Connect with us

Global

Kripto Madencileri Çinden Çekiliyor

Published

on

Kripto madencileri Çinden çekiliyor. Çin’deki kripto para madencileri, yapılan açıklamalar sonrasında ülkedeki operasyonlarını bitireceklerini ya da yeni yatırım yapmayacaklarını belirtti.

Aralarında Hashcow ve BTC.Top’un da bulunduğu kripto para madencileri, Çin hükümetinin Bitcoin madenciliği ile ilişkin yasaklamaları sonrasında ülkedeki operasyonlarını bitirdi.

Başkan Yardımcısı Liu He’nin başkanı olduğu Devlet Konseyi komitesi cuma günü gerçekleştirdiği bir açıklamada finansal riskleri düşürmek için bu kararın alındığını söyledi. Konsey böylece ilk kez kripto para madenciliğini hedef almış oldu. Çin’deki işletmeler küresel kripto para madenciliğinin %70’inden sorumlu.

Kripto para Borsası Huobi, pazartesi günü Çin’deki müşterileri için madencilik ve alış-satış işlemlerini ara verdiğini açıkladı ve diğer ülkelerdeki operasyonlarına odaklanacağını ifade etti.

BTC.TOP da düzenleyici riskleri ileri sürerek Çin’deki faaliyetlerini bitirirken kripto madencilik firması Hashcow da Bitcoin madenciliği için yeni teçhizatlar almayacağını belirtti.

Pekin merkezli Novem Arcae Technologies Yatırım Genel Müdürü Chen Jiahe, “Kripto madenciliği çok fazla enerji sarf ederek Çin’in karbon nötr hedefleri ile çelişki yaratıyor” dedi.

Bitcoin, Çin’in son finansal ödeme yasağını belirtmesinden sonra gelen bu açıklama ile beraber zirvesinden %50 gerilemiş durumda. Ether ise pazar günü son iki ayın en düşük düzeyine geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans