Connect with us

Altın

Ons ve Gram Altın Zirvedeki Yerine Döndü

Published

on

Ons altın gün içerisinde 1.957 dolara yükselerek Mart ortası itibariyle en yüksek seviyeyi gördü.

Artan jeopolitik riskler ve küresel belirsizlik nedeniyle ay başında 2.070 dolara çıkarak tarihi rekor sonrası zirveyi gören altın, geçtiğimiz haftaki FOMC toplantısının ardından 1.895 dolara kadar indi. Fed cephesinden agresif faiz artışı açıklamaları gelmesi ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin baskısıyla bu hafta içinde yatay seyreden fiyat, gün içerisinde yükselişe geçti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NATO: Rusya’ya Yaptırımlarımız Devam Edecek – (bugunfinans.com)

NATO zirvesinde buluşan Batılı liderlerin gündemi Rusya – Ukrayna savaşıydı. Rusya’ya önemli ekonomik yaptırımlarda bulunan Batı’nın yaptırımları genişletmesi bekleniyor. Özellikle ABD ve İngiltere daha sert kararların savaşı caydıracağı görüşünde olurken Almanya daha ihtiyatlı davranıyor.

Faiz politikasına karşın jeopolitik risklerin yüksek kalması nedeniyle altın da güvenli liman özelliğini korumaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatan ons altın bu hafta %1,6 primli işlem görüyor.

Onstaki %1,6’lık yükselişin yanında USD/TRY kurunda %0,20’lik çok sınırlı bir hareket var ve kur 14,80’li seviyelerde fiyatlanıyor. Gram altın ise bu hafta %1,8 primli işlem görerek 935 TL’ye çıktı ve son saat diliminde 931 TL’den işlem görüyor.

Savaşın hem küresel risk iştahını düşürmesi hem ticarette dengeleri bozması hem de enerjiden gıda ve emtiaya kadar birçok üründe fiyat artışına neden olması altını destekliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans