Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Enflasyon Yankısı

Published

on

Küresel piyasalarda beklentiyi aşan ABD enflasyonunun yankısı sürüyor. Ekonomistlerin beklentilerini üstünde gelerek 13 yılın zirvesine çıkan ABD enflasyonu küresel piyasalardaki enflasyonist kuşkuların daha da çoğalmasına sebep oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirileri yükselme kaydederken, hisse senedi piyasalarında risk iştahının düştüğü gözlemlendi.

Küresel piyasalarda ABD enflasyonunun beklentilerin dışında gelmesi ve 13 yılın zirvesine çıkmasının yankıları devam ediyor

Çarşamba günü ABD Borsaları enflasyon verilerinin etkisi ile sert düşüş kaydeden, yeni işlem gününde Asya piyasaları da bu düşüş hareketine eşlik etti. Asya endeksleri Hong Kong Hang Seng endeksi öncülüğünde %1’e yakın geriye dönük hareket yaptı.

ABD vadelilerinde ilk işlemlerde olumlu bir görünüm izlendi. S&P 500 ve Nasdaq vadelilerinde günün ilk saatlerinde pozitif fiyatlamalar gözlemlendi.

ABD verileri enflasyonist endişeleri destekledi

ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları senelik olarak %4,2 yükselme kaydetti. Ülkede tüketici enflasyonu 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Verilere göre aylık enflasyon %0,8 olarak gözlemlendi. Ekonomistlerin aylık enflasyon ile ilgili beklentisi %0,2 olmuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans