Connect with us

Global

Haftanın Son Gününde Kripto Paralarda Son Durum

Published

on

Haftanın son gününde kripto paralarda sakin seyir devam ediyor. çoğu kripto para, düne göre negatif bölgede hareket ediyor. Toplam piyasa değeri bugün 2 trilyon doların altına sarkmış durumda ve işlem hacminde bir düşüklük söz konusuyken son 24 saatte 84 milyar dolarlık işlem hacminin satıcı ağırlıklı devam ediyor.

Akşam saatlerine doğru en büyük 100 kripto paradan 73’ü eksideyken, 27’sinin fiyatları düne göre fiyatını artmış durumda.

Bitcoin (BTC), 43.000 dolar bandında kalmakta zorlanıyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, öğle saatlerine kadar 43.000 dolar bandında yatay hareket ederken öğleden sonraki işlemlerde gelen satışlar kripto paranın 42.000 dolar bandına doğru ivme kaybetmesine sebep oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ALMANYA’DAN ŞİRKETLERE KREDİ DESTEĞİ

Günün erken saatlerine kadar %41,5 seviyesine gerileyen Kripto parada hakimiyet oranı, düşüşle birlikte yükselişe geçerken, %42 seviyelerine hareket ediyor. Bu altcoin pazarında kayıpların daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ethereum (ETH), 3.300 doları geri alamadı

Ethereum (ETH) fiyatı, geçtiğimiz gün 3.150 dolara kadar düştükten sonra bir miktar toparlanma görerek 3.300 dolara kadar tekrardan yükseldi. Fakat öğleden sonraki satışlarla en büyük altcoin, 3.200 dolar doğru değer kaybediyordu.

İlk 10 kripto para Avalanche haricinde ekside

En büyük 10 kripto para bugün AVAX haricinde negatif bölgede devam ederken, LUNA %7 değer kaybıyla 100 doların altın sarkmış durumda ve en çok değer kaybeden altcoin oluyor. İlk 10’daki diğer kripto varlıklarda kayıplar yüzde 2 seviyesinde kısıtlı kaldı.

  1. sırada AVAX ise Terra’nın 100 milyon dolar değerinde AVAX almasıyla ilgili gelişmeyle birlikte düşen piyasa değerini korurken 85 dolar fiyatı üzerinde el değiştiriyordu.

İlk 100 kripto parada son durum

Gün içerisinde ilk 100 kripto para arasında pozitif ayrışan kripto varlık Near Protocol (NEAR) oldu. NEAR fiyatı, son 24 saatte %20’nin üzerinde artışla 18,6 dolar seviyelerine yükselirken kripto varlıkta haftalık kazanç %40 olarak devam ediyor.

Near Protocol (NEAR), bu hafta New York merkezli hedge fonu Tiger Global tarafından yönetilen bir yatırım turunda 350 milyon dolar topladığını açıkladıktan ciddi bir talep gördü.

Akşam saatlerine doğru en sert düşüş yüzde 10 değer kaybı gören Anchor Protocol’de oldu. ANC tokeni, dün aynı saatlerde ilk 100’de en çok değer artışı göre kripto varlıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Fed öncesinde dolarda rekor zirve

Published

on

By

Fed öncesinde dolarda rekor zirve

Dolar, bugün yapılacak merkez bankalarının toplantıları öncesinde dünya genelinde piyasaların risk iştahını azaltmasıyla, Avrupa’daki erken işlemlerde bir haftanın zirvesine ulaştı.

Piyasalar yıla iyimser bir başlangıç yaparak doları düşürmüştü yatırımcıların, dünya genelindeki yüksek enflasyon oranlarına bakarak bu yılın ilerleyen dönemlerinde olası faiz indirimlerine odaklanmaları nedeni ile yüksek getirili tahvilleri yükseltti. Fakat özellikle zayıf Avrupa verilerinin yumuşak iniş ve politika döngüsünde erken bir dönüş anlatısına meydan okumasıyla, bu dürtü son 24 saat içinde yok oldu.

Almanya’nın perakende satışları Aralık ayında beklenenden oldukça zayıftı: Reel olarak aylık yüzde -5,3 düşüş göstererek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, son çeyrekte GSYİH oranında yaşanan yüzde 0,2’lik düşüşün gerekçelerinden birine işaret etmiş oldu. Fransız tüketici harcamaları da aylık yüzde 1,3 düşüş yaşayarak Avrupa’daki tüketiciler üzerindeki baskıların boyutunu ortaya koydu ancak Fransız ekonomisi, genel olarak çeyrek dönemde %0,1’lik bir kazanç elde etti.

Bununla birlikte euro büyük ölçüde hareketsiz kaldı ve %0,1’den az değer kaybederek 1,0840 dolara geriledi.

Continue Reading

Global

Traktör üreticilerine soruşturma

Published

on

By

traktör

Rekabet Kurumu tarafından traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüsler hakkında soruşturma başlatıldı.

Rekabet kurumunun yaptığı açıklamada “Traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 05.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla;

AGCO Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti.

Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti.

Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ

Erkunt Traktör Sanayi AŞ

Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ

IPSO Tarım AŞ

Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti.

Same Deutz Fahr Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ

Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ

hakkında soruşturma açılmasına, 23-01/17-M sayı ile karar vermiştir” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

Global

Altın düşüşe geçti

Published

on

By

Altın düşüşe geçti

Altın fiyatları haftanın ikinci gününde gerileyerek bu hafta yapılacak FED toplantısı öncesinde temkinliğin devreye girmesiyle birlikte güçlenen doların baskısı altında kalırken, daha geniş metal piyasaları da düşüşe geçti.

Altın, bankanın faizleri 25 baz puan artırmasının beklendiği Çarşamba günkü iki günlük FED toplantısının sonucu öncesinde, haftaya yavaş başladı.

Fakat Amerika’dan gelen son ekonomi verileri, merkez bankasının faiz oranlarını daha da yükseltmek için yeterli alana sahip olabileceğini gösterdiğinden, para politikasına ilişkin görünüm ilgi odağında olacak.

Spot altın yüzde 0,1 düşüşle 1.922,10 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, 1.921,75 dolar civarında değişmedi.

Spot fiyat, vadeli işlem sözleşmesinin yaklaşan vadesi öncesinde vadeli işlem fiyatını geride bırakarak altına yönelik yakın vadeli talebin hala güçlü olduğunu gösterdi.

Amerika’dan gelen daha zayıf enflasyon verilerinin, Fed’in 2023 yılında faizleri daha yavaş bir hızda artıracağı beklentilerini artırmasıyla, altın 2022’nin sonları ve 2023’ün başlarında ciddi bir ralli yaptı.

Fakat enflasyonun hâlâ Fed’in yıllık hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında piyasalar, ABD borçlanma oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor. Fed ayrıca inatçı enflasyonun, faizlerin daha uzun süre yüksek kalmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Dolar bu hafta bir para birimi sepeti karşısında toparlanarak metal piyasaları üzerinde baskı oluşturdu.

Yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyon karışımının, bu yıl ekonomik büyüme üzerinde baskı yaratması ve büyük ekonomilerde resesyon riskini artırması bekleniyor. Altın da bu düşünceyle güvenli liman talebinden yararlandı.

Günün ilerleyen saatlerinde Euro Bölgesi’nden gelecek olan dördüncü çeyrek ekonomik büyüme verilerinin de resesyon ihtimaline daha fazla ışık tutması bekleniyor. Ancak Fed toplantısına yönelik beklenti, yatırımcıların güvenli liman olarak dolara kaymasına neden oldu.

Platin vadeli işlemleri 1.017,15 dolarda yatay seyrederken gümüş vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 23,668 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlenen dolar ve resesyon korkuları nedeniyle geriledi.

Birinci sınıf bakır vadeli işlemleri, bir önceki seansta %1’in üzerinde düştükten sonra 4,1833 dolar civarında yatay seyretti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans