Connect with us

Altın

Altın, Tahvil Baskısına Rağmen Yatay Seyrediyor

Published

on

Altın fiyatları bu hafta da yatay seyretti. Haftaya 1.925 dolardan başlayan ons altın, FOMC tutanaklarının ardından 1.915 dolara kadar geriledi, fakat haftanın devamında tekrar 1.930 dolar civarında denge bulmayı başardı.

25 baz puan faiz artışının yapıldığı Mart toplantısının tutanakları geçtiğimiz Çarşamba günü açıklandı. Komite, Mayıs’ta daha yüksek bir oranda (piyasa fiyatlaması 50 bp) faiz artışı sinyali verirken bütçe daraltılmasına da başlanacağı mesajını verdi. Piyasaların bu yıl Fed’in hızlı bir faiz artışı uygulayacağı görüşünde ve bu fiyatlama ile tahvil faizleri de son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün ABD 10 yıllık %2,69 ile 7 Mart 2019 sonrası zirveyi gördü. 2 yıllık faiz ise %2,50 üzerine çıktı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
JAPONYA’DAN RUSYA’YA YENİ BİR YAPTIRIM

Doların gelişmiş ülke paralarının ortalaması karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi, bugün 99,99 seviyesine çıkarak 18 Mayıs 2020 sonrasında tekrardan zirveyi gördü.

Dolar cephesindeki yükseliş baskısına karşın jeopolitik risklerin güncel kalmasıyla ons altında bu hafta yatay seyir gösterirken, geri çekilmeler sınırlı kaldı. Haftalık bazda %0,50 oranında sınırlı değişim gösteren kıymetli metalin sene başı getirisi %5,5.

Dolar pozitif görünüme karşın gelişen ülke paralarında belirgin bir kayıp yok ve USD/TRY bu hafta 14,75 yakınında sınırlı yüksek işlem görüyor. Gram altın ise bu hafta dolar kuru ve ons etkisiyle %1 primli işlem görüyor. 917 TL yakınında işlem gören gram fiyatında 940 TL direnç, 895 TL ise en yakın destek seviyesi olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans