Connect with us

Global

Japonya’da kripto yatırımcıları için vergi muafiyeti

Published

on

Japonya mali düzenleticisi, ekonomiyi canlandırma çabaları çerçevesinde kripto endüstrisi için bazı vergi muafiyetleri önerdi.

Japonya Finansal Hizmetler Ajansının bugün yaptığı açıklamada kripto şirketlerinin kurumlar vergisinde ve bireysel yatırımcıların ödediği vergilerde indirim önerdi. Öneride kripto şirketlerinin kripto para ihracıyla elde ettikleri kazançların vergiden muaf tutulması bulunuyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın dünyanın en büyük üçüncü ekonomisini canladırmak için ortaya koyduğu yeni kapitalizm vizyonuyla uyumlu olarak görüldü. Japon hükümeti, ayrıca Web3 şirketlerinin büyümesini desteklemekle birlikte vatandaşlarının gelirini artırma söz verdi.

Geçtiğimiz günlerde kripto şirketlerinden oluşan gruplar, Japonya’daki yüksek kurumlar vergisini eleştirmişti. Japon kripto şirketleri, yüksek vergi oranlarını, yeni projelerin ortaya çıkmasında en büyük engel olarak görürken bazı girişimlerinde daha uygun bir ortama sahip olan Singapur’a taşınmak zorunda kaldığını söylemişti.

Mevcut durumda Japonya’da kripto faaliyetlerinden elde edilen gerçekleşmemiş karlar da dahil olmak üzere yüzde 30 oranında kurumlar vergisi alınıyor.

Japonya, ekonomisini canlandırmak için çözüm arıyor

Bireysel kripto yatırımcıları için de vergi avantajı sağlayan bir programa dahil edilmesi bekleniyor. Nippon Bireysel Tasarruf Hesabı olarak bilinen vergi indirim programı kapsamında bireyler yatırımları sonucu elde ettikleri kârın bir kısmını sermaye kazancı vergisinden muaf tutabiliyor.

Bu vergi muafiyetleri, Japonya’da bireylerin tasarruflarının ekonomiye kazandırmasına yönelik girişimin bir parçası olarak görülüyor. Öyle ki son veriler Japon vatandaşların 3 katrilyon yen olarak hesaplanan varlıklarının yarısını nakit ve mevduat olarak tuttuğu biliniyor.

Bundan sonraki süreçte Japonya iktidar partisi Liberal Demokrat Parti’nin vergi muafiyeti de dahil olmak üzere önerilen teklifler hakkında yıl sonuna kadar karar vermesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans