Connect with us

Global

Avrupa’da enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

Avrupa'da enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Euro bölgesindeki enflasyon rekor kırmaya devam ediyor. Bugün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu Ağustos ayından 9,1%’e çıkarak rekor kırdı. Gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek enflasyon da yıllık bazda %4’ten %4,3’e çıkarak rekor kırdı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon neden yükseliyor?

Küresel gıda ve enerji fiyatlarındaki ralli dünyada enflasyonu yükseltti. Bölgede de buna bağlı enflasyon artışı hız kesmeden devam ediyor. Son aylarda petrol fiyatlarında düşüş yaşanmasına rağmen bölge enflasyonu Temmuz ve Ağustos ayında da artmaya devam etti. Bu durum gıda sorununun da enerji kadar fazla olduğunu gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankasından yüksek oranlı faiz artışı bekleniyor

Temmuz ayında 50 baz puan faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankasının gelecek toplantısı 8 Eylül’de olacak. Bugün açıklanan enflasyon verisinin ardından piyasalar Merkez Bankasının 75 veya 100 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor.

Zayıf gelen PMI rakamları ve üretimde de azalma olması nedeniyle 50 baz puan beklentisi 75 baz puana çıkmıştı. Enflasyonda düşüş olmaması, aksine çift haneye yaklaşılması nedeniyle faiz beklentisi aralığı da yükseldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans