Connect with us

Global

Büyük Kripto para Borsaları Orta Doğu’ya Açılıyor

Published

on

Kripto para piyasalarının en büyük borsa merkezi Binance ve FTX, son zamanlarda Orta Doğu’ya doğru bir politika izlemeye başlamış gibi görünüyor.
Son gelişmeler, FTX borsasının Dubai’de ve Binance’in Bahreyn’de faaliyet lisanslarını aldığını gösteriyor.

FTX Dubai’de faaliyet lisansı aldı

FTX’in Avrupa kolu FTX Euro & MENA, dün yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai’de Sanal Varlık Değişimi ve Takas Merkezi hizmeti kırmak ve işletmek için lisanslarını aldıklarını duyurdu.
Konuyla ilgili açıklama yapan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried şunları söyledi:

“Sağlam bir düzenleyici çerçeveye sunan ve aynı zamanda en yüksek güvenlik, risk ve yatırımcı koruma standartlarına sahip ülkelerde kripto varlık endüstrisini ilerletme konusunda öncü bir rol oynamak istiyoruz.”

FTX Europe Başkanı Patrick Gruhn da Avrupalı ​​iştirakin Dubai’de bir bölgesel merkez kurmayı planladığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Dubai Çoklu Emtia Merkezi’nin, Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içerisinde kripto varlık ve Blockchain endüstrisini teşvik etme ve benimseme amacıyla kripto vadisi kurma çalışmaları gündeme geldi. FTX borsasının aldığı işletme lisansının ise kripto varlıkları benimseme hedefine olan bölge için önemli bir katkı olacağı görüşü hakim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amerika’da Üretici Fiyatları Yükselmeye Devam Etti! – (bugunfinans.com)
Orta Doğu açılımı yapan tek şirket FTX olmamasına karşın, sektörün en büyük borsası Binance de kısa bir süre önce Bahreyn’de benzer bir lisans aldı .

Binance, Bahreyn’de alınan lisansı önemli bir dönüm noktası olarak görüyor

Geçen yılın sonlarına doğru Binance, ülkede bir kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak Bahreyn Merkez Bankası (CBB) ile prensipte anlaşıldığını duyurmuştu. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada Bahreyn Merkez Bankası’ndan bir kripto varlık servis sağlayıcı lisansı alındığı duyuruldu.

Bahreyn’de alınan lisans ile ilgili açıklama yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, küresel anlamda lisanslı faaliyetler ve düzenleyicilerle uyumlu hareket etme yolculuklarında bunu bir dönüm noktası olarak değerlendirdi.

Binance, 2021 yılında birçok ülkede düzenleyici sorunlarıyla boğuştu. İngiltere başta olmak üzere Avrupa bölgesinde tüketici uyarılarına maruz kalan Binance’in yetkilileri, her fırsatta düzenleyicilerle uyumlu çalışma niyetinde olduklarını dile getirerek lisans almak için azami gayreti göstereceklerini dile getirdiler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans