Connect with us

Global

Rusya Enerji Bakanlığından Kripto Para Çağrısı

Published

on

Rusya Enerji Bakanlığı, ülkede kripto madenciliği konusunda belirsizliklerin ortadan kaldırarak en kısa zamanda bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülke üzerindeki ekonomik yaptırımların oluşturduğu baskıyı gerekçe göstererek Rus hükümetinin kripto madencilik alanını yasal hale getirmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Rusya haber ajansı TASS’a konuşan Evgeny Grabchak, kripto madenciliğiyle ilgili yasal boşluğun doldurulması gerektiğini söylüyor. Ayrıca Bakan yardımcısı, ülkede kripto madencilik faaliyetlerinin devam etmesine izin verilecekse yasal düzenleme çerçeve içerisinde madenciliğin de alınması gerektiği görüşünü iletti.

Grabchak, düzenlemelerin nasıl yapılması gerektiği konusunda ise ülke çapında yasalar belirlemek yerine madencilere verilen enerji ödeneklerinden dolayı bölgesel bazlı düzenlemelerin daha verimli olacağını görüşünü savundu.

Rusya kripto paraları kucaklayan bir politika izleyecek mi?

Rusya, tarihinin en sert ekonomik yaptırımlarına maruz kalırken kripto paraları kullanıp kullanmayacağına yönelik söylentiler hâlâ gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Genel kanı ise Rusya gibi büyük bir ekonominin kripto varlıklarla ticaretini döndürmesinin pek mümkün olmayacağı yönünde gibi gözüküyor.

Geçen hafta ise Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pavel Zavalny’nin Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemesi kabul edebileceğini öne sürmesi, piyasalarda yankı bulmuştu.

Diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde bir ay geçerken ülkeye yönelik yaptırımlar Rus ekonomisini hızlı şekilde etkiledi ve ulusal para birimi rubledeki yüksek volatilite, ülkenin ödeme sistemini zora soktu. Bu süreçte Rus vatandaşların gelirlerini korumak için kripto paralara yöneldiği görüldü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’de Toptan ve Perakende Stoklar Artış Gösterdi! – (bugunfinans.com)

Diğer yandan başta Amerika olmak üzere Batı ülkeleri, her türlü ihtimali göz önüne alarak Rusya’nın kripto para alanında fon transferi yapmaması için ciddi önlemler alındığını duyurdu.

Rusya kripto varlık düzenlemelerinde ne durumda?

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da kripto para düzenlemeleri konusunda bir netlik oluşmadı. Rusya – Ukrayna savaşı öncesi ülkedeki devlet kurumları, kripto düzenlemeleri konusunda ikiye bölünmüştü. Rusya Merkez Bankası, kripto paraların fiyat istikrarını tehlikeye atma potansiyelini öne çıkararak ülkede kullanımının engellenmesi konusunda net bir tavra sahipti. Rusya Maliye Bakanlığı ise yasaklamadan ziyade bu gelişen teknolojiden yararlanmak adına kripto varlıkların yasallarla kontrol altına alınması görüşünde.

Bununla Rusya Maliye Bakanlığı, geçen ay ülkede kripto para ticareti ve madencilik konusunda bir düzenleyici çerçeve oluşturmak adına bir yasa tasarısı önermişti.

Son raporlar ise ülkede kripto para benimsemesinin hızla artığını gösteriyor. Öyle ki hükümet raporları, kripto para piyasalarının ortalama yüzde 12’lik bir kısmının Rusya’da olduğunu gösteriyor.

Kripto madenciliği konusunda ise Rusya’nın mevcut jeopolitik konumu, enerji kaynaklarının bol olması, ülkeyi madencilik için elverişli bir ortam haline getiriyor. Bu yüzden kripto madencileri, Çin’den çıktıktan sonra Kazakistan’da da benzer sorunlar yaşarken Rusya’yı aynı coğrafyada önemli bir merkez olarak görüyorlar.

Kaynak: Investing

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans