Connect with us

Global

Petrol fiyatları ABD’nin rezerv planıyla yükseldi

Published

on

Petrol fiyatları ABD'nin rezerv planıyla yükseldi

Petrol, Biden yönetiminin bu yıl içerisinde bakım çalışmalarını bitirdikten sonra stratejik rezervleri yenilemeyi planladığını açıklamasının ardından gün ortasında yükselişe geçti.

ABD ham petrolü seans başında yüzde 2,5’e varan düşüşün hemen ardından toparlanarak varil başına 73 doların üzerine geçti. Ticaret Salı günü, Çin’in genel ihracat büyümesinin Nisan ayında yavaşladığı ve ithalatın sert bir şekilde düşerek piyasanın talebe olan güvenini sarstığı haberleriyle düşüşle başladı. ABD’nin daha önce zorunlu olan yaklaşık 140 milyon varil satışını iptal etme ve stratejik önbelleği yeniden doldurmak için bu yılın sonlarında ham petrol satın almaya başlama kararı, düşüşü durdurdu.

Yatırımcılar, ABD’nin son kırk yılın en düşük seviyesinde bulunan rezervleri ne zaman yeniden dolduracağına dair haberleri takip ediyor. Yönetim daha önce, petrol fiyatları yaklaşık 70 dolara düştüğünde önbelleği yeniden stoklamayı planladığını söylemişti.

Petrol, Fed’in parasal sıkılaştırmasına ilişkin endişeler ve ABD’de bir resesyon potansiyeli, dirençli bir fiziki piyasaya ağır bastığı için bu yıl yaklaşık yüzde 10 geriledi. Bank of America Corp. Salı günü küresel talep için daha zayıf bir görünüm üzerine Brent ham petrol tahminini düşürdü. Yine de, kilit bir OPEC üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri, bu ay başlayan kısıtlamaların ardından daha derin üretim kesintilerine duyulan ihtiyacı önemsiz gördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans