Connect with us

Kripto Para

Bitcoin 2023 yılında tekrar yükselir mi?

Published

on

Bitcoin 2023 yılında tekrar yükselir mi?

Bitcoin ve Ethereum ve diğer kripto paraların kullandığı teknolojinin devrim niteliğinde olduğu bir gerçek. Fakat konu kripto paralara değer biçmeye geldiğinde çatışan 2 grup oluşuyor. Bir tarafta, kripto ve olasılıkları hakkında konuşurken gözleri parlamaya başlayan kripto para severler var. Diğer yanda ise insanlar, sadece kripto paraların anlamını sorgulamakla kalmıyor, aynı zamanda da bunların tamamen değersiz olduğunu söylüyor.

Son dönemde piyasalarda yaşanan çalkantılar bu tartışmayı daha çok alevlendiriyor. İnsanlar kripto paraların oldukça değişken olduğu ve pek çok dolandırıcının bulunduğu gerçeğine alışmışken tüm ekosistemlerin çökmesi yeni bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Görünüşte başarılı olan iş modelleri bile bir hafta içinde çökebilir ve piyasada önemli bir sarsıntıya neden olabilir. Bu da kaçınılmaz olarak kripto iş modelinde pazar payının değişmesine yol açacaktır.

FTX en büyük destekçilerden biri olmaktan uzaklaşırken Goldman Sachs gibi yatırım bankaları, piyasayı ele geçirmek için pusuda bekler halde. Goldman Sachs dijital varlıklar başkanı Mathew McDermott, inancın arttığı bu ortamda iyi para kazanılabileceğinin farkına varıldığını söyledi: “Çok daha makul fiyatlı, gerçekten ilginç bazı fırsatlar görüyoruz.”

Standard Chartered, köklü finans kurumları arasında altın hücum aşamasının yeni başladığını söylüyor. Fakat birçok kişi Bitcoin’in 17.000 dolar civarında bir fiyatla dip yapacağını ve buradan tüm zamanların en yüksek seviyesini göreceğini umarken, önümüzdeki yıl 5.000 dolara kadar düşmesi bekleniyor.

FTX’in sadece yönetimin beceriksizliği nedeniyle çöktüğüne dair göstergeler artıyor. Kurucuların kendilerini aşırı önemli görmesi ve yetkinliklerini devretmemesi kripto sektöründe sistematik bir sorun olabilir.

Bu, kısa vadede kripto topluluğu için oldukça kasvetli bir görünüm olsa da umut ışıkları da var. Tim Draper bu sevdalılardan biri:

“Tahminimi altı ay daha uzattım. Hâlâ 250.000 dolar bekliyorum. Bitcoin gibi kaliteli ve merkezi olmayan kriptolara doğru bir hücum olmasını ve bazı zayıf paraların kalıntı haline gelmesini bekliyorum.”

Bitcoin/dolar fiyatı 16.978 dolarda %1,92 değer kaybederken haftalık kazancı %3,58 oldu.

Kripto para birimi dün 17.395 dolar ile günün en yüksek seviyesine ulaşmış olsa da günü, 16.986 dolarlık yüzde 23,6 Fibonacci düzeltme bölgesinde kapattı. Dolayısıyla alım satım işlemleri 1 Aralık’tan bu yana yukarıda bahsedilen Fibonacci bölgesi etrafındaki aralıkta gerçekleşmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Ripple tarihi zirvesinde

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Ripple tarihi zirvesinde
Kripto para piyasasının 6. kripto para birimi XRP, geçtiğimiz gün ani bir sıçrama göstererek dikkatleri üstüne çekti.

Bitcoin geçtiğimiz gün rekor seviyesini tazelerken çift haneli oranda kazançlar kaydeden kripto paralardan birisi de XRP oldu. Ripple, ABD işlem saatlerinde hızlı bir talep dalgası görerek 0,67 dolardan 0,74 dolara kadar yükseliş gösterdi. XRP, 2024 yılı yükseliş trendi boyunca diğer altcoin’lerden nispeten daha zayıf kalırken, Bitcoin’in rekor fiyatlara ulaştığı günlerde eş zamanlı olarak önemli yükselişler gösteriyor. Kripto para, en son BTC’nin 5 Mart tarihi zirvesini ilk kez kırdığı gün benzer bir sıçrama göstererek 0,66 dolara çıkmıştı.

5 Mart yükselişinin ardından piyasada ani geri dönüş olduğu sırada XRP de %8’i bulan düşüşle kısa bir süre 0,53 dolara kadar geriledi. Son yükseliş ivmesinde ise yine bir miktar gerileyen XRP, sabah saatlerinde 0,69 dolara kadar bir düzeltme gördü.

Continue Reading

Global

FED kararı sonrasında kripto paralar düşüşte

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Geçtiğimiz gün beklentiler doğrultusunda açıklanan faiz kararıyla birlikte, faizler bir kez daha tarihi yüksek seviyelerde sabit kaldı.

FOMC toplantısının ardından Jerome Powell’ın konuşması merakla beklenirken piyasa katılımcıları konuşma esnasında bankasının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair sinyaller aradı. Fakat fed kanadından gelen temkinli duruş, piyasalarda karışık seyrin izlenmesine sebep oldu.

FED’in mevcut yaklaşımının ardından gün içerisinde 103 seviyesinin altını test eden dolar endeksi, yönünü hızlı bir şekilde tersine çevirirken günlük kayıplarını geri aldı. Bugün de yükselişle başlayan DXY, sabah saatlerinde 103,7 seviyede bulunuyor.

FOMC toplantısı sonrasında Powell’ın ifadeleri daha çok şahin tonda yorumlanırken, piyasalardaki risk iştahının azaldığı da görüldü. Kripto para piyasalarında bu durumdan olumsuz etkilendi. İlk tepki kriptoda satış yönlü oldu. Bitcoin, 42.000 doların altını test ettikten sonra yeni günde kısmi bir toparlanmayla 42.000 dolar bandına dönüş sağladı. Fakat en büyük kripto paranın 3 gündür devam eden düşüş serisi devam ediyor.

Altcoin piyasasında kayıplar daha sertti. Piyasa değeri yüksek altcoinler arasında Ethereum, Bitcoin ile paralel bir düşüşle 2.240 dolara kadar geriledi. SOL, ADA ve AVAX gibi kripto paralar, yüzde 10’a yakın düşüş kaydetti.

Continue Reading

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans