Connect with us

Kripto Para

ECB: “Kripto paralar bir neslin balonu ve patlamaya mahkum”

Published

on

ECB: “Kripto paralar bir neslin balonu ve patlamaya mahkum”

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Çarşamba günü yaptığı bir konuşmasında ECB’nin kripto para birimlerine karşı olan isteksizliğinin yeni bir göstergesi olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ekonomi üzerindeki kusurlarını ve zarar verici özelliklerini metodik olarak açıkladı.

Kripto para birimlerinin “bir neslin patlamaya mahkum bir balonu” olduğunu ve sadece “kumar oynamanın yeni bir yolu” olduğunu söyledi.

Görüşünü desteklemek için üç argüman öne sürdü: Sosyal açıdan kriptoların yararsızlığı, stabil kriptoların güvenlik yanılsamasının yarattığı risk ve kripto yatırımcıları tarafından kullanılan yüksek kaldıraç tehlikesi.

Kriptolar sosyal açıdan yararsız ve çevresel açıdan zararlı

Panetta, “desteklenmeyen kripto varlıkların sosyal ya da ekonomik açıdan faydalı bir işlev görmediğini” belirterek “perakende ya da toptan ödemeler için kullanılmadıklarını” çünkü hepsinin “çok değişken ve verimsiz” söyledi.

Diğer yandan kriptoların “suç ve terör faaliyetlerinde ya da vergi kaçırmak için yaygın olarak kullanıldığını” söyledi.

Panetta ayrıca kripto para birimlerinin “büyük miktarda çevresel zarara neden olabileceğine” dikkat çekti.

Enerji yoğun bir “iş ispatı” ağ güvenlik mekanizması kullanan Bitcoin gibi kriptolara atıfta bulunarak “ekolojik ayak izi çok yüksek olduğu düşünülen kripto varlıkların da yasaklanması gerektiğine” inanıyor.

Stabil kripto paraların güvenlik yanılsaması

Panetta’nın belirttiği kripto para birimlerindeki diğer büyük kusur, “tüm kripto ekosisteminin güvendiği stabil kripto paraların sözde istikrarı” ile ilgili.

Stabil paraların “kullanıcılara hitap ettiğini çünkü desteksiz kriptoların aksine değerlerinin bir varlık portföyüne bağlı olmasıyla istikrar sağladıklarının iddia edildiğini” açıklayan Panetta, “istikrarlı bir değeri korumak için arz ve talebi eşleştirmeyi amaçlayan” algoritmik stabil kripto paraları ayırdı.

Fakat Panetta, bu yılın başlarında yaşanan TerraUSD stabil kripto para çöküşüne atıfta bulunarak “stabil kriptoların yalnızca ismen stabil olduğunu” iddia etti ve stabil kripto lideri Tether’in bile “piyasada takip eden stresin ortasında geçici olarak sabitini kaybettiğine” işaret ederek bunun “teminatlı stabil kripto paralar için bile risklerin kolayca ortadan kaldırılamayacağını” gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kripto yatırımcılarına sunulan aşırı kaldıraç riski

Son olarak Panetta’nın belirttiği kriptoların üçüncü yapısal zayıflığı, “kripto piyasalarının inanılmaz derecede yüksek kaldıraç ve ara bağlantılara sahip olabileceği gerçeği.”

“Kripto borsalarının, yatırımcıların risklerini ilk yatırımın 125 katına kadar artırmalarına izin verdiğine” dikkat çeken Panetta, “şoklar vurduğunda ve kaldıraçları azaltmak gerektiğinde varlıkları elden çıkarmak zorunda kaldıklarını ve fiyatlar üzerinde güçlü bir aşağı yönlü baskı oluşturduklarını” söyledi.

Panetta ayrıca “anonim borçluların yarattığı riskleri telafi etmek için DeFi kredilerinde yaygın bir şekilde benimsenen fazla teminatlandırma” ile bu kaldıracın arkasındaki mekanizmalardan da yakındı.

Gerçekten de “bir örnekte ödünç alınan fonların sonraki işlemlerde teminat olarak yeniden kullanılabildiğini ve yatırımcıların büyük risklere maruz kalmasına izin verdiğini” açıkladı ve burada FTX iflasına atıfta bulunarak “Bunlar tam da son kripto fiyaskolarında iş başında gördüğümüz dinamiklerdir.” açıklamalarında bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

Published

on

By

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

2022 yılı kripto paralar açısından çok zorlu geçti. Ayı piyasasının bir türlü bitmediği kripto borsasında yaşanan çöküşler de yatırımcıların iştahını kaçırdı. Fakat, resmi bir bütün halinde değerlendirdiğimizde blockchain teknolojisinin ve kripto paraların benimsenmesinin arttığını da kabul etmek gerek. Birçok ülke kripto paraların farkında ve birçok adımlar atıyorlar. Bu adımların başında ise tabi ki vergilendirme sistemi bulunuyor. Yılın ilk haberi ise İngiltere’den geldi. Ülke, yabancılara vergi muafiyeti uygulamaya karar verdiğini açıkladı. Yabancı yatırımcılar için kripto paralarda uygulanacak olan vergi muafiyeti, yatırımcıların ülkeye olan ilgisini de artıracak.

Birleşik Krallık, yatırım yöneticileri veya brokerlar aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulayacak.

Alınan kararla birlikte, kripto para birimi yatırımları yapmak için yerel brokerler veya yatırım yöneticileriyle çalışmayı seçen yatırımcılar, Birleşik Krallık’ta vergi ödemekten muaf tutulacaklar. Yabancı yatırımcılar, Birleşik Krallık’tan bir yatırım yöneticisini işe aldığında, Birleşik Krallık vergisine tabi olmaktan kurtulmuş oluyor. Bunun da yabancı yatırımcıları cezbetme konusunda kritik bir önem taşıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, önümüzdeki haftalarda kripto sektörünün nasıl düzenlenebileceğine ilişkin bir istişare başlatmayı planlıyor.

Continue Reading

Global

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Published

on

By

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Hafta sonu fırtınanın hakim olduğu Amerika’da, Montana eyaletinde hava sıcaklığı -45 dereceye kadar düştü. New York eyaletinde kar tabakası bir metreyi aştı. Hava durumu nedeniyle elektrik talebinin arttığı Amerika’da yer alan Bitcoin madencileri, elektrik şebekesini desteklemek için işlemlerini durdurdu.

Madencilerin durmasıyla, Bitcoin ağındaki işlem gücünü temsil eden hashrate ölçüsü hafta sonu yüzde 40 düştü. Cuma günü Amerika’daki en büyük madencilik havuzu Foundry USA’in işlem gücünde yüzde 50’den fazla bir düşüş görüldü. Madencilik havuzu terimi, madencilerin işlem gücünü bir araya getirerek oluşturduğu gruplar için kullanıyor.

Ayrıca ülkede yer alan en büyük madencilerden Riot Blockchain ve iflas eden Core Scientific’in de işlemleri durdurduğu belirtiliyor.

Teksas Blokzincir Konseyi’nin kurucusu ve başkanı olan Lee Bratcher’ın LinkedIn hesabından yaptığı duyuruya göre ise, eyaletteki kurumsal madencilerin oluşturduğu işlem gücü yüzde 99 azaldı.

Continue Reading

Global

Haftanın en çok kazandıran kripto paraları

Published

on

By

Haftanın en çok kazandıran kripto paraları

Kripto paralar, haftanın ilk günlerinde yukarı yönelirken ikinci yarıda FED açıklamalarının etkisiyle birlikte yönünü aşağıya çevirdi ve genel olarak haftalık kazanımlarını geri verdi.

Toplam piyasa değer hafta ortasında 880 milyar dolara kadar ulaştıktan sonra başlayan fon çıkışlarıyla birlikte toplam değer 827 milyar dolara kadar geriledi. En büyük 100 kripto para arasında bu hafta piyasadan pozitif ve negatif ayrışan kripto paralar ise;

OKB (OKB): %12,49
Bitcoin SV (BSV): %11,21
XDC Network (XDC): %10,92
Immutable X (IMX): %3,98
Neo (NEO): %2,36


Bu hafta ilk 100’de en çok düşen 5 kripto para birimi ise şu şekilde sıralandı:

Trust Wallet Token (TWT): -%26,38
FTX Token (FTT): -%26,28
Chain (XCN): -%22,34
Neutrino USD (USDN): -%17,64
Flow (FLOW): -%17,34

Kripto paralarda düşüş eğilimi bugün ağırlığını artırmış durumda. İlk 100 kripto paranın 92’si dünkü fiyatlarına göre ekside devam ediyor. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 4’e yakın düşüşle 17 bin dolar seviyesine çekildi. Ethereum ise daha ağır kayıplar görürken yüzde 6’ya ulaşan düşüş ivmesiyle 1.210 dolara kadar geriledi.

Ethereum’un ardından ilk 10 kripto para arasında DOGE ve ADA yüzde bandındaki düşüşlerle sırasıyla 0,082 ve 0,285 dolara kadar geriledi. Diğer yüksek piyasa değerine sahip kripto paralar ise %4 bandındaki günlük düşüşle devam ediyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans