Connect with us

Global

Otomotiv Sektörü Çip Kriziyle Uğraşıyor

Published

on

Otomotiv Sektörü Çip Kriziyle Uğraşıyor

Otomotiv Sektörü çip sorunlarından etkilenen Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi üretim yapan firmaların arasına, Fiat ile Peugeot birleşmesinden oluşan Stellantis ve elektrikli araba üretimi yapan Nio da katıldı.

Stellantis ve Çinli elektrikli araba üretimi yapan Nio da küresel çip sağlama probleminden dolayı üretimlerini düşürme kararı alan firmaların arasına katıldılar.

Fiat ile Peugeot marka birleşmesinden oluşan Stellantis, cuma günü açıkladığı bildiride, ikisi Kanada’da, biri Meksika’da ve ikisi ABD’de olmak üzere toplamda 5 üretim yapan fabrikasında, mikroçip tedarik problemi sebebi ile üretimi durduracağını ifade etti.

Stellantis, seçili fabrikalardaki üretimin ertelenmesinin ne kadar devam edeceğini bildirmezken, fabrika bölgelerinden birindeki sendika lokali, minivan üretim kuruluşlarındaki kapanmanın dört hafta süreceğini duyurdu.

Tesla’nın Çin’deki rakiplerinden biri olan elektrikli araba üreticisi Nio da Hefei tesisindeki üretimi beş gün boyunca kapatacağını bildirdi ve ilk çeyrekteki araba üretim seviyesini 1.000 araç olacak şekilde düşürdü.

Volkswagen da cuma günü yaptığı açıklamada Meksika’daki tesislerinde paskalya zamanında belirtilmiş modellerin üretiminin duracağını açıkladı.

Çip sorunundan etkilenen otomobil üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da olurken, Türkiye’deki Oyak Renault ve Tofaş da üretimlerine ara vereceklerini bildirmişlerdi.

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, tamamlayıcı parça bulmada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını ifade etti.

Otomotiv Sektörü Çip Krizi Türkiye’ye Sıçradı

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, tamamlayıcı parça bulmada yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını ifade ederek, “Oyak Renault kuruluşu olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretim sürecimize kısa bir ara vereceğiz. Tedarik probleminin üretime etkilerini düşürmek için var gücümüzle çaba gösteriyoruz. Çevik ve esnek üretim becerimizle, dış kaynaklı sorunlarının etkilerini en kısa zamanda aşarak üç vardiyada çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamasında, üretimin çipte tedarik problemi sebebi ile 19 Mart-5 Nisan arası duracağını ifade etmişti.

Açıklamada, “Bahsi geçen mikroçiplerin kullanıldığı bazı tamamlayıcı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat zamanlarındaki aksamalar nedeni ile 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süre ile fabrikada üretim faaliyetlerine ara verileceği” duyurulmuştu.

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üretimi yapan firmalar da küresel çip darboğazının etkisi altında kalarak planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Çip Krizi Yalnızca Otomotiv Sektörünü Vurmadı

Otomotiv sektörünün yanında bazı akıllı telefon üretimi yapan firmalar da küresel çip darboğazının etkisi altında kalarak planlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Samsung çip krizi sebebi ile bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı yeni Galaxy Note modelinin sergilenmesini erteleyebileceğini dile getirmişti.

Güney Koreli şirketin CEO’su Koh Dong-jin gerçekleşen sıkıntının bir sonraki çeyrekte şirket performansına kötü yönde yansıyacağını vurgulamıştı.

Koh, yarı iletken çiplerin arz ve talebinde küresel çapta önemli bir çölçüde dengesizlik olduğunu dile getirerek ‘Zorlu zamanlara rağmen şirket yöneticilerimiz bu sorunu çözmek amacı ile denizaşırı ülkelerdeki ortaklarımızla görüşmeler sağlıyor. Çip kıtlığının yüzde 100 bittiğini söylemek çok zor” diye eklemişti.

ABD ve Tayvan Kriz İçin Temasta

ABD yönetimi de Tayvan’daki çip üretimini yükseltmek ve küresel tedarik problemini çözmek için ülkedeki şirketler ve bürokratlar ile temas halindeler.

Tayvan’da yeni bir çip tesisinin temelini atma kutlamasında konuşan Tayvan Amerikan Enstitüsü (AIT) Başkanı Brent Christiensen, “Hem ABD Başkanı Joe Biden, hem de Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, çip işletmeciliğin stratejik öncelik olarak benimsediler” cümlesini kurdu.

ABD teknoloji üretiminin iyileşmiş olduğu ve demokratik olarak onayladığı Tayvan’ı, özellikle teknoloji ve çip sağlamak adına Çin’den uzaklaşmak önemli bir ortak olarak benimsiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans