Connect with us

Global

Avrupa’da enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

Avrupa'da enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Euro bölgesindeki enflasyon rekor kırmaya devam ediyor. Bugün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu Ağustos ayından 9,1%’e çıkarak rekor kırdı. Gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek enflasyon da yıllık bazda %4’ten %4,3’e çıkarak rekor kırdı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon neden yükseliyor?

Küresel gıda ve enerji fiyatlarındaki ralli dünyada enflasyonu yükseltti. Bölgede de buna bağlı enflasyon artışı hız kesmeden devam ediyor. Son aylarda petrol fiyatlarında düşüş yaşanmasına rağmen bölge enflasyonu Temmuz ve Ağustos ayında da artmaya devam etti. Bu durum gıda sorununun da enerji kadar fazla olduğunu gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankasından yüksek oranlı faiz artışı bekleniyor

Temmuz ayında 50 baz puan faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankasının gelecek toplantısı 8 Eylül’de olacak. Bugün açıklanan enflasyon verisinin ardından piyasalar Merkez Bankasının 75 veya 100 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor.

Zayıf gelen PMI rakamları ve üretimde de azalma olması nedeniyle 50 baz puan beklentisi 75 baz puana çıkmıştı. Enflasyonda düşüş olmaması, aksine çift haneye yaklaşılması nedeniyle faiz beklentisi aralığı da yükseldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans