Connect with us

Global

Rusya Enerji Bakanlığından Kripto Para Çağrısı

Published

on

Rusya Enerji Bakanlığı, ülkede kripto madenciliği konusunda belirsizliklerin ortadan kaldırarak en kısa zamanda bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülke üzerindeki ekonomik yaptırımların oluşturduğu baskıyı gerekçe göstererek Rus hükümetinin kripto madencilik alanını yasal hale getirmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Rusya haber ajansı TASS’a konuşan Evgeny Grabchak, kripto madenciliğiyle ilgili yasal boşluğun doldurulması gerektiğini söylüyor. Ayrıca Bakan yardımcısı, ülkede kripto madencilik faaliyetlerinin devam etmesine izin verilecekse yasal düzenleme çerçeve içerisinde madenciliğin de alınması gerektiği görüşünü iletti.

Grabchak, düzenlemelerin nasıl yapılması gerektiği konusunda ise ülke çapında yasalar belirlemek yerine madencilere verilen enerji ödeneklerinden dolayı bölgesel bazlı düzenlemelerin daha verimli olacağını görüşünü savundu.

Rusya kripto paraları kucaklayan bir politika izleyecek mi?

Rusya, tarihinin en sert ekonomik yaptırımlarına maruz kalırken kripto paraları kullanıp kullanmayacağına yönelik söylentiler hâlâ gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Genel kanı ise Rusya gibi büyük bir ekonominin kripto varlıklarla ticaretini döndürmesinin pek mümkün olmayacağı yönünde gibi gözüküyor.

Geçen hafta ise Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pavel Zavalny’nin Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemesi kabul edebileceğini öne sürmesi, piyasalarda yankı bulmuştu.

Diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde bir ay geçerken ülkeye yönelik yaptırımlar Rus ekonomisini hızlı şekilde etkiledi ve ulusal para birimi rubledeki yüksek volatilite, ülkenin ödeme sistemini zora soktu. Bu süreçte Rus vatandaşların gelirlerini korumak için kripto paralara yöneldiği görüldü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’de Toptan ve Perakende Stoklar Artış Gösterdi! – (bugunfinans.com)

Diğer yandan başta Amerika olmak üzere Batı ülkeleri, her türlü ihtimali göz önüne alarak Rusya’nın kripto para alanında fon transferi yapmaması için ciddi önlemler alındığını duyurdu.

Rusya kripto varlık düzenlemelerinde ne durumda?

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da kripto para düzenlemeleri konusunda bir netlik oluşmadı. Rusya – Ukrayna savaşı öncesi ülkedeki devlet kurumları, kripto düzenlemeleri konusunda ikiye bölünmüştü. Rusya Merkez Bankası, kripto paraların fiyat istikrarını tehlikeye atma potansiyelini öne çıkararak ülkede kullanımının engellenmesi konusunda net bir tavra sahipti. Rusya Maliye Bakanlığı ise yasaklamadan ziyade bu gelişen teknolojiden yararlanmak adına kripto varlıkların yasallarla kontrol altına alınması görüşünde.

Bununla Rusya Maliye Bakanlığı, geçen ay ülkede kripto para ticareti ve madencilik konusunda bir düzenleyici çerçeve oluşturmak adına bir yasa tasarısı önermişti.

Son raporlar ise ülkede kripto para benimsemesinin hızla artığını gösteriyor. Öyle ki hükümet raporları, kripto para piyasalarının ortalama yüzde 12’lik bir kısmının Rusya’da olduğunu gösteriyor.

Kripto madenciliği konusunda ise Rusya’nın mevcut jeopolitik konumu, enerji kaynaklarının bol olması, ülkeyi madencilik için elverişli bir ortam haline getiriyor. Bu yüzden kripto madencileri, Çin’den çıktıktan sonra Kazakistan’da da benzer sorunlar yaşarken Rusya’yı aynı coğrafyada önemli bir merkez olarak görüyorlar.

Kaynak: Investing

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Published

on

By

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre Kasım ayında istihdam 263 bin artarken işsizlik oranı 3,7 olarak kaldı

Uzmanların tahminlerine göre ise 200 bin artması ve işsizliğin ise yüzde 3,7 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 artış yönündeydi.

Son 2 ayın tarım dışı istihdam verisi 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

Continue Reading

Global

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Published

on

By

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Eurostat, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ekim ayı ÜFE raporunu yayınladı. Rapora göre Euro bölgesi üretici fiyatları enflasyonu enerji maliyetleriyle birlikte Ekim ayında son 9 ayın en düşük seviyesine düştü.

Bununla birlikte Avrupa Birliği’nde ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşüş yaşarken, bir önceki yıla göre de yüzde 31,2 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 2,9 azalırken yıllık yüzde 30,8 artış gösterdi. Artış hızı hala yüzde 30’un üzerinde olsa da, bu seviye Eylül ayında göre yüzde 10’dan fazla bir düşüşe işaret ederken, ilerleyen dönemlerde tüketici üzerindeki baskıların zayıfladığını gösterebileceği değerlendiriliyor.

Piyasalarda ise beklentiler ÜFE’nin yıllık yüzde 32,1 artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 65,8 ve ara mallarda da yüzde 17,4 artış yaşadı.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ÜFE, Ekim’de yıllık bazda en fazla yüzde 68 ile Macaristan’da, yüzde 59,3 ile Slovakya’da ve yüzde 57,9 ile Letonya’da arttı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde ise yıllık bazda ÜFE, Almanya’da yüzde 35,5, İtalya’da yüzde 33,7 , İspanya’da yüzde 26,2 ve Fransa’da yüzde 24,7 olarak belirlendi.

Continue Reading

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans