Connect with us

Global

Petrol fiyatları ABD’nin rezerv planıyla yükseldi

Published

on

Petrol fiyatları ABD'nin rezerv planıyla yükseldi

Petrol, Biden yönetiminin bu yıl içerisinde bakım çalışmalarını bitirdikten sonra stratejik rezervleri yenilemeyi planladığını açıklamasının ardından gün ortasında yükselişe geçti.

ABD ham petrolü seans başında yüzde 2,5’e varan düşüşün hemen ardından toparlanarak varil başına 73 doların üzerine geçti. Ticaret Salı günü, Çin’in genel ihracat büyümesinin Nisan ayında yavaşladığı ve ithalatın sert bir şekilde düşerek piyasanın talebe olan güvenini sarstığı haberleriyle düşüşle başladı. ABD’nin daha önce zorunlu olan yaklaşık 140 milyon varil satışını iptal etme ve stratejik önbelleği yeniden doldurmak için bu yılın sonlarında ham petrol satın almaya başlama kararı, düşüşü durdurdu.

Yatırımcılar, ABD’nin son kırk yılın en düşük seviyesinde bulunan rezervleri ne zaman yeniden dolduracağına dair haberleri takip ediyor. Yönetim daha önce, petrol fiyatları yaklaşık 70 dolara düştüğünde önbelleği yeniden stoklamayı planladığını söylemişti.

Petrol, Fed’in parasal sıkılaştırmasına ilişkin endişeler ve ABD’de bir resesyon potansiyeli, dirençli bir fiziki piyasaya ağır bastığı için bu yıl yaklaşık yüzde 10 geriledi. Bank of America Corp. Salı günü küresel talep için daha zayıf bir görünüm üzerine Brent ham petrol tahminini düşürdü. Yine de, kilit bir OPEC üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, bu ay başlayan kısıtlamaların ardından daha derin üretim kesintilerine duyulan ihtiyacı önemsiz gördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans