Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Yellen’ın Açıklamalarıyla Dalgalandı

Published

on

Küresel piyasalar Yellen’ın açıklamalarıyla dalgalandı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki farklı açıklama ile piyasalardaki fiyatlamalarda etkili oldu. Yellen ilk olarak The “ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını önlemek amacı ile faizlerin biraz yükselmesi gerekebileceğini” söylerken daha sonrasında faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını, enflasyonun kalıcı düzeyde yüksek kalmasını beklemediğini dile getirdi.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları ile Salı günü zaten düşüşte olan Wall Street endeksleri önce kayıp düzeylerini artırdı, fakat sonrasında bu kayıpların bir kısmını düzeltmeyi başardı.

Kapanışta S&P 500 %0,67, Nasdaq 100 endeksi de %1,85 düşüş yaşadı. Apple, Tesla ve Amazon hisseleri öncülüğünde gerileme yaşayan Nasdaq 100, Mart’tan bu yana en sert günlük düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. S&P 500 ise yeni işlem gününde emtia, finans ve sanayi hisseleri liderliğinde vadeli işlemlerde toparlandı.

Asya’da Avustralya ve Hong Kong Borsaları hareketli ilerlerken; Japonya, Çin ve Güney Kore’de piyasaların işleme kapalı olması işlem hacimlerinde düşüş yaşattı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü %1,5924’ten kapanış yaptı.

Emtia fiyatlarında tırmanış devam ediyor. Bakır ton başına 10 bin doların üstüne yükselirken, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerinin ham petrol stoklarında düşüşe yönlü işaret etmesi ile petrol fiyatları yükselmeyi sürdürdü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans