Connect with us

Global

Rusya Enerji Bakanlığından Kripto Para Çağrısı

Published

on

Rusya Enerji Bakanlığı, ülkede kripto madenciliği konusunda belirsizliklerin ortadan kaldırarak en kısa zamanda bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülke üzerindeki ekonomik yaptırımların oluşturduğu baskıyı gerekçe göstererek Rus hükümetinin kripto madencilik alanını yasal hale getirmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Rusya haber ajansı TASS’a konuşan Evgeny Grabchak, kripto madenciliğiyle ilgili yasal boşluğun doldurulması gerektiğini söylüyor. Ayrıca Bakan yardımcısı, ülkede kripto madencilik faaliyetlerinin devam etmesine izin verilecekse yasal düzenleme çerçeve içerisinde madenciliğin de alınması gerektiği görüşünü iletti.

Grabchak, düzenlemelerin nasıl yapılması gerektiği konusunda ise ülke çapında yasalar belirlemek yerine madencilere verilen enerji ödeneklerinden dolayı bölgesel bazlı düzenlemelerin daha verimli olacağını görüşünü savundu.

Rusya kripto paraları kucaklayan bir politika izleyecek mi?

Rusya, tarihinin en sert ekonomik yaptırımlarına maruz kalırken kripto paraları kullanıp kullanmayacağına yönelik söylentiler hâlâ gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Genel kanı ise Rusya gibi büyük bir ekonominin kripto varlıklarla ticaretini döndürmesinin pek mümkün olmayacağı yönünde gibi gözüküyor.

Geçen hafta ise Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pavel Zavalny’nin Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemesi kabul edebileceğini öne sürmesi, piyasalarda yankı bulmuştu.

Diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde bir ay geçerken ülkeye yönelik yaptırımlar Rus ekonomisini hızlı şekilde etkiledi ve ulusal para birimi rubledeki yüksek volatilite, ülkenin ödeme sistemini zora soktu. Bu süreçte Rus vatandaşların gelirlerini korumak için kripto paralara yöneldiği görüldü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’de Toptan ve Perakende Stoklar Artış Gösterdi! – (bugunfinans.com)

Diğer yandan başta Amerika olmak üzere Batı ülkeleri, her türlü ihtimali göz önüne alarak Rusya’nın kripto para alanında fon transferi yapmaması için ciddi önlemler alındığını duyurdu.

Rusya kripto varlık düzenlemelerinde ne durumda?

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da kripto para düzenlemeleri konusunda bir netlik oluşmadı. Rusya – Ukrayna savaşı öncesi ülkedeki devlet kurumları, kripto düzenlemeleri konusunda ikiye bölünmüştü. Rusya Merkez Bankası, kripto paraların fiyat istikrarını tehlikeye atma potansiyelini öne çıkararak ülkede kullanımının engellenmesi konusunda net bir tavra sahipti. Rusya Maliye Bakanlığı ise yasaklamadan ziyade bu gelişen teknolojiden yararlanmak adına kripto varlıkların yasallarla kontrol altına alınması görüşünde.

Bununla Rusya Maliye Bakanlığı, geçen ay ülkede kripto para ticareti ve madencilik konusunda bir düzenleyici çerçeve oluşturmak adına bir yasa tasarısı önermişti.

Son raporlar ise ülkede kripto para benimsemesinin hızla artığını gösteriyor. Öyle ki hükümet raporları, kripto para piyasalarının ortalama yüzde 12’lik bir kısmının Rusya’da olduğunu gösteriyor.

Kripto madenciliği konusunda ise Rusya’nın mevcut jeopolitik konumu, enerji kaynaklarının bol olması, ülkeyi madencilik için elverişli bir ortam haline getiriyor. Bu yüzden kripto madencileri, Çin’den çıktıktan sonra Kazakistan’da da benzer sorunlar yaşarken Rusya’yı aynı coğrafyada önemli bir merkez olarak görüyorlar.

Kaynak: Investing

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans