Connect with us

Global

AMB yetkilisinden faiz artışı çağrısı

Published

on

Gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararında

Euro bölgesinde rekor kıran enflasyon sonrası Avrupa Merkez Bankası yetkilisi Nagel’den güçlü faiz artışı sinyali verdi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel rekor enflasyon verisi sonrasında “güçlü faiz artışı çağrısı” yaptı.

Nagel, Merkez Bankası’nın gelecek hafta yapılacak toplantıda rekor yüksek enflasyona karşı güçlü bir tepki verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nagel mail yoluyla yaptığı açıklamada “Yönetim Konseyi’nin gelecek toplantıda enflasyonla mücadele etmek konusunda kararlı davranması gerekiyor. Eylül ayında faizlerde güçlü bir artışa ihtiyacımız var. Gelecek aylarda da daha fazla faiz artışı beklenmeli” ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon Ağustos ayında yüzde 9,1’e yükselerek tahminlerini aştı. Gıda ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da Ukrayna’daki savaşın etkisiyle yeni rekor kırdı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans