Connect with us

Altın

Altın, Tahvil Baskısına Rağmen Yatay Seyrediyor

Published

on

Altın fiyatları bu hafta da yatay seyretti. Haftaya 1.925 dolardan başlayan ons altın, FOMC tutanaklarının ardından 1.915 dolara kadar geriledi, fakat haftanın devamında tekrar 1.930 dolar civarında denge bulmayı başardı.

25 baz puan faiz artışının yapıldığı Mart toplantısının tutanakları geçtiğimiz Çarşamba günü açıklandı. Komite, Mayıs’ta daha yüksek bir oranda (piyasa fiyatlaması 50 bp) faiz artışı sinyali verirken bütçe daraltılmasına da başlanacağı mesajını verdi. Piyasaların bu yıl Fed’in hızlı bir faiz artışı uygulayacağı görüşünde ve bu fiyatlama ile tahvil faizleri de son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün ABD 10 yıllık %2,69 ile 7 Mart 2019 sonrası zirveyi gördü. 2 yıllık faiz ise %2,50 üzerine çıktı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
JAPONYA’DAN RUSYA’YA YENİ BİR YAPTIRIM

Doların gelişmiş ülke paralarının ortalaması karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi, bugün 99,99 seviyesine çıkarak 18 Mayıs 2020 sonrasında tekrardan zirveyi gördü.

Dolar cephesindeki yükseliş baskısına karşın jeopolitik risklerin güncel kalmasıyla ons altında bu hafta yatay seyir gösterirken, geri çekilmeler sınırlı kaldı. Haftalık bazda %0,50 oranında sınırlı değişim gösteren kıymetli metalin sene başı getirisi %5,5.

Dolar pozitif görünüme karşın gelişen ülke paralarında belirgin bir kayıp yok ve USD/TRY bu hafta 14,75 yakınında sınırlı yüksek işlem görüyor. Gram altın ise bu hafta dolar kuru ve ons etkisiyle %1 primli işlem görüyor. 917 TL yakınında işlem gören gram fiyatında 940 TL direnç, 895 TL ise en yakın destek seviyesi olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

İsviçre’den Türkiye’ye rekor altın ihracatı

Published

on

By

İsviçre’nin Türkiye’ye yaptığı altın ihracatı Ağustos ayında 23,7 tonla 2013 yılında bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

İsviçre’den Türkiye’ye altın ihracatının Ağustos ayında Haziran 2013 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye yükseldiğini gösterdi.

İsviçre gümrük verilerine göre ülkeden Çin’e yapılan ihracat ise Ağustos ayında Temmuz’daki son 5,5 yılın zirvesinden geriledi.

Altın fiyatlarında son aylarda yaşanan düşüşler ile güvenli liman yatırımlarından olan altının ABD ve İngiltere’de bulunan ticari depolardan talebin daha yüksek olduğu ve genelde fiyatlardaki düşüşün iştah yarattığı Asya’daki ülkelere satışların yükselmesine neden oldu.

İsviçre’nin dünyanın en büyük rafine ve transit merkezi olması ülke verilerinin küresel pazar trendlerine yönelik fikir vermesini sağlıyor.

Veriler aynı zamanda Ağustos ayında İsviçre’nin Rusya’dan ithal ettiği altın miktarının Nisan 2020’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştığını ve 320 milyon dolar değerinde 5,7 ton altın ithal edildiğini gösterdi. İsviçreli yetkililer bu altının Rusya orjinli olsa da İngiltere’den geldiğini ifade etmişlerdi.

Continue Reading

Altın

Altın’da düşüş devam ediyor

Published

on

By

Altın, geçtiğimiz hafta yaşadığı son iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesin sonrasında yatırımcıların Fed’in tekrar 75 baz puanlık artış yapacağını değerlendirmesiyle birlikte haftaya düşüşle başladı. Altın, yatırımcıların değerli metal üzerinde daha fazla baskı oluşturma riski taşıyan Fed’in faiz artış kararına hazırlanmasıyla birlikte düşüşüne başladı.

Altının onsu spot piyasada ilk işlemlerde 1.665 dolar seviyesinin altını test etti.

Spot altın, doların aralıksız kazanımları karşısında geçtiğimiz ay boyunca gerilemişti.

Fed başkanı ve diğer yetkililer FOMC toplantısı için Salı gününden itibaren bir araya gelerek 75 baz puanlık faiz artışı için beklentilerinin yoğunlaştığı faiz kararını açıklayacaklar.

Geçtiğimiz hafta gelen enflasyon verileri, güçlü işgücü piyasası ve perakende satış rakamları piyasanın bir kısmının 100 baz puanlık artış öngörmesini sağlamıştı.

Australia & New Zealand Banking Group analistleri geçtikleri bir bilgi notunda, “Artan jeopolitik ve ekonomik riskler güvenli varlıkları satın almaya teşvik edecek çok az şey yaparken ABD doları hala tercih edilen varlık olmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, ons başına 1.700 dolarlık kritik eşiğin altına düşmesi sonrası geçtiğimiz hafta iki yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın da “Ekim ve sonrasında” faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

Altın vadeli işlemleri güne düşüşle başladı. Altın vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Aralık ayı için yüzde 0,42 düşüş yaşayarak onsu $1,00’dan işlem gördü.

Onsu seansın en düşüğü olan dolar seviyesinde işlem gördü. Altın $1.700,00 seviyesinde destek bulurken, USD1.746,40 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 0,09 artış gösterdi ve $109,46 seviyesinden işlem gördü.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Aralık ayı için yüzde 0,34 düştü ve onsu $19,50 ‘dan işlem görürken Bakır Aralık ayı için yüzde 0,82 arttı ve libresi $3,54 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans