimi dün 17.395 dolar ile günün en yüksek seviyesine ulaşmış olsa da günü, 16.986 dolarlık yüzde 23,6 Fibonacci düzeltme bölgesinde kapattı. Dolayısıyla alım satım işlemleri 1 Aralık’tan bu yana yukarıda bahsedilen Fibonacci bölgesi etrafındaki aralıkta gerçekleşmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

Global

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

Published

on

By

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

2022 yılı kripto paralar açısından çok zorlu geçti. Ayı piyasasının bir türlü bitmediği kripto borsasında yaşanan çöküşler de yatırımcıların iştahını kaçırdı. Fakat, resmi bir bütün halinde değerlendirdiğimizde blockchain teknolojisinin ve kripto paraların benimsenmesinin arttığını da kabul etmek gerek. Birçok ülke kripto paraların farkında ve birçok adımlar atıyorlar. Bu adımların başında ise tabi ki vergilendirme sistemi bulunuyor. Yılın ilk haberi ise İngiltere’den geldi. Ülke, yabancılara vergi muafiyeti uygulamaya karar verdiğini açıkladı. Yabancı yatırımcılar için kripto paralarda uygulanacak olan vergi muafiyeti, yatırımcıların ülkeye olan ilgisini de artıracak.

Birleşik Krallık, yatırım yöneticileri veya brokerlar aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulayacak.

Alınan kararla birlikte, kripto para birimi yatırımları yapmak için yerel brokerler veya yatırım yöneticileriyle çalışmayı seçen yatırımcılar, Birleşik Krallık’ta vergi ödemekten muaf tutulacaklar. Yabancı yatırımcılar, Birleşik Krallık’tan bir yatırım yöneticisini işe aldığında, Birleşik Krallık vergisine tabi olmaktan kurtulmuş oluyor. Bunun da yabancı yatırımcıları cezbetme konusunda kritik bir önem taşıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, önümüzdeki haftalarda kripto sektörünün nasıl düzenlenebileceğine ilişkin bir istişare başlatmayı planlıyor.

Continue Reading

Global

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Published

on

By

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Hafta sonu fırtınanın hakim olduğu Amerika’da, Montana eyaletinde hava sıcaklığı -45 dereceye kadar düştü. New York eyaletinde kar tabakası bir metreyi aştı. Hava durumu nedeniyle elektrik talebinin arttığı Amerika’da yer alan Bitcoin madencileri, elektrik şebekesini desteklemek için işlemlerini durdurdu.

Madencilerin durmasıyla, Bitcoin ağındaki işlem gücünü temsil eden hashrate ölçüsü hafta sonu yüzde 40 düştü. Cuma günü Amerika’daki en büyük madencilik havuzu Foundry USA’in işlem gücünde yüzde 50’den fazla bir düşüş görüldü. Madencilik havuzu terimi, madencilerin işlem gücünü bir araya getirerek oluşturduğu gruplar için kullanıyor.

Ayrıca ülkede yer alan en büyük madencilerden Riot Blockchain ve iflas eden Core Scientific’in de işlemleri durdurduğu belirtiliyor.

Teksas Blokzincir Konseyi’nin kurucusu ve başkanı olan Lee Bratcher’ın LinkedIn hesabından yaptığı duyuruya göre ise, eyaletteki kurumsal madencilerin oluşturduğu işlem gücü yüzde 99 azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans