Connect with us

Global

İsveç Covid-19 Testi Yapmayacak!

Published

on

İsveç, artan Covid-19 vakalarının ardından uyguladığı testleri sonlandırdı. Avrupa genelindeki politikalara karşı bir karar almış olsa da, uzmanlar hafif semptomlarla atlatılan ve hızlı yayılan Omicron varyantına yapılan testlerin maliyeti sebebiyle bu durumun önümüzdeki dönemlerde norm haline geleceğini düşünüyor.

2021 yılında yalnızca Stockholm’da PCR testleri için 320 milyon dolardan fazla bir harcama yapıldı. Hükümete göre bu kaynak başka alanlarda daha iyi değerlendirilebilir.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Karin Tegmark Wisell, bu hafta verdiği demeçte “Testin maliyetinin ve alaka düzeyinin artık haklı görülemeyeceği bir noktaya ulaştık.” dedi. Başlayacak olan uygulama ile yalnızca huzurevi ve sağlık çalışanları ile virüse karşı en savunmasız kabul edilenler, yalnızca semptom göstermeleri durumunda ücretsiz PCR testi yaptırabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
VAKA SAYILARI 100BİNİ BULDU

Kararı geçtiğimiz hafta açıklayan Başbakan Magdalena Andersson, salgının henüz sona ermediğini ancak tamamen yeni bir aşamaya girdiğini söyledi. Vaka sayılarında artış olmasına rağmen hastanelerin ağır bir yük altında olmadığını ekledi.

Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanlığının COVID-19 Bilgilendirme Platformu’nda yayımlanan son verilere göre 8 Şubat 2022 tarihinde yeni vaka sayısı 111.096, vefat sayısı 241, iyileşen sayısı ise 82.168 olarak açıklandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans