Connect with us

Global

Kriptolarda paralarda son durum

Published

on

Kriptolarda paralarda son durum

Kripto para piyasaları, bu hafta yatay hareketine devam ederken, satıcı ağırlıklı işlemlerle haftanın destek bölgelerini test ediyor.

Piyasaların genelinde düşüş eğilimi hakim durumda. Geçtiğimiz gün kapanışa doğru hızlanan satışlar Asya tarafında da devam ederken Avrupa işlem saatlerinde dip fiyatlardan düşük hacimli alımlar görüldü. Son duruma göre toplam piyasa değeri, son 24 saatte yeni haftalık dip seviyeler kaydettikten sonra kısmi girişlerle 1 trilyon dolar sınırının üzerinde kalmaya devam ediyor.

Satışların yoğunlaştığı son günde Bitcoin, altcoin piyasasına göre daha sağlam kaldı. Son 24 saatte yüzde 1,2 kısmi bir düşüş gören Bitcoin, şuan 22,700 dolar seviyesinde hareket ediyor. Bu çerçevede yüksek sermayeli altcoinler arasında geri çekilme sabah saatlerinde yüzde 5’in üzerine kadar çıktı.

Ethereum, şu anda yüzde 4 düşüşle 1.550 doların hemen üzerinde alıcı bulurken en büyük altcoin, gün içi işlemlerde 1.520 doların altına kadar düştü. Ethereum’da satışlar 1.600 dolar seviyesinin kaydedilmesiyle birlikte hızlandı.

İlk 10 kripto para arasında yüzde 4’ün üzerinde değer kaybını koruyan diğer altcoin’ler ise ADA ve DOGE olarak devam ediyor. Diğer yandan XRP ve BNB, günlük %3,5 seviyesinde değer kaybına sahip. Solana ise ilk 10’da kısa vadeli düşüş dalgasının ardından en hızlı toparlanan altcoin oldu. Solana, günün ilk saatlerinde 22 dolar bandına kadar gerilerken öğleden sonraki işlemlerde 24 dolara doğru hızlı bir yükselişe girdi ve günlük kayıplarının önemli bir kısmını geri aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans