Connect with us

Global

FED faiz kararını açıkladı

Published

on

FED faiz kararını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED, faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini 25 baz artırarak %5,25 seviyesine çıkardı.

Federal Rezerv, kararın oy birliğiyle alındığı açıklarken geçtiğimiz sene Mart ayında enflasyonla mücadeleye başlamasından bu yana onuncu faiz artışı yapılmış oldu.

ABD’de faaliyet gösteren üç bankanın iflas etmesinin ardından bankacılık sektöründeki kırılganlık ise sürüyor.

“Bilanço azalmaya devam edecek, enflasyon hâlâ yüksek”
Fed tarafından yapılan açıklamada dikkat çeken noktalar şöyle:

“Kurul, ek politika sıkılaştırmasının zaman içinde enflasyonu %2’ye döndürmek için ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmayı, para politikasının ekonomik faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeleri ve ekonomik durumu dikkate alacak.

İstihdam kazanımları güçlü, enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor.

Bilançoyu planlandığı gibi azaltmaya devam edeceğiz.

Ek politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken, bugüne kadarki sıkılaştırmayı, politika gecikmelerini ve diğer gelişmeleri dikkate alacağız.

ABD bankacılık sistemi sağlam ve dayanıklıdır.

Hanehalkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir. Bu etkilerin boyutu belirsizliğini koruyor.”

Fed faiz artırmaya devam edecek mi?

Merkez bankası, “1980’lerden bu yana ABD’deki en agresif sıkılaştırma kampanyası” olarak nitelendirilen faiz artırım döngüsünün sona gelmiş olabileceğini ima etti.

Bankadan yapılan açıklamada; son banka iflaslarının sonuçlarının değerlendirilmesi, ABD borç tavanına ilişkin siyasi açmazın çözülmesi ve enflasyonun gidişatının izlenmesi adına zaman tanınarak faiz artırımlarının durabileceği sinyali verildi.

Karardan sonra ilk veriler

10 yıllık Hazine tahvili getirileri 2 baz puan düşerek yüzde 3,379’a gerilerken, 2 yıllık tahviller de 2 baz puan düşerek yüzde 3,914’e geldi.

Dolar endeksi ise %0,74 düşüşle 101,21 oldu.

Gözler ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi

Tarım endüstrisi haricinde çalışanların sayısındaki aylık değişimi gösteren tarım dışı istihdam verisi Cuma günü açıklanacak.

Geçen ay 236 bin olarak açıklanan verinin 180 bine gerilemesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans