Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Enflasyon Yankısı

Published

on

Küresel piyasalarda beklentiyi aşan ABD enflasyonunun yankısı sürüyor. Ekonomistlerin beklentilerini üstünde gelerek 13 yılın zirvesine çıkan ABD enflasyonu küresel piyasalardaki enflasyonist kuşkuların daha da çoğalmasına sebep oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirileri yükselme kaydederken, hisse senedi piyasalarında risk iştahının düştüğü gözlemlendi.

Küresel piyasalarda ABD enflasyonunun beklentilerin dışında gelmesi ve 13 yılın zirvesine çıkmasının yankıları devam ediyor

Çarşamba günü ABD Borsaları enflasyon verilerinin etkisi ile sert düşüş kaydeden, yeni işlem gününde Asya piyasaları da bu düşüş hareketine eşlik etti. Asya endeksleri Hong Kong Hang Seng endeksi öncülüğünde %1’e yakın geriye dönük hareket yaptı.

ABD vadelilerinde ilk işlemlerde olumlu bir görünüm izlendi. S&P 500 ve Nasdaq vadelilerinde günün ilk saatlerinde pozitif fiyatlamalar gözlemlendi.

ABD verileri enflasyonist endişeleri destekledi

ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları senelik olarak %4,2 yükselme kaydetti. Ülkede tüketici enflasyonu 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Verilere göre aylık enflasyon %0,8 olarak gözlemlendi. Ekonomistlerin aylık enflasyon ile ilgili beklentisi %0,2 olmuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans