Connect with us

Global

Taper Tantrum Endişeleri

Published

on

Taper Tantrum endişeleri yatırımcıyı daha az riskli gelişen ülkelere yöneltiyor. Fed’in varlık alımlarını ne zaman düşüşe geçeceğine yönelik tartışmalar, bazı yatırımcıları ABD tahvil getirilerinde yükselme potansiyelinden daha az etkilenen gelişen ülke varlıklarına yöneltiyor.

William Blair Investment Management ve Fidelity International ABD faizlerinden daha az etkilenen çok getirili tahviller alırken Bank of America, Euro’nun Fed’in muhtemelen Eylül ayındaki tahvil alımlarını düşürme programına rağmen stabil kalacağı tahmini ile yatırımcılarına Euro cinsinden tahvil teklifinde bulunuyor.

2013 yılında Fed’in tahvil alımlarının düşüreceği yönündeki açıklaması yaşanan ‘taper tantrum’da dolar ve ABD faizleri yükselmeye giderken gelişen ülke para birimleri ve tahvilleri altı hafta boyunca düşüş yaşamadı. Fakat gelişen piyasaların o döneme kıyas ile cari denge, pozitif reel getiri gibi alanlarda daha güçlü olması nedeni ile o dönemki gibi sert satışlar yaşanması hedeflenmiyor.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi kuvvetli gelerek ekonomide işlerin yolunda olduğunu göstermişti. Fakat bu güçlenmenin Fed’in varlık alımını azaltmaya başlaması için yetip yetmeyeceği bilinmiyor.

Chicago Üniversitesi’nde Profesör olan Fed eski Yönetim Kurulu Üyesi Randy Kroszner ABD faizlerinde yükselme ile tetikleyecek ‘taper tantrum’un yatırımcıların gelişen ülkeler dahil çoğu varlık sınıfını yok edip ABD’ye kaçmasına sebep olacağını ifade ederek “görece riskli varlıklardan çıkıp, görece güvenli gelişen piyasa varlıklarına yönelecekler” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans