Connect with us

Global

Otomotiv Sektörü Çip Kriziyle Uğraşıyor

Published

on

Otomotiv Sektörü Çip Kriziyle Uğraşıyor

Otomotiv Sektörü çip sorunlarından etkilenen Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi üretim yapan firmaların arasına, Fiat ile Peugeot birleşmesinden oluşan Stellantis ve elektrikli araba üretimi yapan Nio da katıldı.

Stellantis ve Çinli elektrikli araba üretimi yapan Nio da küresel çip sağlama probleminden dolayı üretimlerini düşürme kararı alan firmaların arasına katıldılar.

Fiat ile Peugeot marka birleşmesinden oluşan Stellantis, cuma günü açıkladığı bildiride, ikisi Kanada’da, biri Meksika’da ve ikisi ABD’de olmak üzere toplamda 5 üretim yapan fabrikasında, mikroçip tedarik problemi sebebi ile üretimi durduracağını ifade etti.

Stellantis, seçili fabrikalardaki üretimin ertelenmesinin ne kadar devam edeceğini bildirmezken, fabrika bölgelerinden birindeki sendika lokali, minivan üretim kuruluşlarındaki kapanmanın dört hafta süreceğini duyurdu.

Tesla’nın Çin’deki rakiplerinden biri olan elektrikli araba üreticisi Nio da Hefei tesisindeki üretimi beş gün boyunca kapatacağını bildirdi ve ilk çeyrekteki araba üretim seviyesini 1.000 araç olacak şekilde düşürdü.

Volkswagen da cuma günü yaptığı açıklamada Meksika’daki tesislerinde paskalya zamanında belirtilmiş modellerin üretiminin duracağını açıkladı.

Çip sorunundan etkilenen otomobil üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da olurken, Türkiye’deki Oyak Renault ve Tofaş da üretimlerine ara vereceklerini bildirmişlerdi.

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, tamamlayıcı parça bulmada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını ifade etti.

Otomotiv Sektörü Çip Krizi Türkiye’ye Sıçradı

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, tamamlayıcı parça bulmada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını ifade ederek, “Oyak Renault kuruluşu olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretim sürecimize kısa bir ara vereceğiz. Tedarik probleminin üretime etkilerini düşürmek için var gücümüzle çaba gösteriyoruz. Çevik ve esnek üretim becerimizle, dış kaynaklı sorunlarının etkilerini en kısa zamanda aşarak üç vardiyada çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamasında, üretimin çipte tedarik problemi sebebi ile 19 Mart-5 Nisan arası duracağını ifade etmişti.

Açıklamada, “Bahsi geçen mikroçiplerin kullanıldığı bazı tamamlayıcı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat zamanlarındaki aksamalar nedeni ile 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süre ile fabrikada üretim faaliyetlerine ara verileceği” duyurulmuştu.

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üretimi yapan firmalar da küresel çip darboğazının etkisi altında kalarak planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Çip Krizi Yalnızca Otomotiv Sektörünü Vurmadı

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üretimi yapan firmalar da küresel çip darboğazının etkisi altında kalarak planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Samsung çip krizi sebebi ile bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı yeni Galaxy Note modelinin sergilenmesini erteleyebileceğini dile getirmişti.

Güney Koreli şirketin CEO’su Koh Dong-jin gerçekleşen sıkıntının bir sonraki çeyrekte şirket performansına kötü yönde yansıyacağını vurgulamıştı.

Koh, yarı iletken çiplerin arz ve talebinde küresel çapta önemli bir çölçüde dengesizlik olduğunu dile getirerek ‘Zorlu zamanlara rağmen şirket yöneticilerimiz bu sorunu çözmek amacı ile denizaşırı ülkelerdeki ortaklarımızla görüşmeler sağlıyor. Çip kıtlığının yüzde 100 bittiğini söylemek çok zor” diye eklemişti.

ABD ve Tayvan Kriz İçin Temasta

ABD yönetimi de Tayvan’daki çip üretimini yükseltmek ve küresel tedarik problemini çözmek için ülkedeki şirketler ve bürokratlar ile temas halindeler.

Tayvan’da yeni bir çip tesisinin temelini atma kutlamasında konuşan Tayvan Amerikan Enstitüsü (AIT) Başkanı Brent Christiensen, “Hem ABD Başkanı Joe Biden, hem de Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, çip işletmeciliğin stratejik öncelik olarak benimsediler” cümlesini kurdu.

ABD teknoloji üretiminin iyileşmiş olduğu ve demokratik olarak onayladığı Tayvan’ı, özellikle teknoloji ve çip sağlamak adına Çin’den uzaklaşmak önemli bir ortak olarak benimsiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Published

on

By

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Commerzbank Research’in bugün yayınladığı raporda spot altın fiyatının önümüzdeki haftalarda düşüş göstermesinin beklendiğini bildirdi. Altının onsu 1750 dolar seviyesine düşeceğini söyledi.

Altın fiyatının Fed’in attığı adımları yakından takip ettiğini belirten Commerzbank, Fed faiz indirimlerine başladığında altın fiyatının yeniden yükselişe geçeceğini öngördü.

Commerzbank, Fed’den ilk faiz indiriminin 2023’ün ikinci yarısında geleceğini de öngördü.

Spot altın şu sıralarda fiyatı 1775,77 dolar seviyesinde.

Continue Reading

Global

Petrol fiyatları düşüşte

Published

on

By

Petrol fiyatları düşüşte

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,1 düşerek 81,73 dolarda seyrediyor. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,2 gerileyerek 76 dolardan işlem görüyor.

Dolardaki güçlenme dolarla fiyatlanan emtiaları daha pahalı hale getiriyor.

Avrupa ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararları dün itibarıyla başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, şirketlere tavan fiyatla petrol satışını yıl sonuna kadar yasaklamayı planladıklarını belirtti.

Pictet Varlık Yönetimi Araştırma Müdürü Jean-Pierre Durante küresel petrol talebinin gelecek yılın ilk yarısında da baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi. “Petrol piyasası kısa vadede dengeli kalmaya hazır görünüyor.” diye konuştu.

Öte yandan bugün Suudi Arabistan Asya için petrol fiyatlarında indirime gitti. Fiyatlar Mart’tan bu yana en düşül seviyeye düştü.

Continue Reading

Global

Motorine indirimi

Published

on

By

Motorine indirimi

Motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 liradan satılıyor.

Uluslararası gelişmelerden etkilenen akaryakıt fiyatlarındaki düşüş devam ediyor.

6 Aralık 2022 itibariyle motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 Türk lirasından satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 20,17 liradan satılıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans