Connect with us

Altın

Ons ve Gram Altın Zirvedeki Yerine Döndü

Published

on

Ons altın gün içerisinde 1.957 dolara yükselerek Mart ortası itibariyle en yüksek seviyeyi gördü.

Artan jeopolitik riskler ve küresel belirsizlik nedeniyle ay başında 2.070 dolara çıkarak tarihi rekor sonrası zirveyi gören altın, geçtiğimiz haftaki FOMC toplantısının ardından 1.895 dolara kadar indi. Fed cephesinden agresif faiz artışı açıklamaları gelmesi ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin baskısıyla bu hafta içinde yatay seyreden fiyat, gün içerisinde yükselişe geçti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NATO: Rusya’ya Yaptırımlarımız Devam Edecek – (bugunfinans.com)

NATO zirvesinde buluşan Batılı liderlerin gündemi Rusya – Ukrayna savaşıydı. Rusya’ya önemli ekonomik yaptırımlarda bulunan Batı’nın yaptırımları genişletmesi bekleniyor. Özellikle ABD ve İngiltere daha sert kararların savaşı caydıracağı görüşünde olurken Almanya daha ihtiyatlı davranıyor.

Faiz politikasına karşın jeopolitik risklerin yüksek kalması nedeniyle altın da güvenli liman özelliğini korumaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatan ons altın bu hafta %1,6 primli işlem görüyor.

Onstaki %1,6’lık yükselişin yanında USD/TRY kurunda %0,20’lik çok sınırlı bir hareket var ve kur 14,80’li seviyelerde fiyatlanıyor. Gram altın ise bu hafta %1,8 primli işlem görerek 935 TL’ye çıktı ve son saat diliminde 931 TL’den işlem görüyor.

Savaşın hem küresel risk iştahını düşürmesi hem ticarette dengeleri bozması hem de enerjiden gıda ve emtiaya kadar birçok üründe fiyat artışına neden olması altını destekliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans