Connect with us

Global

Piyasalarda FED fiyatlaması

Published

on

Piyasalarda FED fiyatlaması

Geçtiğimiz hafta ılımlı enflasyona işaret eden verilerin ardından FED üyeleri daha yüksek ve uzun süreli zirve faiz mesajlarını devam ettirirken, piyasalarda zirve faiz kademeli olarak daha yüksek seviyelere fiyatlanıyor.

Dün açıklama yapan iki FED üyesinden Atlanda FED Başkanı Raphael Bostic zirve faizi yüzde 5-5,25’te gördüğünü açıkladı. Bu faizde 2024’te de kalmaları gerektiğini söyledi.

FED’in güvercin üyelerinden olan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de bu ay 50 baz puanlık faiz artışını destekleyebileceğini açıkladı. FED son toplantısında faiz artış ölçeğini 25 baz puana düşürmüştü.

Bu açıklamaların sonrasında Fed swapları Eylül ayında yüzde 5,5 zirve faizi fiyatlamaya başladı. Yeni veriler de enflasyonda yükseliş sinyali vermeye devam ediyor.

ABD imalat sektörü faaliyetini gösteren ISM imalat endeksi Şubat ayında 47,7 ile daralmanın sürdüğüne işaret ederken endeksin altında yer alan ödenen fiyatlar kalemi üretici üzerindeki enflasyonist baskının sürdüğünü ortaya koydu.

Ödenen fiyatlar endeksi 51,3 ile eylül ayından bu yana ilk kez üretici maliyetlerinin yükseldiği gösterdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans