Connect with us

Global

İsveç Covid-19 Testi Yapmayacak!

Published

on

İsveç, artan Covid-19 vakalarının ardından uyguladığı testleri sonlandırdı. Avrupa genelindeki politikalara karşı bir karar almış olsa da, uzmanlar hafif semptomlarla atlatılan ve hızlı yayılan Omicron varyantına yapılan testlerin maliyeti sebebiyle bu durumun önümüzdeki dönemlerde norm haline geleceğini düşünüyor.

2021 yılında yalnızca Stockholm’da PCR testleri için 320 milyon dolardan fazla bir harcama yapıldı. Hükümete göre bu kaynak başka alanlarda daha iyi değerlendirilebilir.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Karin Tegmark Wisell, bu hafta verdiği demeçte “Testin maliyetinin ve alaka düzeyinin artık haklı görülemeyeceği bir noktaya ulaştık.” dedi. Başlayacak olan uygulama ile yalnızca huzurevi ve sağlık çalışanları ile virüse karşı en savunmasız kabul edilenler, yalnızca semptom göstermeleri durumunda ücretsiz PCR testi yaptırabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
VAKA SAYILARI 100BİNİ BULDU

Kararı geçtiğimiz hafta açıklayan Başbakan Magdalena Andersson, salgının henüz sona ermediğini ancak tamamen yeni bir aşamaya girdiğini söyledi. Vaka sayılarında artış olmasına rağmen hastanelerin ağır bir yük altında olmadığını ekledi.

Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanlığının COVID-19 Bilgilendirme Platformu’nda yayımlanan son verilere göre 8 Şubat 2022 tarihinde yeni vaka sayısı 111.096, vefat sayısı 241, iyileşen sayısı ise 82.168 olarak açıklandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans