Connect with us

Global

Gartner Akıllı Telefon Verileri

Published

on

Gartner akıllı telefon verilerini açıkladı. İlk 3 ayda 378 milyon akıllı telefon satıldı.

Gartner aracılığı ile açıklanan bilgilere göre ilk çeyrekte küresel akıllı telefon satışları %26 yükseldi. Dünya genelinde mobil telefon kullanıcısı sayısı %22 genişledi.

2021 yılının ilk 3 ayında dünya çağında 377 milyon 990,7 bin akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2020’nin aynı döneminde 300 milyon 41,1 bin telefon satış işlemi yapılmıştı.

Kuruluşu bilgilerine göre, 2020 yılı son çeyrek döneminde %5 düşüş yaşayan satışlar önceki çeyrek dönemde ise %26 yükselme ortaya koydu. Verilere göre, dönem içinde pazar payı en yüksek olan şirket %20,3’le Samsung oldu. Samsung 76,61 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi, geçen senenin aynı döneminde 55,33 milyon adet telefon satışı gerçekleşti.

Gartner verilerine göre Samsung‘un sonrasında 2. sırada %15,5 pazar payı ile Apple yer aldı. Apple, 58,55 milyon telefon sattı.

Üçüncü sırada %12,9 payla Xiaomi, 4. sırada %10,2 payı ile Vivo, 5. sırada yine aynı oranda OPPO yerini aldı. 2020 ilk çeyrekte bu 3 üreticinin pazar payları sırası ile %9,9, 7,4 ve 8,0 olmuştu. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans