Connect with us

Global

Dijital Covid-19 Sertifikası

Published

on

Dijital Covid-19 sertifikası Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde seyahatleri rahatlatmayı hedefleyen Dijital Covid-19 Sertifikası’nın onayını verdi.

Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında dünya genelinde aşılamalar süratli bir şekilde devam ederken, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde seyahatleri rahatlatmayı planlayan Dijital Covid-19 Sertifikası’nı onayladı. Söz konusu kararın, AB Konseyi’nin onayı sonrasında 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

AB tarafından geliştirilen ve yaz tatilleri yaklaşırken seyahatleri kolaylaştırmayı ve turizm sektörünü tekrardan canlandırmayı planlayan Dijital Covid-19 Sertifikası, kişinin Covid-19 bulaştırma riski bulunmadığını kanıtlamayı hedefliyor. Kağıt veya dijital formatta ve ücretsiz olacak AB Dijital Covid-19 Sertifikası’nda, bireylerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, oldu ise hangi aşıyı olduğunu, hastalığı geçirenlerin ise antikor düzeyini ve Covid-19 test sonuçlarını içeren veriler yer alacak. AB Dijital Covid-19 Sertifikası sayesinde AB aracılığı ile onaylı Covid-19 aşıları olmuş kişiler, kısıtlamasız seyahat edebilecek.

EMA tarafından onaylanan aşılar

AB’nin 27 ülkesinde geçerli olacak aşı pasaportunda sadece Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşıların kabul edileceği belirtildi.

Öte yandan EMA şimdiye kadar Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZenaca ve Johnson&Johnson aşıları için onay sağlamıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans