Connect with us

Global

İsveç Covid-19 Testi Yapmayacak!

Published

on

İsveç, artan Covid-19 vakalarının ardından uyguladığı testleri sonlandırdı. Avrupa genelindeki politikalara karşı bir karar almış olsa da, uzmanlar hafif semptomlarla atlatılan ve hızlı yayılan Omicron varyantına yapılan testlerin maliyeti sebebiyle bu durumun önümüzdeki dönemlerde norm haline geleceğini düşünüyor.

2021 yılında yalnızca Stockholm’da PCR testleri için 320 milyon dolardan fazla bir harcama yapıldı. Hükümete göre bu kaynak başka alanlarda daha iyi değerlendirilebilir.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Karin Tegmark Wisell, bu hafta verdiği demeçte “Testin maliyetinin ve alaka düzeyinin artık haklı görülemeyeceği bir noktaya ulaştık.” dedi. Başlayacak olan uygulama ile yalnızca huzurevi ve sağlık çalışanları ile virüse karşı en savunmasız kabul edilenler, yalnızca semptom göstermeleri durumunda ücretsiz PCR testi yaptırabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
VAKA SAYILARI 100BİNİ BULDU

Kararı geçtiğimiz hafta açıklayan Başbakan Magdalena Andersson, salgının henüz sona ermediğini ancak tamamen yeni bir aşamaya girdiğini söyledi. Vaka sayılarında artış olmasına rağmen hastanelerin ağır bir yük altında olmadığını ekledi.

Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanlığının COVID-19 Bilgilendirme Platformu’nda yayımlanan son verilere göre 8 Şubat 2022 tarihinde yeni vaka sayısı 111.096, vefat sayısı 241, iyileşen sayısı ise 82.168 olarak açıklandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans