Connect with us

Global

Gartner Akıllı Telefon Verileri

Published

on

Gartner akıllı telefon verilerini açıkladı. İlk 3 ayda 378 milyon akıllı telefon satıldı.

Gartner aracılığı ile açıklanan bilgilere göre ilk çeyrekte küresel akıllı telefon satışları %26 yükseldi. Dünya genelinde mobil telefon kullanıcısı sayısı %22 genişledi.

2021 yılının ilk 3 ayında dünya çağında 377 milyon 990,7 bin akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2020’nin aynı döneminde 300 milyon 41,1 bin telefon satış işlemi yapılmıştı.

Kuruluşu bilgilerine göre, 2020 yılı son çeyrek döneminde %5 düşüş yaşayan satışlar önceki çeyrek dönemde ise %26 yükselme ortaya koydu. Verilere göre, dönem içinde pazar payı en yüksek olan şirket %20,3’le Samsung oldu. Samsung 76,61 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi, geçen senenin aynı döneminde 55,33 milyon adet telefon satışı gerçekleşti.

Gartner verilerine göre Samsung‘un sonrasında 2. sırada %15,5 pazar payı ile Apple yer aldı. Apple, 58,55 milyon telefon sattı.

Üçüncü sırada %12,9 payla Xiaomi, 4. sırada %10,2 payı ile Vivo, 5. sırada yine aynı oranda OPPO yerini aldı. 2020 ilk çeyrekte bu 3 üreticinin pazar payları sırası ile %9,9, 7,4 ve 8,0 olmuştu. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans