Connect with us

Global

Sanofi-GSK COVID-19 Testlerine Başladı

Published

on

Sanofi-GSK COVID-19 aşısında faz 3 testlere başladı. Fransız ilaç devi Sanofi’nin İngiltere’den GlaxoSmithKline ile beraber geliştirdiği COVID-19 aşısının faz 3 testlerinin başlatıldığını bildirdi.

ABD, Asya, Afrika ve Latin Amerika’da gerçekleşecek testlere 35 binden fazla gönüllü katılım sağlayacak.

Faz 3 testlerde, ilk olarak orijinal virüse karşı etkinlik belirlenme hedefleniyor. İkinci aşamada ise virüsün B.1.351 olarak adlandırılan Güney Afrika varyantına karşı etkililiği değerlendirilecek.

Faz 3 sonuçlarına bağlı olarak aşının dördüncü çeyrekte kabul edilmesi bekleniyor.

Bu arada ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), GlaxoSmithKline ve Vir Biotechnology’nin Covid-19’a karşı yaptıkları antikor ilacının 12 yaş ve üstündeki hafif ve orta dereceli hastalarda kullanımı onay aldı.

Storvimab adı verilen antikor ilacı, COVID-19 nedeni ile hastaneye yatan veya oksijen tedavisine ihtiyaç duyan hastalarda gerçekleştirilecek.

GSK ve Vir, ilacı birkaç hafta içerisinde hastalara sunacaklarını ifade ederken, ilacın pazarlanabilmesi için başvuruyu ise yılın ikinci yarısında yapacaklarını belirttiler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans