Connect with us

Global

Dolar TL Kuru 8,50 Üzerini Gördü

Published

on

Dolar TL kuru 8,50 üzerini gördü. ABD’de beklentilerin oldukça üstünde açıklanan enflasyon verisinin sonrasında dolarda yaşanan güçlenme yerini daha yatay bir hareketlenmeye bırakırken, bayram tatili sebebi ile yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününde dolar/TL Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda gerçekleşen görev değişiminin sonrasında görülen düzeyinin üzerine çıktı.

Türk Lirası bayram tatili sebebi ile yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününün ilk çeyreğinde olumsuz ayrışma gösterdi.

ABD’de beklentileri aşan enflasyonun sonrasından dolarda yaşanan güçlenme yerini yatay bir hareketlenmeye bırakırken, Dolar/TL kuru 8,50’nin üstünü gördü. Yarım dolar, yarım eurodan gerçekleşen sepet kur ise 9,39’un üzerini aşarak rekor kırdı.

Kurda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişimin ardından görülen düzeye aşılmış oldu.

ABD enflasyonunun enflasyonist şüpheleri yükseltmesi ile risk iştahında düşüş gözlemlenirken, hisse senedi piyasalarında da geriye dönük hareket kaydedilmişti.

ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları senelik olarak %4,2 yükselme kaydetti. Böylelikle ülkede tüketici enflasyonu 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Bilgilere göre aylık enflasyon %0,8 olarak kaydedildi. Ekonomistlerin aylık enflasyona ilişkin beklentileri ise %0,2 olmuştu.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon Nisan’da %3 oldu. Bu veri ile ilişkin beklenti ise %2,3 olarak belirtildi. Aylık bazda çekirdek enflasyon da %0,3’lük beklentiye karşı %0,9 olarak gerçekleşti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans