Connect with us

Global

FED kararı sonrasında piyasalarda neler oluyor?

Published

on

FED kararı sonrasında piyasalarda neler oluyor?

FED Başkanı Powell’ın Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamaların sonrasında hisse senetleri düşüşe geçti. FED faiz oranlarını beklentilerdeki gibi çeyrek puan yükseltti. Powell, finansal koşulların sıkılaştığını söyledi ve bankacılık sektöründeki krizin işleri daha da yavaşlatabileceğinin altını çizdi.

Fed’in ekonomik projeksiyonları bu yıl sadece bir faiz artışı daha öngörüyor.

Faizler, bu yıl Aralık ayından bu yana değişmeyen beklentilere göre yüzde 5,1’e yükselecek fakat Powell, enflasyon ile mücadelenin bitmediğini kabul etti. Enflasyon tahmininde bazı olumlu tahminler bulunuyor daha önce yüzde 5,4 olarak tahmin edilen enflasyon oranı, yıl sonunda yüzde 3,3’e gerileyeceği düşünülüyor.

Bankacılık sistemindeki sorunların, ekonomiyi ne kadar yavaşlatacağı konusundaki belirsizlik, yatırımcılar tarafından iyi karşılanmadı ve onların, hisse senetlerini terk edip Dow’u 500 puandan fazla düşürmesine yol açtı.

Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan daha fazla ekonomi verisi, yatırımcılara, önümüzdeki hafta açıklanacak kişisel tüketim harcamaları endeksi de dahil olmak üzere enflasyon konusunda ne durumda olunduğuna dair bir fikir verecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans