Connect with us

Global

Haftanın Son Gününde Kripto Paralarda Son Durum

Published

on

Haftanın son gününde kripto paralarda sakin seyir devam ediyor. çoğu kripto para, düne göre negatif bölgede hareket ediyor. Toplam piyasa değeri bugün 2 trilyon doların altına sarkmış durumda ve işlem hacminde bir düşüklük söz konusuyken son 24 saatte 84 milyar dolarlık işlem hacminin satıcı ağırlıklı devam ediyor.

Akşam saatlerine doğru en büyük 100 kripto paradan 73’ü eksideyken, 27’sinin fiyatları düne göre fiyatını artmış durumda.

Bitcoin (BTC), 43.000 dolar bandında kalmakta zorlanıyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, öğle saatlerine kadar 43.000 dolar bandında yatay hareket ederken öğleden sonraki işlemlerde gelen satışlar kripto paranın 42.000 dolar bandına doğru ivme kaybetmesine sebep oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ALMANYA’DAN ŞİRKETLERE KREDİ DESTEĞİ

Günün erken saatlerine kadar %41,5 seviyesine gerileyen Kripto parada hakimiyet oranı, düşüşle birlikte yükselişe geçerken, %42 seviyelerine hareket ediyor. Bu altcoin pazarında kayıpların daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ethereum (ETH), 3.300 doları geri alamadı

Ethereum (ETH) fiyatı, geçtiğimiz gün 3.150 dolara kadar düştükten sonra bir miktar toparlanma görerek 3.300 dolara kadar tekrardan yükseldi. Fakat öğleden sonraki satışlarla en büyük altcoin, 3.200 dolar doğru değer kaybediyordu.

İlk 10 kripto para Avalanche haricinde ekside

En büyük 10 kripto para bugün AVAX haricinde negatif bölgede devam ederken, LUNA %7 değer kaybıyla 100 doların altın sarkmış durumda ve en çok değer kaybeden altcoin oluyor. İlk 10’daki diğer kripto varlıklarda kayıplar yüzde 2 seviyesinde kısıtlı kaldı.

  1. sırada AVAX ise Terra’nın 100 milyon dolar değerinde AVAX almasıyla ilgili gelişmeyle birlikte düşen piyasa değerini korurken 85 dolar fiyatı üzerinde el değiştiriyordu.

İlk 100 kripto parada son durum

Gün içerisinde ilk 100 kripto para arasında pozitif ayrışan kripto varlık Near Protocol (NEAR) oldu. NEAR fiyatı, son 24 saatte %20’nin üzerinde artışla 18,6 dolar seviyelerine yükselirken kripto varlıkta haftalık kazanç %40 olarak devam ediyor.

Near Protocol (NEAR), bu hafta New York merkezli hedge fonu Tiger Global tarafından yönetilen bir yatırım turunda 350 milyon dolar topladığını açıkladıktan ciddi bir talep gördü.

Akşam saatlerine doğru en sert düşüş yüzde 10 değer kaybı gören Anchor Protocol’de oldu. ANC tokeni, dün aynı saatlerde ilk 100’de en çok değer artışı göre kripto varlıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Altında toparlanma başladı

Published

on

By

Altında toparlanma başladı

Altın, dolar rallisinin durmasının ardından yükselişe geçti.
Doların yükselişinin duraksaması faiz getirmeyen değerli metal için bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altının onsu 1.638 dolar seviyesini gördü.

Altın güvenli liman olarak görülürken, merkez bankalarının uyguladığı parasal sıkılaşmanın neden olduğu küresel resesyon endişeleri değerli metal yerine dolarda büyük yükselişler gerçekleşti.

Sterlin ve yenin de olduğu diğer para birimlerindeki düşüşün dolar üzerinde fiyatlandırılan emtiaların üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor.

Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Dikkatler hala doların güçlenmesinde ve bu durum değerli metal üzerinde baskı kurmaya devam edebilir” dedi. “Enflasyonun dizginlenmesi için daha fazla faiz artışı altının güvenli liman özelliğini azaltarak güvenin negatife dönmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu ve önümüzdeki haftalarda altının 1.550 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini ekledi.

Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams gibi Fed yetkililerinin konuşmaları sonrası piyasa yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilir.

Genellikle dolar ve faiz oranlarıyla negatif korelasyona sahip olan spot altın, 2020’de gördüğü rekor seviyelerden sonra yüzde 20 gerileyerek ayı piyasasına girdi.

Continue Reading

Global

Bitcoin yükselişe geçti

Published

on

By

Küresel piyasalarda hisse senedi ve değerli metal fiyatlarında ki görülen toparlanma kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e yansımış durumda.

Bitcoin bugün 20 bin dolar seviyesini geçerek son haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün 20.350 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin fiyatı şu sıralarda yüzde 6,80 artış gösterdi.

Ethereum fiyatı da yüzde 7 civarında artarak 1.389 dolar seviyelerine yükseldi.

Uzmanlar, kripto paraların küresel merkez bankalarının para politikalarını takip etmeye devam ettiklerini ve Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları ile yüksek korelasyon içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Dolar endeksindeki seyrin belirleyici olduğunu ifade eden analistler, DXY’nin tepe noktalarına yaklaştığı değerlendirmelerinin BTC’ye alım gelmesinin arkasındaki faktörlerden olduğunu da vurguladılar.

Continue Reading

Global

Lagarde’dan faiz artışı sinyali

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense de faizlerin gelecek birkaç toplantıda da artmaya devam edeceği mesajını verdi.

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz artışının devamı konusunda net mesajlar verdi. Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Lagarde “Talebi düşürmek için ve enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü risklere karşı gelecek birkaç toplantıda daha faiz artırımlarına devam etmeyi bekliyoruz” dedi.

Lagarde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika faizi kararlarının verilere bağlı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının enflasyon ve enerji krizine yol açmasıyla birlikte bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti. Fakat faiz artışlarının devam etmesiyle birlikte Euro Bölgesi’nin resesyona sürükleneceği beklentilerine neden oluyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanan veriler, iş dünyası güveninin düşüşte olduğunu göstermişti.

AMB yetkilileri ise ekonomideki zayıflama riskine rağmen faiz artırımından geri dönüş olmayacağına dair açıklamalar yapıyor.

75 baz puanlık faiz artış beklentisi

Avrupa’da cuma günü açıklanacak ve yeni rekor kırması beklenen enflasyon verisi öncesinde yatırımcılar Merkez Bankası’nın Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceğini fiyatlıyor. Böylece mevduat faizinin yüzde 1,5 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, gün içerisinde yaptığı bir konuşmada rekor enflasyonun bölge ekonomisi için en büyük tehdit olduğunu ve bu durumun yatırımlarla tüketici harcamalarını da tehdit eder hale geldiğini ifade etmişti.

AMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Ekim’de gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans