Connect with us

Global

Büyük Kripto para Borsaları Orta Doğu’ya Açılıyor

Published

on

Kripto para piyasalarının en büyük borsa merkezi Binance ve FTX, son zamanlarda Orta Doğu’ya doğru bir politika izlemeye başlamış gibi görünüyor.
Son gelişmeler, FTX borsasının Dubai’de ve Binance’in Bahreyn’de faaliyet lisanslarını aldığını gösteriyor.

FTX Dubai’de faaliyet lisansı aldı

FTX’in Avrupa kolu FTX Euro & MENA, dün yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai’de Sanal Varlık Değişimi ve Takas Merkezi hizmeti kırmak ve işletmek için lisanslarını aldıklarını duyurdu.
Konuyla ilgili açıklama yapan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried şunları söyledi:

“Sağlam bir düzenleyici çerçeveye sunan ve aynı zamanda en yüksek güvenlik, risk ve yatırımcı koruma standartlarına sahip ülkelerde kripto varlık endüstrisini ilerletme konusunda öncü bir rol oynamak istiyoruz.”

FTX Europe Başkanı Patrick Gruhn da Avrupalı ​​iştirakin Dubai’de bir bölgesel merkez kurmayı planladığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Dubai Çoklu Emtia Merkezi’nin, Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içerisinde kripto varlık ve Blockchain endüstrisini teşvik etme ve benimseme amacıyla kripto vadisi kurma çalışmaları gündeme geldi. FTX borsasının aldığı işletme lisansının ise kripto varlıkları benimseme hedefine olan bölge için önemli bir katkı olacağı görüşü hakim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amerika’da Üretici Fiyatları Yükselmeye Devam Etti! – (bugunfinans.com)
Orta Doğu açılımı yapan tek şirket FTX olmamasına karşın, sektörün en büyük borsası Binance de kısa bir süre önce Bahreyn’de benzer bir lisans aldı .

Binance, Bahreyn’de alınan lisansı önemli bir dönüm noktası olarak görüyor

Geçen yılın sonlarına doğru Binance, ülkede bir kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak Bahreyn Merkez Bankası (CBB) ile prensipte anlaşıldığını duyurmuştu. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada Bahreyn Merkez Bankası’ndan bir kripto varlık servis sağlayıcı lisansı alındığı duyuruldu.

Bahreyn’de alınan lisans ile ilgili açıklama yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, küresel anlamda lisanslı faaliyetler ve düzenleyicilerle uyumlu hareket etme yolculuklarında bunu bir dönüm noktası olarak değerlendirdi.

Binance, 2021 yılında birçok ülkede düzenleyici sorunlarıyla boğuştu. İngiltere başta olmak üzere Avrupa bölgesinde tüketici uyarılarına maruz kalan Binance’in yetkilileri, her fırsatta düzenleyicilerle uyumlu çalışma niyetinde olduklarını dile getirerek lisans almak için azami gayreti göstereceklerini dile getirdiler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans