Connect with us

Global

FED faiz kararını açıkladı

Published

on

FED faiz kararını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED, faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini 25 baz artırarak %5,25 seviyesine çıkardı.

Federal Rezerv, kararın oy birliğiyle alındığı açıklarken geçtiğimiz sene Mart ayında enflasyonla mücadeleye başlamasından bu yana onuncu faiz artışı yapılmış oldu.

ABD’de faaliyet gösteren üç bankanın iflas etmesinin ardından bankacılık sektöründeki kırılganlık ise sürüyor.

“Bilanço azalmaya devam edecek, enflasyon hâlâ yüksek”
Fed tarafından yapılan açıklamada dikkat çeken noktalar şöyle:

“Kurul, ek politika sıkılaştırmasının zaman içinde enflasyonu %2’ye döndürmek için ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmayı, para politikasının ekonomik faaliyeti ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeleri ve ekonomik durumu dikkate alacak.

İstihdam kazanımları güçlü, enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor.

Bilançoyu planlandığı gibi azaltmaya devam edeceğiz.

Ek politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken, bugüne kadarki sıkılaştırmayı, politika gecikmelerini ve diğer gelişmeleri dikkate alacağız.

ABD bankacılık sistemi sağlam ve dayanıklıdır.

Hanehalkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir. Bu etkilerin boyutu belirsizliğini koruyor.”

Fed faiz artırmaya devam edecek mi?

Merkez bankası, “1980’lerden bu yana ABD’deki en agresif sıkılaştırma kampanyası” olarak nitelendirilen faiz artırım döngüsünün sona gelmiş olabileceğini ima etti.

Bankadan yapılan açıklamada; son banka iflaslarının sonuçlarının değerlendirilmesi, ABD borç tavanına ilişkin siyasi açmazın çözülmesi ve enflasyonun gidişatının izlenmesi adına zaman tanınarak faiz artırımlarının durabileceği sinyali verildi.

Karardan sonra ilk veriler

10 yıllık Hazine tahvili getirileri 2 baz puan düşerek yüzde 3,379’a gerilerken, 2 yıllık tahviller de 2 baz puan düşerek yüzde 3,914’e geldi.

Dolar endeksi ise %0,74 düşüşle 101,21 oldu.

Gözler ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi

Tarım endüstrisi haricinde çalışanların sayısındaki aylık değişimi gösteren tarım dışı istihdam verisi Cuma günü açıklanacak.

Geçen ay 236 bin olarak açıklanan verinin 180 bine gerilemesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans