Connect with us

Kripto Para

ECB: “Kripto paralar bir neslin balonu ve patlamaya mahkum”

Published

on

ECB: “Kripto paralar bir neslin balonu ve patlamaya mahkum”

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Çarşamba günü yaptığı bir konuşmasında ECB’nin kripto para birimlerine karşı olan isteksizliğinin yeni bir göstergesi olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ekonomi üzerindeki kusurlarını ve zarar verici özelliklerini metodik olarak açıkladı.

Kripto para birimlerinin “bir neslin patlamaya mahkum bir balonu” olduğunu ve sadece “kumar oynamanın yeni bir yolu” olduğunu söyledi.

Görüşünü desteklemek için üç argüman öne sürdü: Sosyal açıdan kriptoların yararsızlığı, stabil kriptoların güvenlik yanılsamasının yarattığı risk ve kripto yatırımcıları tarafından kullanılan yüksek kaldıraç tehlikesi.

Kriptolar sosyal açıdan yararsız ve çevresel açıdan zararlı

Panetta, “desteklenmeyen kripto varlıkların sosyal ya da ekonomik açıdan faydalı bir işlev görmediğini” belirterek “perakende ya da toptan ödemeler için kullanılmadıklarını” çünkü hepsinin “çok değişken ve verimsiz” söyledi.

Diğer yandan kriptoların “suç ve terör faaliyetlerinde ya da vergi kaçırmak için yaygın olarak kullanıldığını” söyledi.

Panetta ayrıca kripto para birimlerinin “büyük miktarda çevresel zarara neden olabileceğine” dikkat çekti.

Enerji yoğun bir “iş ispatı” ağ güvenlik mekanizması kullanan Bitcoin gibi kriptolara atıfta bulunarak “ekolojik ayak izi çok yüksek olduğu düşünülen kripto varlıkların da yasaklanması gerektiğine” inanıyor.

Stabil kripto paraların güvenlik yanılsaması

Panetta’nın belirttiği kripto para birimlerindeki diğer büyük kusur, “tüm kripto ekosisteminin güvendiği stabil kripto paraların sözde istikrarı” ile ilgili.

Stabil paraların “kullanıcılara hitap ettiğini çünkü desteksiz kriptoların aksine değerlerinin bir varlık portföyüne bağlı olmasıyla istikrar sağladıklarının iddia edildiğini” açıklayan Panetta, “istikrarlı bir değeri korumak için arz ve talebi eşleştirmeyi amaçlayan” algoritmik stabil kripto paraları ayırdı.

Fakat Panetta, bu yılın başlarında yaşanan TerraUSD stabil kripto para çöküşüne atıfta bulunarak “stabil kriptoların yalnızca ismen stabil olduğunu” iddia etti ve stabil kripto lideri Tether’in bile “piyasada takip eden stresin ortasında geçici olarak sabitini kaybettiğine” işaret ederek bunun “teminatlı stabil kripto paralar için bile risklerin kolayca ortadan kaldırılamayacağını” gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kripto yatırımcılarına sunulan aşırı kaldıraç riski

Son olarak Panetta’nın belirttiği kriptoların üçüncü yapısal zayıflığı, “kripto piyasalarının inanılmaz derecede yüksek kaldıraç ve ara bağlantılara sahip olabileceği gerçeği.”

“Kripto borsalarının, yatırımcıların risklerini ilk yatırımın 125 katına kadar artırmalarına izin verdiğine” dikkat çeken Panetta, “şoklar vurduğunda ve kaldıraçları azaltmak gerektiğinde varlıkları elden çıkarmak zorunda kaldıklarını ve fiyatlar üzerinde güçlü bir aşağı yönlü baskı oluşturduklarını” söyledi.

Panetta ayrıca “anonim borçluların yarattığı riskleri telafi etmek için DeFi kredilerinde yaygın bir şekilde benimsenen fazla teminatlandırma” ile bu kaldıracın arkasındaki mekanizmalardan da yakındı.

Gerçekten de “bir örnekte ödünç alınan fonların sonraki işlemlerde teminat olarak yeniden kullanılabildiğini ve yatırımcıların büyük risklere maruz kalmasına izin verdiğini” açıkladı ve burada FTX iflasına atıfta bulunarak “Bunlar tam da son kripto fiyaskolarında iş başında gördüğümüz dinamiklerdir.” açıklamalarında bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

Global

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

Published

on

By

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

2022 yılı kripto paralar açısından çok zorlu geçti. Ayı piyasasının bir türlü bitmediği kripto borsasında yaşanan çöküşler de yatırımcıların iştahını kaçırdı. Fakat, resmi bir bütün halinde değerlendirdiğimizde blockchain teknolojisinin ve kripto paraların benimsenmesinin arttığını da kabul etmek gerek. Birçok ülke kripto paraların farkında ve birçok adımlar atıyorlar. Bu adımların başında ise tabi ki vergilendirme sistemi bulunuyor. Yılın ilk haberi ise İngiltere’den geldi. Ülke, yabancılara vergi muafiyeti uygulamaya karar verdiğini açıkladı. Yabancı yatırımcılar için kripto paralarda uygulanacak olan vergi muafiyeti, yatırımcıların ülkeye olan ilgisini de artıracak.

Birleşik Krallık, yatırım yöneticileri veya brokerlar aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulayacak.

Alınan kararla birlikte, kripto para birimi yatırımları yapmak için yerel brokerler veya yatırım yöneticileriyle çalışmayı seçen yatırımcılar, Birleşik Krallık’ta vergi ödemekten muaf tutulacaklar. Yabancı yatırımcılar, Birleşik Krallık’tan bir yatırım yöneticisini işe aldığında, Birleşik Krallık vergisine tabi olmaktan kurtulmuş oluyor. Bunun da yabancı yatırımcıları cezbetme konusunda kritik bir önem taşıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, önümüzdeki haftalarda kripto sektörünün nasıl düzenlenebileceğine ilişkin bir istişare başlatmayı planlıyor.

Continue Reading

Global

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Published

on

By

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Hafta sonu fırtınanın hakim olduğu Amerika’da, Montana eyaletinde hava sıcaklığı -45 dereceye kadar düştü. New York eyaletinde kar tabakası bir metreyi aştı. Hava durumu nedeniyle elektrik talebinin arttığı Amerika’da yer alan Bitcoin madencileri, elektrik şebekesini desteklemek için işlemlerini durdurdu.

Madencilerin durmasıyla, Bitcoin ağındaki işlem gücünü temsil eden hashrate ölçüsü hafta sonu yüzde 40 düştü. Cuma günü Amerika’daki en büyük madencilik havuzu Foundry USA’in işlem gücünde yüzde 50’den fazla bir düşüş görüldü. Madencilik havuzu terimi, madencilerin işlem gücünü bir araya getirerek oluşturduğu gruplar için kullanıyor.

Ayrıca ülkede yer alan en büyük madencilerden Riot Blockchain ve iflas eden Core Scientific’in de işlemleri durdurduğu belirtiliyor.

Teksas Blokzincir Konseyi’nin kurucusu ve başkanı olan Lee Bratcher’ın LinkedIn hesabından yaptığı duyuruya göre ise, eyaletteki kurumsal madencilerin oluşturduğu işlem gücü yüzde 99 azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans