Connect with us

Global

FED kararı sonrasında piyasalarda neler oluyor?

Published

on

FED kararı sonrasında piyasalarda neler oluyor?

FED Başkanı Powell’ın Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamaların sonrasında hisse senetleri düşüşe geçti. FED faiz oranlarını beklentilerdeki gibi çeyrek puan yükseltti. Powell, finansal koşulların sıkılaştığını söyledi ve bankacılık sektöründeki krizin işleri daha da yavaşlatabileceğinin altını çizdi.

Fed’in ekonomik projeksiyonları bu yıl sadece bir faiz artışı daha öngörüyor.

Faizler, bu yıl Aralık ayından bu yana değişmeyen beklentilere göre yüzde 5,1’e yükselecek fakat Powell, enflasyon ile mücadelenin bitmediğini kabul etti. Enflasyon tahmininde bazı olumlu tahminler bulunuyor daha önce yüzde 5,4 olarak tahmin edilen enflasyon oranı, yıl sonunda yüzde 3,3’e gerileyeceği düşünülüyor.

Bankacılık sistemindeki sorunların, ekonomiyi ne kadar yavaşlatacağı konusundaki belirsizlik, yatırımcılar tarafından iyi karşılanmadı ve onların, hisse senetlerini terk edip Dow’u 500 puandan fazla düşürmesine yol açtı.

Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan daha fazla ekonomi verisi, yatırımcılara, önümüzdeki hafta açıklanacak kişisel tüketim harcamaları endeksi de dahil olmak üzere enflasyon konusunda ne durumda olunduğuna dair bir fikir verecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans