Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Yellen’ın Açıklamalarıyla Dalgalandı

Published

on

Küresel piyasalar Yellen’ın açıklamalarıyla dalgalandı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki farklı açıklama ile piyasalardaki fiyatlamalarda etkili oldu. Yellen ilk olarak The “ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını önlemek amacı ile faizlerin biraz yükselmesi gerekebileceğini” söylerken daha sonrasında faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını, enflasyonun kalıcı düzeyde yüksek kalmasını beklemediğini dile getirdi.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları ile Salı günü zaten düşüşte olan Wall Street endeksleri önce kayıp düzeylerini artırdı, fakat sonrasında bu kayıpların bir kısmını düzeltmeyi başardı.

Kapanışta S&P 500 %0,67, Nasdaq 100 endeksi de %1,85 düşüş yaşadı. Apple, Tesla ve Amazon hisseleri öncülüğünde gerileme yaşayan Nasdaq 100, Mart’tan bu yana en sert günlük düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. S&P 500 ise yeni işlem gününde emtia, finans ve sanayi hisseleri liderliğinde vadeli işlemlerde toparlandı.

Asya’da Avustralya ve Hong Kong Borsaları hareketli ilerlerken; Japonya, Çin ve Güney Kore’de piyasaların işleme kapalı olması işlem hacimlerinde düşüş yaşattı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü %1,5924’ten kapanış yaptı.

Emtia fiyatlarında tırmanış devam ediyor. Bakır ton başına 10 bin doların üstüne yükselirken, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerinin ham petrol stoklarında düşüşe yönlü işaret etmesi ile petrol fiyatları yükselmeyi sürdürdü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans