Connect with us

Global

Dolar TL Kuru 8,50 Üzerini Gördü

Published

on

Dolar TL kuru 8,50 üzerini gördü. ABD’de beklentilerin oldukça üstünde açıklanan enflasyon verisinin sonrasında dolarda yaşanan güçlenme yerini daha yatay bir hareketlenmeye bırakırken, bayram tatili sebebi ile yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününde dolar/TL Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda gerçekleşen görev değişiminin sonrasında görülen düzeyinin üzerine çıktı.

Türk Lirası bayram tatili sebebi ile yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününün ilk çeyreğinde olumsuz ayrışma gösterdi.

ABD’de beklentileri aşan enflasyonun sonrasından dolarda yaşanan güçlenme yerini yatay bir hareketlenmeye bırakırken, Dolar/TL kuru 8,50’nin üstünü gördü. Yarım dolar, yarım eurodan gerçekleşen sepet kur ise 9,39’un üzerini aşarak rekor kırdı.

Kurda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişimin ardından görülen düzeye aşılmış oldu.

ABD enflasyonunun enflasyonist şüpheleri yükseltmesi ile risk iştahında düşüş gözlemlenirken, hisse senedi piyasalarında da geriye dönük hareket kaydedilmişti.

ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları senelik olarak %4,2 yükselme kaydetti. Böylelikle ülkede tüketici enflasyonu 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Bilgilere göre aylık enflasyon %0,8 olarak kaydedildi. Ekonomistlerin aylık enflasyona ilişkin beklentileri ise %0,2 olmuştu.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon Nisan’da %3 oldu. Bu veri ile ilişkin beklenti ise %2,3 olarak belirtildi. Aylık bazda çekirdek enflasyon da %0,3’lük beklentiye karşı %0,9 olarak gerçekleşti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Gram altında yükseliş devam ediyor

Published

on

By

Gram altında yükseliş devam ediyor

Altın önceki iki günde neredeyse yüzde 3 yükselmesinin ardından yatırımcıların FED’in para politikasına ilişkin karmaşık sinyalleri değerlendirmesiyle yatay devam etti.

Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1985 dolar seviyesine düştü. Gram altında ise 1.233 TL ile rekor denemesi yapılırken, fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi.

Kıymetli metal bankacılık krizi kaynaklık endişeler dolasıyla güvenli liman talebi görmeyi devam ettiriyor. Diğer yandan tahvil getirileri de düşüşünü üçüncü güne taşıyarak faiz getirisi olmayan altına destek sağladı.

FED Başkanı Powell Çarşamba günü faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamalarda bankacılık krizi nedeniyle faiz artışlarına ara verilmesinin düşünüldüğü fakat enflasyonun en önemli endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü ve gerekli görülmesi halinde borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha fazla artırılacağını söyledi.

Perşembe günkü veriler, ABD işgücü piyasasında beklentilerin üstünde bir sıkılığa işaret ederek dikkatlerin enflasyonist baskılar üzerinde kalmasına devam etmesini sağladı.

Continue Reading

Global

ABD’de konut satışları yükseldi

Published

on

By

ABD'de konut satışları yükseldi

Amerika’da yeni konut satışları Şubat ayında yüzde 1i1 oranında artış göstererek 640 bin oldu. Yeni konut satışları aylık bazda artış gösterirken geçen yılın aynı aynının yüzde 19 altında kaldı. Yeni konut satışları Şubat 2022’de 790 bin idi.

Yeni konutların ortalama satış fiyatı ne kadar oldu?

Şubat 2023 tarihi itibarıyla yeni konutların medyan satış fiyatı 438 bin 200 dolar oldu. Bu rakam geçtiğimiz yıl 498 bin 700 dolardı.

Bugün açıklanan bir diğer veri ise inşaat izinleri verisi oldu. Sektör çalışanlarının inşaat yapma isteğini ve alınan izni gösteren veri, Şubat’ta pandemi sonrası en hızlı artışı gösterdi. İnşaat izinleri bugünkü son okunmaya göre Şubat’ta aylık yüzde 15,1 oranında artış gösterdi ve 1 milyon 550 bine çıktı.

Continue Reading

Global

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Amerika Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının ardından İngiltere Merkez Bankası da faiz artışına devam etti.

İngiltere Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırarak yüzde 4,25 seviyesine yükseltti. Faiz artışına Aralık 2021 yılında başlayan banka, 11 toplantıda toplam 415 baz puanlık faiz artışı yapıldı.

Geçtiğimiz gün açıklanan Şubat ayı enflasyonu yüzde 1,1 oranındaki artışla Ekim sonrası en hızlı yükselişi gösterdi. Yıllık enflasyon oranı ise yüzde 10,1’den yüzde 10,4’e yükseldi. Merkez Bankası, bankacılık sektöründeki krize rağmen Fed ve ECB gibi enflasyonu düşürme hedefine öncelik verdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans