Connect with us

Global

Amazon Hisseleri Düşüşe Geçti

Published

on

Yarı iletken şirketlerin hisseleri Perşembe günü düşüşe geçti. Nasdaq 100 endeksini düzeltme bölgesine iten teknoloji hisseleri için yaygın bir satışa katıldı.

Philadelphia Menkul Kıymetler Borsası Yarı İletken Endeksi %3.3 düşerek Ekim sonundan bu yana en düşük seviyesinde sona erdi. Endeks bu hafta Perşembe gününe kadar %10’dan fazla düştü. Bununla birlikte Mart 2020’den bu yana en büyük haftalık yüzde düşüşünü gerçekleştirdi.

Teknoloji hisseleri, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Tahvil getirilerindeki artış ve daha riskli varlıkların rotasyonundan dolayı 2022’nin başında ağır baskı altına girdi. Perşembe günü düşüşler arasında Nvidia Corp. %3,7 Advanced Micro Devices Inc. %5, Micron Technology Inc. %5,5, Broadcom Inc. %2,9 oranlarında düşüş yaşandı.

Yarı iletken endeksi Mart 2020’den bu yana en büyük haftalık düşüşünü yaşıyor.

Zayıflığa rağmen, analistler sektör hakkında genel olarak olumlu bakıyor. Bu haftanın başlarında BofA, yükselen oranlar grup için bir değerleme riski oluşturabilecek olsa da, bunun yüksek karlılık ve yüksek kârlılık ile birlikte yüksek kaliteli bir trendin üzerinde büyümeye sahip bir sektör arayan yatırımcılardan gelen güçlü girişlerle dengelenebileceğini söyledi.

Diğer önemli teknoloji ve internet isimleri arasında Amazon.com hisseleri %3 düşüş gerçekleştirdi. Ve Mart ayından bu yana en düşük seviyesinde kapandı. Apple ve Alphabet %1’den fazla düşüş gerçekleştirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans