Connect with us

Altın

Altın, Tahvil Baskısına Rağmen Yatay Seyrediyor

Published

on

Altın fiyatları bu hafta da yatay seyretti. Haftaya 1.925 dolardan başlayan ons altın, FOMC tutanaklarının ardından 1.915 dolara kadar geriledi, fakat haftanın devamında tekrar 1.930 dolar civarında denge bulmayı başardı.

25 baz puan faiz artışının yapıldığı Mart toplantısının tutanakları geçtiğimiz Çarşamba günü açıklandı. Komite, Mayıs’ta daha yüksek bir oranda (piyasa fiyatlaması 50 bp) faiz artışı sinyali verirken bütçe daraltılmasına da başlanacağı mesajını verdi. Piyasaların bu yıl Fed’in hızlı bir faiz artışı uygulayacağı görüşünde ve bu fiyatlama ile tahvil faizleri de son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün ABD 10 yıllık %2,69 ile 7 Mart 2019 sonrası zirveyi gördü. 2 yıllık faiz ise %2,50 üzerine çıktı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
JAPONYA’DAN RUSYA’YA YENİ BİR YAPTIRIM

Doların gelişmiş ülke paralarının ortalaması karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi, bugün 99,99 seviyesine çıkarak 18 Mayıs 2020 sonrasında tekrardan zirveyi gördü.

Dolar cephesindeki yükseliş baskısına karşın jeopolitik risklerin güncel kalmasıyla ons altında bu hafta yatay seyir gösterirken, geri çekilmeler sınırlı kaldı. Haftalık bazda %0,50 oranında sınırlı değişim gösteren kıymetli metalin sene başı getirisi %5,5.

Dolar pozitif görünüme karşın gelişen ülke paralarında belirgin bir kayıp yok ve USD/TRY bu hafta 14,75 yakınında sınırlı yüksek işlem görüyor. Gram altın ise bu hafta dolar kuru ve ons etkisiyle %1 primli işlem görüyor. 917 TL yakınında işlem gören gram fiyatında 940 TL direnç, 895 TL ise en yakın destek seviyesi olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altında enflasyon desteği

Published

on

By

Altında enflasyon desteği

Altın, son gelen verilerin ABD’de enflasyonun soğuduğuna işaret etmesi sonrasında FED’in agresif faiz artışlarını yumuşatacağına dair beklentileri güçlendirdi. Bununla birlikte altın 1900 dolar seviyesini aşarak dördüncü haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz gün içinde en yüksek 1901 doları gören ons altın haftanın son işlem gününde 1.895 dolar seviyesinden işlem görüyor. Perşembe günü rekor seviyelere yükselen gram altın, son işlem gününde de 1.148 TL ile yeni rekorunu kırdı.

Bazı Amerika merkez bankası yetkilileri, enflasyonu kontrol etmek için oranların hala önemli ölçüde yükselmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunurken, Fed Boston Başkanı Susan Collins ve Fed Philadelphia Başkanı Patrick Harker, bir sonraki toplantıda çeyrek puanlık daha küçük bir faiz artışıyla devam edilmesi gerektiğini savundu.

Continue Reading

Altın

Altın yükselişine devam ediyor

Published

on

By

Altın yükselişine devam ediyor

Altın vadeli işlemleri haftanın dördüncü gününde de yükselişte. Altın, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Şubat ayı için yüzde 0,41 yükselerek onsu $1,00’den işlem görüyor.
Altın $1.835,20 seviyesinde destek bulurken, $1.890,90 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri’i, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda; yüzde 0,07 düştü ve $102,86 seviyesinden işlem gördü.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mart ayı için yüzde 1,01 arttı ve onsu $23,72 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için $0,65 düştü

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

Altın fiyatları 6 ayın zirvesinde

Altın, Amerika ve Avrupa’daki resesyon korkuları ve Çin’de yaşanan şiddetli virüs dalgasının güvenli varlıklara olan talebi artırmasıyla birlikte son altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Spot altın, Perşembe günü küçük bir düşüş yaşarken ons başına 1.850 doların üzerinde seyrine sürdürürken, 28 Aralık’taki kapanıştan bu yana art arda yaklaşık yüzde 3’lük bir yükseliş yaşadı. Bu hafta ABD tahvil getirilerindeki düşüş de faiz getirisi olmayan değerli metalin yükselişine yardım ediyor.

Spot altın yeni işlem gününde 1.851 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasada 1.116 Türk Lirasından işlem görüyor.

Fed’in Aralık toplantı tutanaklarına göre yetkililerin enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Yapılan açık sözlü uyarılar, yüksek faiz oranlarının uzun süre devam edeceğine işaret ederken bu durumun Amerika’daki yavaşlamayı derinleştirebileceği ve potansiyel olarak altın olan ilginin artabileceği değerlendiriliyor. Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva bu hafta yaptığı açıklamada dünya ekonomilerinin yaklaşık üçte birinin bu yıl resesyona girmesinin beklendiği söylendi.

Çin’de yaşanan şiddetli virus dalgasının Omicron türünün bilinen iki varyantı tarafından yönlendirildiği belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü Pekin yönetimine daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu. Vakalardaki sert artışın Asya’nın en büyük ekonomisinde canlanmaya yol açması beklenen Sıfır-kovid politikasının terk edilmesi kararı sonrası yaşandı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans