Connect with us

Global

Borsa İstanbul Haftaya %3,8 Kayıpla Başladı

Published

on

Bist100 endekslerinin gün içi kayıpları %3,8’e çıktı ve endeks 1971 puana kadar geriledi.

Amerika Birleşik Devletlerinin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı planları olduğunu söylemesiyle birlikte Cuma günü jeopolitik riskler arttı. Hafta sonu Putin ile Biden görüşmesinin ardından ABD’nin bu yönde açıklamalarını devam ettirmesiyle dünya borsaları haftaya düşüşle girdi. Avrupa ve Asya %2 gerileyen Rusya borsası gün içinde %5 kayıp yaşadı. Gelişen ülke piyasalarına da bulaşan satışla BIST güne %1,56 düşüşle 2.018 puanla başladı. Endeks günün devamında 1.971 puana gerilemesiyle son saatlerde 1.987 puandan işlem görüyor.

Borsada yer alan öncü endekslerden son zamanlarda en çok düşüşü Basit Metaller, Ulaştırma, Kimyasal, Petrol, Plastik, Holding ve Telekomünikasyon endekslerinde olurken Bankalarda %2,5 düşüşle 1.744 puandan işlem görüyor. Borsa genelinde bir devre kesini uygulanmıyorken KAP, bazı hisselerde devre kesici uygulandığını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Rusya Faiz Arttırdı – Bugün Finans – Forex – Kripto Para (bugunfinans.com)
Dünya borsalarında jeopolitik risk kaynaklı satışları etkisiyle bugün Avrupa öncü endekslerinden DAX ve CAC 40 %3,5 Asya’da ise Nikkei 225 %2,5 ve Shanghai Composite %1, KOSPI ve Hang Seng %1,5 geriledi. Rusya’da MOEX Russia son saatte %3,5 ve RTSI %4,5 düşüş yaşıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans