Connect with us

Global

Japonya’da kripto yatırımcıları için vergi muafiyeti

Published

on

Japonya mali düzenleticisi, ekonomiyi canlandırma çabaları çerçevesinde kripto endüstrisi için bazı vergi muafiyetleri önerdi.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansının bugün yaptığı açıklamada kripto şirketlerinin kurumlar vergisinde ve bireysel yatırımcıların ödediği vergilerde indirim önerdi. Öneride kripto şirketlerinin kripto para ihracıyla elde ettikleri kazançların vergiden muaf tutulması bulunuyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın dünyanın en büyük üçüncü ekonomisini canladırmak için ortaya koyduğu yeni kapitalizm vizyonuyla uyumlu olarak görüldü. Japon hükümeti, ayrıca Web3 şirketlerinin büyümesini desteklemekle birlikte vatandaşlarının gelirini artırma söz verdi.

Geçtiğimiz günlerde kripto şirketlerinden oluşan gruplar, Japonya’daki yüksek kurumlar vergisini eleştirmişti. Japon kripto şirketleri, yüksek vergi oranlarını, yeni projelerin ortaya çıkmasında en büyük engel olarak görürken bazı girişimlerinde daha uygun bir ortama sahip olan Singapur’a taşınmak zorunda kaldığını söylemişti.

Mevcut durumda Japonya’da kripto faaliyetlerinden elde edilen gerçekleşmemiş karlar da dahil olmak üzere yüzde 30 oranında kurumlar vergisi alınıyor.

Japonya, ekonomisini canlandırmak için çözüm arıyor

Bireysel kripto yatırımcıları için de vergi avantajı sağlayan bir programa dahil edilmesi bekleniyor. Nippon Bireysel Tasarruf Hesabı olarak bilinen vergi indirim programı kapsamında bireyler yatırımları sonucu elde ettikleri kârın bir kısmını sermaye kazancı vergisinden muaf tutabiliyor.

Bu vergi muafiyetleri, Japonya’da bireylerin tasarruflarının ekonomiye kazandırmasına yönelik girişimin bir parçası olarak görülüyor. Öyle ki son veriler Japon vatandaşların 3 katrilyon yen olarak hesaplanan varlıklarının yarısını nakit ve mevduat olarak tuttuğu biliniyor.

Bundan sonraki süreçte Japonya iktidar partisi Liberal Demokrat Parti’nin vergi muafiyeti de dahil olmak üzere önerilen teklifler hakkında yıl sonuna kadar karar vermesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Altında toparlanma başladı

Published

on

By

Altında toparlanma başladı

Altın, dolar rallisinin durmasının ardından yükselişe geçti.
Doların yükselişinin duraksaması faiz getirmeyen değerli metal için bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altının onsu 1.638 dolar seviyesini gördü.

Altın güvenli liman olarak görülürken, merkez bankalarının uyguladığı parasal sıkılaşmanın neden olduğu küresel resesyon endişeleri değerli metal yerine dolarda büyük yükselişler gerçekleşti.

Sterlin ve yenin de olduğu diğer para birimlerindeki düşüşün dolar üzerinde fiyatlandırılan emtiaların üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor.

Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Dikkatler hala doların güçlenmesinde ve bu durum değerli metal üzerinde baskı kurmaya devam edebilir” dedi. “Enflasyonun dizginlenmesi için daha fazla faiz artışı altının güvenli liman özelliğini azaltarak güvenin negatife dönmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu ve önümüzdeki haftalarda altının 1.550 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini ekledi.

Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams gibi Fed yetkililerinin konuşmaları sonrası piyasa yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilir.

Genellikle dolar ve faiz oranlarıyla negatif korelasyona sahip olan spot altın, 2020’de gördüğü rekor seviyelerden sonra yüzde 20 gerileyerek ayı piyasasına girdi.

Continue Reading

Global

Bitcoin yükselişe geçti

Published

on

By

Küresel piyasalarda hisse senedi ve değerli metal fiyatlarında ki görülen toparlanma kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e yansımış durumda.

Bitcoin bugün 20 bin dolar seviyesini geçerek son haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün 20.350 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin fiyatı şu sıralarda yüzde 6,80 artış gösterdi.

Ethereum fiyatı da yüzde 7 civarında artarak 1.389 dolar seviyelerine yükseldi.

Uzmanlar, kripto paraların küresel merkez bankalarının para politikalarını takip etmeye devam ettiklerini ve Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları ile yüksek korelasyon içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Dolar endeksindeki seyrin belirleyici olduğunu ifade eden analistler, DXY’nin tepe noktalarına yaklaştığı değerlendirmelerinin BTC’ye alım gelmesinin arkasındaki faktörlerden olduğunu da vurguladılar.

Continue Reading

Global

Lagarde’dan faiz artışı sinyali

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense de faizlerin gelecek birkaç toplantıda da artmaya devam edeceği mesajını verdi.

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz artışının devamı konusunda net mesajlar verdi. Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Lagarde “Talebi düşürmek için ve enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü risklere karşı gelecek birkaç toplantıda daha faiz artırımlarına devam etmeyi bekliyoruz” dedi.

Lagarde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika faizi kararlarının verilere bağlı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının enflasyon ve enerji krizine yol açmasıyla birlikte bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti. Fakat faiz artışlarının devam etmesiyle birlikte Euro Bölgesi’nin resesyona sürükleneceği beklentilerine neden oluyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanan veriler, iş dünyası güveninin düşüşte olduğunu göstermişti.

AMB yetkilileri ise ekonomideki zayıflama riskine rağmen faiz artırımından geri dönüş olmayacağına dair açıklamalar yapıyor.

75 baz puanlık faiz artış beklentisi

Avrupa’da cuma günü açıklanacak ve yeni rekor kırması beklenen enflasyon verisi öncesinde yatırımcılar Merkez Bankası’nın Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceğini fiyatlıyor. Böylece mevduat faizinin yüzde 1,5 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, gün içerisinde yaptığı bir konuşmada rekor enflasyonun bölge ekonomisi için en büyük tehdit olduğunu ve bu durumun yatırımlarla tüketici harcamalarını da tehdit eder hale geldiğini ifade etmişti.

AMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Ekim’de gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans