Connect with us

Global

ABD’de Toptan ve Perakende Stoklar Artış Gösterdi!

Published

on

Amerika Birleşik Devletlerinde Şubat ayı toptan eşya ve otomobil perakende stokları açıklandı.
Şubat ayıyla birlikte perakende eşya stokları %1,2 artış gösterirken. Mart ve Ekim 2021 döneminde aylık %1’in altında artan stoklar yıl içi en yüksek artışı %3,9 ile Aralık ayında yaşamıştı. 2022’nin ilk ayında %1,7 artış gösteren stoklar, Şubat ayında ise %1,2 artış gösterdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
IMF Küresel Büyüme Tahminini Yeniledi – Bugün Finans – Forex – Kripto Para (bugunfinans.com)

Toptan eşya stoklarındaki artış ise Şubat’ta %2,1 oldu.

Şubat ayı sonunda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile başlayan ve devam eden savaş dünyada emtiadan gıdaya ve enerjiye hemen hemen tüm alanlarda fiyat artışına sebep oldu. Gıda tarafında buğday, mısır, yağ ve pamuk gibi temel maddelerde büyük artışlar olurken emtiadaki artışın özellikle otomotiv sektöründe daralma yaratması bekleniyor. Gıdadaki fiyat artışıyla beraber son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonda da %8’in aşılması bekleniyor. Özellikle perakendedeki değişim hane halkının yaklaşımı gösterdiği için öncü enflasyon göstergeleri arasında yer alıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans