Connect with us

Kripto Para

Tom Lee Bitcoin 100 Bin Dolar Olacak

Published

on

Tom Lee bitcoin 100 bin dolar olacağına inanıyor. Tom Lee, CNBC ile gerçekleştirdiği röportajda, Bitcoin’in (BTC) yaşadığı büyük düzeltmeye rağmen 2021 yılı içerisinde 100 bin doları göreceğine inanıyor. Lee para kaybetmemek adına asla 24 aydan fazla bir süre Bitcoin sahibi olmadığına da dikkat çekiyor. Analiste göre Bitcoin “aşırı uçucu” olsa da Bitcoin sahiplerinin bu dalgalanmalardan ödüllerini alacaklarını düşünüyor.

Lee, yaşanan büyük düzeltmenin öncesinde Bitcoin’in hedefini 120.000 dolar olarak belirlemişti.

Sert düşüş sonrasında 30.000 USD seviyesinde güçlü bir destek oluştu. Saatlik kısa vade grafikte satış baskısı 41.230 $ altında devam edecektir. Bu durumda 36.524 – 34.554 ve 31.111 $ seviyeleri takip edilmelidir. 41.230 $ üzerinde ise alıcılar devreye girecektir ve 44.745 ve 48.172 $ dirençleri kar realizasyonu için takip edilmelidir.

Destek : 36524 – 34554 – 31111
Direnç : 39832 – 41230 – 44745

Burada bulunan bilgiler yatırım, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Daha fazla analiz haberi için; https://bugunfinans.com/analizler/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

ECB: “Kripto paralar bir neslin balonu ve patlamaya mahkum”

Published

on

By

ECB: “Kripto paralar bir neslin balonu ve patlamaya mahkum”

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Çarşamba günü yaptığı bir konuşmasında ECB’nin kripto para birimlerine karşı olan isteksizliğinin yeni bir göstergesi olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ekonomi üzerindeki kusurlarını ve zarar verici özelliklerini metodik olarak açıkladı.

Kripto para birimlerinin “bir neslin patlamaya mahkum bir balonu” olduğunu ve sadece “kumar oynamanın yeni bir yolu” olduğunu söyledi.

Görüşünü desteklemek için üç argüman öne sürdü: Sosyal açıdan kriptoların yararsızlığı, stabil kriptoların güvenlik yanılsamasının yarattığı risk ve kripto yatırımcıları tarafından kullanılan yüksek kaldıraç tehlikesi.

Kriptolar sosyal açıdan yararsız ve çevresel açıdan zararlı

Panetta, “desteklenmeyen kripto varlıkların sosyal ya da ekonomik açıdan faydalı bir işlev görmediğini” belirterek “perakende ya da toptan ödemeler için kullanılmadıklarını” çünkü hepsinin “çok değişken ve verimsiz” söyledi.

Diğer yandan kriptoların “suç ve terör faaliyetlerinde ya da vergi kaçırmak için yaygın olarak kullanıldığını” söyledi.

Panetta ayrıca kripto para birimlerinin “büyük miktarda çevresel zarara neden olabileceğine” dikkat çekti.

Enerji yoğun bir “iş ispatı” ağ güvenlik mekanizması kullanan Bitcoin gibi kriptolara atıfta bulunarak “ekolojik ayak izi çok yüksek olduğu düşünülen kripto varlıkların da yasaklanması gerektiğine” inanıyor.

Stabil kripto paraların güvenlik yanılsaması

Panetta’nın belirttiği kripto para birimlerindeki diğer büyük kusur, “tüm kripto ekosisteminin güvendiği stabil kripto paraların sözde istikrarı” ile ilgili.

Stabil paraların “kullanıcılara hitap ettiğini çünkü desteksiz kriptoların aksine değerlerinin bir varlık portföyüne bağlı olmasıyla istikrar sağladıklarının iddia edildiğini” açıklayan Panetta, “istikrarlı bir değeri korumak için arz ve talebi eşleştirmeyi amaçlayan” algoritmik stabil kripto paraları ayırdı.

Fakat Panetta, bu yılın başlarında yaşanan TerraUSD stabil kripto para çöküşüne atıfta bulunarak “stabil kriptoların yalnızca ismen stabil olduğunu” iddia etti ve stabil kripto lideri Tether’in bile “piyasada takip eden stresin ortasında geçici olarak sabitini kaybettiğine” işaret ederek bunun “teminatlı stabil kripto paralar için bile risklerin kolayca ortadan kaldırılamayacağını” gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kripto yatırımcılarına sunulan aşırı kaldıraç riski

Son olarak Panetta’nın belirttiği kriptoların üçüncü yapısal zayıflığı, “kripto piyasalarının inanılmaz derecede yüksek kaldıraç ve ara bağlantılara sahip olabileceği gerçeği.”

“Kripto borsalarının, yatırımcıların risklerini ilk yatırımın 125 katına kadar artırmalarına izin verdiğine” dikkat çeken Panetta, “şoklar vurduğunda ve kaldıraçları azaltmak gerektiğinde varlıkları elden çıkarmak zorunda kaldıklarını ve fiyatlar üzerinde güçlü bir aşağı yönlü baskı oluşturduklarını” söyledi.

Panetta ayrıca “anonim borçluların yarattığı riskleri telafi etmek için DeFi kredilerinde yaygın bir şekilde benimsenen fazla teminatlandırma” ile bu kaldıracın arkasındaki mekanizmalardan da yakındı.

Gerçekten de “bir örnekte ödünç alınan fonların sonraki işlemlerde teminat olarak yeniden kullanılabildiğini ve yatırımcıların büyük risklere maruz kalmasına izin verdiğini” açıkladı ve burada FTX iflasına atıfta bulunarak “Bunlar tam da son kripto fiyaskolarında iş başında gördüğümüz dinamiklerdir.” açıklamalarında bulundu.

Continue Reading

Global

FTX çöküşünün arkasından yeni detaylar geliyor

Published

on

By

FTX çöküşünün arkasından yeni detaylar geliyor

FTX kripto borsasının çöküşü Bitcon’de sert bir düşüşe neden oldu. Bitcoin ve diğer birimelrine olan güven zarar gördüğünden dolayı piyasanın geri kalanı da benzer şekilde tepki verdi. Fakat gerçekte ne olduğu, henüz şüpheye yer bırakmayacak şekilde açığa çıkmadı.

Hem dünyanın en büyük kripto para borsası Binance hem de FTX’în eski CEO’su Sam Bankman-Fried beceriksizliği olası nedenler arasında gösteriliyor. Ancak çok mantıklı bir açıklama daha var: parayı takip etmek.

Binance’nin kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ) geçtiğimiz günlerde yaşanan fiyaskodan kendisinin sorumlu olduğu iddiasını reddetti. Kripto borsaları arasında rekabet yok dedi. Aynı zamanda iddiaya göre Bankman-Fried’dan pazar payı almak için FTX’in fişini çekenin kendisi yönündeki suçlamalarla da boğuşuyor.

CZ, pazarın o kadar büyük olduğunu ve bu noktada birbirlerinin müşterilerini çalmanın saçma olacağını savunuyor:

“Rakiplere odaklanmıyoruz çünkü sektör, nüfusun yalnızca %6’sına dokunmuşken bu zaman ve kaynak kaybı olur. Ekosistemde çoklu borsaların, çoklu blok zincirlerinin, çoklu cüzdanların vs. bir arada var olmasını istiyoruz.”

Onun bakış açısına göre entrikalarıyla tüm sektörün itibarını zedeleyen SBF’nin kendisiydi:

“SBF tarihteki en büyük dolandırıcılardan biridir, aynı zamanda medya ve önemli kanaat önderleri söz konusu olduğunda usta bir manipülatördür.”

Morgan Creek Capital CEO’su Mark Yusko, SBF’nin bir dolandırıcı olduğuna tüm kalbiyle katılıyor:

“Buna %100 ikna olmuş durumdayım ve doğrudan dolandırdığı şirketlerden birinde büyük bir yatırımcı olduğum için buna dair kanıtlarım da var.”

Ona göre ise SBF, medyada yayıldığı gibi mali durumunun izini kaybetmemişti. Yusko, FTX’in yükseliş ve düşüşünün başından beri planlı olduğunu düşünüyor.

Küresel düzenlemenin temelini atmayı amaçlayan bir aşamadaydı: Kontrolü yeniden kazanmak, merkez bankalarının hakimiyetini savunmak ve CBDC’leri bir başarı hikayesine getirmek.

Fakat blok zinciri hareketinin hedefi hükümetlerden ve bankalardan bağımsız olmaktır. Yusko’nun açıkladığı gibi 10 yıl önce gülünüp geçilen bu hedef, giderek gerçek bir tehdit haline gelebilir:

“SBF’nin bir hapishane hücresinde değil de basın gezisinde olması anlaşılmaz bir durum.

Düzenleyicilerin gelip sektörü cezalandırabilmesi için birilerinin, bunu bir örnek teşkil etmesi amacıyla yapmış olması kesinlikle mümkün…
Bu fiyasko, inanıyorum ki, maşa olarak kullanılan aptalların üstünde birileri tarafından gerçekleştirilmiş bir sahtekarlık.”

Yusko, bazı ABD’li politikacıların konuya dahil olduğunu varsayıyor. SBF, FTX’in çöküşünden önce medyaya verdiği demeçte bir sonraki ABD seçim kampanyalarına 1 milyar dolar bağışlayacağını açıklamıştı. Resmi olarak bu kadar çok para akıyorsa gayri resmi olarak ne oldu? FTX neden mevduatları aniden %700 artan, neredeyse anlamsız Farmington State Bank’a yatırım yaptı?

Yusko’ya göre bu, tam da hedeflenen kara para aklamanın başlangıç noktası ve bu nedenle kaybolan 8 milyar dolarlık müşteri fonlarının çoğunun bu ve benzeri kanallar aracılığıyla yeni sahiplerine aktarıldığından şüpheleniyor.

Continue Reading

Kripto Para

Kripto paralarda Fed endişesi

Published

on

By

Kripto paralarda Fed endişesi

Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin geçtiğimiz güne kıyasla yüzde 1,4’lük değer kaybederek, yaklaşık bir haftadır tutunduğu 17 bin dolar seviyesini kaybederek 16 bin 760 dolardan işlem görmeye başladı.

Daha çevreci bir görünüme bürünen Ethereum’da ise düşüş Bitcoin’e kıyasla daha sert oldu. Piyasa değerine bakıldığında Bitcoin’nin ardından gelen Ethereum düne kıyasla yüzde 2,76’lık bir değer kaybı yaşadı ve 1,224 dolardan işlem görüyor.

Merkez Bankaları Baskıyı Artırıyor

FTX borsasının çöküşünden hemen sonra kriptonun hisse senedi piyasalarıyla arasındaki pozitif korelasyonun bozulduğu görülmüştü. Fakat başta Amerika Merkez Bankası olmak üzere dünya genelindeki büyük ekonomilerin merkez bankalarının sıkı para politikalarını devam ettirmesi riskli varlıklar üzerinde satış baskısı oluşturmaya devam ediyor. Dolayısıyla makroekonomik taraftan gelecek veri akışı piyasaların dikkate aldığını konulardan oluyor. arlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun yolladığı günlük piyasa analizine göre Euro Bölgesi’nde 13.00’te açıklanacak GSYH rakamının çeyreklik bazda yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 2,1 artış göstermesi bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans