Connect with us

Global

Otomotiv Sektörü Çip Kriziyle Uğraşıyor

Published

on

Otomotiv Sektörü Çip Kriziyle Uğraşıyor

Otomotiv Sektörü çip sorunlarından etkilenen Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi üretim yapan firmaların arasına, Fiat ile Peugeot birleşmesinden oluşan Stellantis ve elektrikli araba üretimi yapan Nio da katıldı.

Stellantis ve Çinli elektrikli araba üretimi yapan Nio da küresel çip sağlama probleminden dolayı üretimlerini düşürme kararı alan firmaların arasına katıldılar.

Fiat ile Peugeot marka birleşmesinden oluşan Stellantis, cuma günü açıkladığı bildiride, ikisi Kanada’da, biri Meksika’da ve ikisi ABD’de olmak üzere toplamda 5 üretim yapan fabrikasında, mikroçip tedarik problemi sebebi ile üretimi durduracağını ifade etti.

Stellantis, seçili fabrikalardaki üretimin ertelenmesinin ne kadar devam edeceğini bildirmezken, fabrika bölgelerinden birindeki sendika lokali, minivan üretim kuruluşlarındaki kapanmanın dört hafta süreceğini duyurdu.

Tesla’nın Çin’deki rakiplerinden biri olan elektrikli araba üreticisi Nio da Hefei tesisindeki üretimi beş gün boyunca kapatacağını bildirdi ve ilk çeyrekteki araba üretim seviyesini 1.000 araç olacak şekilde düşürdü.

Volkswagen da cuma günü yaptığı açıklamada Meksika’daki tesislerinde paskalya zamanında belirtilmiş modellerin üretiminin duracağını açıkladı.

Çip sorunundan etkilenen otomobil üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da olurken, Türkiye’deki Oyak Renault ve Tofaş da üretimlerine ara vereceklerini bildirmişlerdi.

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, tamamlayıcı parça bulmada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını ifade etti.

Otomotiv Sektörü Çip Krizi Türkiye’ye Sıçradı

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, tamamlayıcı parça bulmada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını ifade ederek, “Oyak Renault kuruluşu olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretim sürecimize kısa bir ara vereceğiz. Tedarik probleminin üretime etkilerini düşürmek için var gücümüzle çaba gösteriyoruz. Çevik ve esnek üretim becerimizle, dış kaynaklı sorunlarının etkilerini en kısa zamanda aşarak üç vardiyada çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamasında, üretimin çipte tedarik problemi sebebi ile 19 Mart-5 Nisan arası duracağını ifade etmişti.

Açıklamada, “Bahsi geçen mikroçiplerin kullanıldığı bazı tamamlayıcı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat zamanlarındaki aksamalar nedeni ile 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süre ile fabrikada üretim faaliyetlerine ara verileceği” duyurulmuştu.

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üretimi yapan firmalar da küresel çip darboğazının etkisi altında kalarak planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Çip Krizi Yalnızca Otomotiv Sektörünü Vurmadı

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üretimi yapan firmalar da küresel çip darboğazının etkisi altında kalarak planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Samsung çip krizi sebebi ile bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı yeni Galaxy Note modelinin sergilenmesini erteleyebileceğini dile getirmişti.

Güney Koreli şirketin CEO’su Koh Dong-jin gerçekleşen sıkıntının bir sonraki çeyrekte şirket performansına kötü yönde yansıyacağını vurgulamıştı.

Koh, yarı iletken çiplerin arz ve talebinde küresel çapta önemli bir çölçüde dengesizlik olduğunu dile getirerek ‘Zorlu zamanlara rağmen şirket yöneticilerimiz bu sorunu çözmek amacı ile denizaşırı ülkelerdeki ortaklarımızla görüşmeler sağlıyor. Çip kıtlığının yüzde 100 bittiğini söylemek çok zor” diye eklemişti.

ABD ve Tayvan Kriz İçin Temasta

ABD yönetimi de Tayvan’daki çip üretimini yükseltmek ve küresel tedarik problemini çözmek için ülkedeki şirketler ve bürokratlar ile temas halindeler.

Tayvan’da yeni bir çip tesisinin temelini atma kutlamasında konuşan Tayvan Amerikan Enstitüsü (AIT) Başkanı Brent Christiensen, “Hem ABD Başkanı Joe Biden, hem de Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, çip işletmeciliğin stratejik öncelik olarak benimsediler” cümlesini kurdu.

ABD teknoloji üretiminin iyileşmiş olduğu ve demokratik olarak onayladığı Tayvan’ı, özellikle teknoloji ve çip sağlamak adına Çin’den uzaklaşmak önemli bir ortak olarak benimsiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans