Connect with us

Altın

Altın Piyasası ‘Güvercin’ Fed Sürecek Diyor

Published

on

Altın piyasası ‘güvercin’ fed sürecek diyor. Altında yatırım yapan yatırımcılar, Fed’in güvercin duruşunu korumasını isterken, altın hafta başından bu yana kazançlarını koruyor. Gram altın ise dolar/TL’deki dalgalı seyirle küresel altın fiyatlarını izliyor.

Altın, yatırımcıların Fed’in güvercin duruşunu statik kalacağına dair umutlarıyla hafta başından şu ana kadar olan kazançlarını korumakta. Gram altın, Dolar/TL iniş, çıkışlı bir seyir sürerken küresel altın fiyatlarındaki hareketleri izliyor.

Fed Başkanı Jerome Powel, ekonomik düzeltmelerin enflasyona sebep olacağına dair korkulara rağmen gevşek para politikası görünüşünü savunmak zorunda kalabilir. Fed çeyreklik büyüme ve işsizlik rakamlarını, Federal Açık Piyasa Komitesi politika bildirisiyle birlite , çarşamba günü New York saatiyle 14:00’te yayımlayacak.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya’ya göre, altın fiyatları Çarşamba günü 1.750 dolar seviyesine yükselebilir.

Altın piyasasının Fed’in güvercin duruşunu sürdürmesini beklediğini ifade eden Moya, “ABD Hazine tahvili faizleri hala yüksek ve beklentiler Fed’in elinin yakında zorlanacağına işaret ediyor. Altın çarşamba günkü karardan sonra 1.750 dolara yükselebilir” ifadelerinde bulundu.

Altın Piyasası Ons Altın

Altın, 2021 yılının ilk 2 ayını zarar ile kapanış gerçekleştirdikten sonra geçtiğimiz haftayı yılın en iyi performansıyla kapatmasına rağmen Mart ayında hala kayıp bölgesinde bulunuyor.

Mart ayına 1.734 dolar civarında başlayan ons altın salı günü 1.733 dolar seviyesinden değer görüyor.

Altın Piyasası Gram Altın

Gram altın, geçtiğimiz hafta ABD Hazine tahvili faizlerinin azalması nedeniyle dolar/TL’de yaşanan düşüşle beraber 414 TL seviyesine kadar geri çekilmişti. Tahvil faizleri ve küresel altın fiyatlarının tekrardan yükselmesiyle birlikte gram altın haftayı yatay seyirde kapattı.

Gram altın bugün TSİ 08:02’de 420 TL civarında değer görüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans