Connect with us

Global

Avrupa’dan Rusya’ya Enerji Yaptırımı Geliyor!

Published

on

Avrupa Birliği Cuma günü Rusya’yla ilgili son yaptırım turunu resmi olarak onayladı. Bununla birlikte Rusya’nın enerji satışını yasaklama yolunda ilk adımlarını attı.

Hafta başındaki bir zirvede önerilen tedbirler arasında Ağustos ayından itibaren Rus kömür ithalatına koyduğu yasak da bulurken, Almanya’nın Rus enerjisinin aniden durmasına hemen uyum sağlayamayacağını söyleyerek karşı çıkmasından dolayı böyle geç bir tarih verildi.

Bu gelişmeden bir gün önce Ukrayna’nın doğusunda Kramatorsk’taki tren istasyonuna top mermilerinin isabet etmesi sonucu 30’dan fazla sivil öldü, 100’den fazlası da yaralandı. Bölge, Ukrayna’nın başkenti Kiev çevresindeki yenilginin ardından ele geçirmek için Rusya Savunma Bakanlığının en büyük öncelik olarak belirlediği yer. Kramatorsk, 2014 yılında Donetsk ve komşu Luhansk’ta bağımsızlığını ilan eden devletlerin kurulmasından sonra Ukrayna kontrolü altında kalan Donetsk bölgesinde yer alıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ALTIN TAHVİL BASKILARINA RAĞMEN ZİRVEYİ KORUYOR

Saldırı, Rus güçlerinin bölgeye yeni bir saldırı düzenleyeceği beklentisiyle Ukraynalı yetkililerin, kentteki sivil halkın mümkün olduğunca fazlasını tahliye etmeye çalıştığı anda gerçekleşti.

Saldırı alanında ise Iskander balistik füzenin şarapnel parçası ele geçirildi.

Ukrayna’nın demiryolu işletmecisi Ukrzaliznytsia’nın başkanı Oleksandr Kamyshin’in aktardıklarına göre Barvinkove kenti yakınlarında gerçekleşen Rus hava saldırısının, Slovyansk, Kramatorsk ve Lyman şehirlerinden Ukrayna kontrolündeki tek çıkış yolunu vurarak bölgeden tahliyeleri durdurduğunu söyledi.

BM, 10 milyondan fazla Ukraynalının – ülke nüfusunun dörtte birinden fazlası – Rusya’nın işgali nedeniyle yerinden edildiğini tahmin ediyor. Sivillerin tahliyesini sağlamak için ‘insani koridor’ kurma girişimleri, çatışmalar nedeniyle defalarca kesintiye uğradı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans