Connect with us

Altın

Altın, Tahvil Baskısına Rağmen Yatay Seyrediyor

Published

on

Altın fiyatları bu hafta da yatay seyretti. Haftaya 1.925 dolardan başlayan ons altın, FOMC tutanaklarının ardından 1.915 dolara kadar geriledi, fakat haftanın devamında tekrar 1.930 dolar civarında denge bulmayı başardı.

25 baz puan faiz artışının yapıldığı Mart toplantısının tutanakları geçtiğimiz Çarşamba günü açıklandı. Komite, Mayıs’ta daha yüksek bir oranda (piyasa fiyatlaması 50 bp) faiz artışı sinyali verirken bütçe daraltılmasına da başlanacağı mesajını verdi. Piyasaların bu yıl Fed’in hızlı bir faiz artışı uygulayacağı görüşünde ve bu fiyatlama ile tahvil faizleri de son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün ABD 10 yıllık %2,69 ile 7 Mart 2019 sonrası zirveyi gördü. 2 yıllık faiz ise %2,50 üzerine çıktı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
JAPONYA’DAN RUSYA’YA YENİ BİR YAPTIRIM

Doların gelişmiş ülke paralarının ortalaması karşısındaki değerini gösteren Dolar Endeksi, bugün 99,99 seviyesine çıkarak 18 Mayıs 2020 sonrasında tekrardan zirveyi gördü.

Dolar cephesindeki yükseliş baskısına karşın jeopolitik risklerin güncel kalmasıyla ons altında bu hafta yatay seyir gösterirken, geri çekilmeler sınırlı kaldı. Haftalık bazda %0,50 oranında sınırlı değişim gösteren kıymetli metalin sene başı getirisi %5,5.

Dolar pozitif görünüme karşın gelişen ülke paralarında belirgin bir kayıp yok ve USD/TRY bu hafta 14,75 yakınında sınırlı yüksek işlem görüyor. Gram altın ise bu hafta dolar kuru ve ons etkisiyle %1 primli işlem görüyor. 917 TL yakınında işlem gören gram fiyatında 940 TL direnç, 895 TL ise en yakın destek seviyesi olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans