Connect with us

Global

Küresel Piyasalar Yellen’ın Açıklamalarıyla Dalgalandı

Published

on

Küresel piyasalar Yellen’ın açıklamalarıyla dalgalandı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki farklı açıklama ile piyasalardaki fiyatlamalarda etkili oldu. Yellen ilk olarak The “ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını önlemek amacı ile faizlerin biraz yükselmesi gerekebileceğini” söylerken daha sonrasında faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını, enflasyonun kalıcı düzeyde yüksek kalmasını beklemediğini dile getirdi.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları ile Salı günü zaten düşüşte olan Wall Street endeksleri önce kayıp düzeylerini artırdı, fakat sonrasında bu kayıpların bir kısmını düzeltmeyi başardı.

Kapanışta S&P 500 %0,67, Nasdaq 100 endeksi de %1,85 düşüş yaşadı. Apple, Tesla ve Amazon hisseleri öncülüğünde gerileme yaşayan Nasdaq 100, Mart’tan bu yana en sert günlük düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. S&P 500 ise yeni işlem gününde emtia, finans ve sanayi hisseleri liderliğinde vadeli işlemlerde toparlandı.

Asya’da Avustralya ve Hong Kong Borsaları hareketli ilerlerken; Japonya, Çin ve Güney Kore’de piyasaların işleme kapalı olması işlem hacimlerinde düşüş yaşattı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü %1,5924’ten kapanış yaptı.

Emtia fiyatlarında tırmanış devam ediyor. Bakır ton başına 10 bin doların üstüne yükselirken, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerinin ham petrol stoklarında düşüşe yönlü işaret etmesi ile petrol fiyatları yükselmeyi sürdürdü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Avrupa’da doğal gaz fiyatlarına zam

Published

on

By

Avrupa'da doğal gaz fiyatlarına zam

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının tüketimi düşürmesiyle birlikte, geçtiğimiz hafta yüzde 17 gerileyen doğal gaz fiyatları, bu sabah yükseliş gösterdi.

Hollanda TTF’de Şubat teslimi gaz fiyatı, yüzde 0,92 artışla 54,75 euro/MWh seviyesinden işlem görüyor.

Mart teslimi gaz da yüzde 4,98 yükselişle 55,90 euro/MWh seviyesinde.

Continue Reading

Global

Benzin satışları artışta

Published

on

By

Benzin satışları artışta

Yurtiçi piyasalarda Aralık ayında benzin ve motorin satışları artış gösterdi. PETDER’in yayınladığı verilere göre benzin satışları Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,14 artışla 407 bin 545 metreküp oldu.
Yine aynı ayda motorin satışları, yüzde 4 azalarak 2 milyon 901 bin 97 metreküp oldu.

Fuel oil satışları, yüzde 0,48 artışla 31 bin 16 ton olurken gaz yağı satışları yüzde 48,99 artışla 222 metreküp seviyesine yükseldi.

Otogaz satışlarının da yüzde 37,56 artışla 285 bin 848 ton olduğu belirtildi.

2022 yılında satışlar arttı

2022 yılında benzin ve motorin satışlarında artış görüldü. Benzin satışları yüzde 11,07 artışla 4 milyon 318 bin 488 metreküp olurken motorin satışları yüzde 0,12 artışla 30 milyon 865 bin 627 metreküp oldu.

Fuel oil satışları yüzde 33,37 artışla 248 bin 548 ton, gaz yağı satışları yüzde 4,03 düşüşle bin 879 metreküp, otogaz satışları ise yüzde 6,64 artışla 3 milyon 211 bin 568 ton olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Dolar/TL haftaya nasıl başladı

Published

on

By

doalr-haftaya-nasil-basladi.jpg

Geçtiğimi hafta 18,80 seviyesine yatay seyreden dolar kuru, merkez bankalarının toplanacağı haftaya sakin bir başlangıç yaptı.

ABD ve Avrupa Merkez Bankası takip edilecek

Bu hafta ABD Merkez Bakası ve Avrupa Merkez Bankası, 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecekler. Fed’in 25 baz puan, ECB’nin ise 50 baz puanlık faiz artışı yapmasının beklendiği toplantıda gelecek aylar için alınacak kararlar yakında takip edilecek.

FED’in beklentilerden iyi gelen verilerin ardından faiz artırımlarını azaltarak tamamlaması bekleniyor. Mart ayında bir kez daha faiz artışının yapılıp yapılmayacağı ve yılın devamında ilk faiz indiriminin gelip gelmeyeceğine dair ipuçlarının aranacağı toplantı Çarşamba günü yapılacak.

Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı toplantısı Perşembe günü yapılacak. 50 baz puanlık faiz artırımının yapılmasının beklendiği toplantıdan Mart ayında neler yapılacağına dair sinyaller aranacak. Toplantılara yaklaşıldıkça dolar ve euro’da yaşanacak hareketliliğin diğer döviz kurlarında da kendisini göstermesi bekleniyor.

Dolar/TL kurunda 18,80 üzeri ataklar sınırlı kalırken euro/TL’de 19,60 üzeri takip ediliyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans