Connect with us

Global

Navlun Fiyatlarında Çin Tehdidi

Published

on

Navlun fiyatlarında Çin tehdidi oluşuyor. Çin’deki ana ihracat merkezlerinden biri olan Yantian istasyonundaki gecikmelerin yakın zamanda konteyner fiyatlarında bir yükselişe sebep olabileceği ve küresel tedarik zincirini tehlikeye sokacağı düşünülüyor.

ABD ve Avrupa’daki büyük limanlarda gerçekleşen sıkışıklık şimdi de Çin’deki ana ihracat merkezlerinden birini etkisi altına alıyor. Bu ay sonuna kadar devam etmesi beklenen darboğazın navlun fiyatlarında yükselmeye neden olabileceği de düşünülüyor.

Şenzen limanındaki operatörlerden biri olan Yantian Uluslararası Konteyner Terminali, geçtiğimiz ay birkaç işçide koronavirüs’ün pozitif çıkması sonrasında kısmi olarak durdurulmuştu. Bölgesel yönetimin karantina kurallarının iş gücünde düşmeye neden olması ile beraber tesis de çeşitli zorluklarla karşılaşıyor.

Dünyanın en yoğun dördüncü limanındaki halihazırda kırılgan olan küresel tedarik zincirinin üstünde daha fazla baskı oluşturuyor. Gemiler Yantian’a yanaşmasına rağmen liman ve yakınındaki hareketlilik sınırlanmış durumda.

Jefferies Analisti Andrew Lee, limandaki sorunların fiyat yükselişine sebep olabileceğini vurgulayarak “Yakın zamanda konteyner fiyatlarının yeni bir rekor yapacağını düşünüyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük konteyner hattı sahibi Maersk ise Yantian istasyondaki etkinlik oranının şu anda normal zamanların %30’u civarında olduğunu ifade etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans