Connect with us

Global

NFT Son Dönemin Popüler Kripto Parası

Published

on

NFT (Non-Fungible Tokens) türkçe karşılığı değiştirilemez anlamına gelen, spor koleksiyon kartlarından sanal emlakçılığa, hatta dijital spor ayakkabılara kadar çeşitli somut ve somut olmayan öğeleri temsil eden dijital varlıklardır.

Pokemon kartı veya nadir basılmış bozuk para gibi fiziksel bir koleksiyona karşın dijital bir koleksiyona sahip olmanın temel faydalarından biri, her NFT’nin onu diğer NFT’den farklı ve kolayca doğrulanabilir kılan ayırt edici bilgiler içermesidir. Bu, sahte koleksiyon parçalarının üretilmesini anlamsız hale getirir, çünkü her ürün orijinal üreticisine kadar takip edilebilir. Diğer bir deyişle NFT, fiziksel dünyadaki koleksiyon parçalarının dijital yansımaları olarak tanımlanabilir.

Diğer kripto paraların aksine, NFT’ler birbirleriyle takas edilemezler. Bunun sebebi her NFT tıpkı parmak izi gibi birlerinden farklıdır. Genellikle Ethereum altyapısında oluşturulan bu dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 belir teçlerinin standartlarına göre oluşturulur.

NFT’ler, oyun ve koleksiyon sahasında devrim yarattıkları için hem kripto kullanıcıları hem de şirketler arasında oldukça popüler hale geldi. Kasım 2017’den bu yana, NFT’lere toplam 174 milyon dolar harcandı.

Tüm varlıklar gibi, arz ve talep fiyat için temel piyasa etkenleridir. NFT’lerin kıt doğası ile oyunculardan, koleksiyonculardan ve yatırımcılardan gelen yüksek talep nedeniyle, insanlar genellikle yüksek meblağlar ödemeye hazırlardır.

Daha fazla kripto para haberi için; https://bugunfinans.com/kripto-para/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans