Connect with us

Altın

Altın Fiyatları Zayıflayan Dolar ile Yükseldi

Published

on

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili faizlerindeki gerileme ve dolar endeksindeki düşmesi ile beraber yükselme yaşarken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki artışı takip etti.

Altın fiyatları, ABD’de ISM imalat endeksinde yaşanan geriye dönük hareket ile düşüş kaydeden dolar ve tahvil faizleri sonrası yükselme yaşadı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip ederek hafif bir yükselme gerçekleştirdi.

ABD’de imalat sektörü büyümesi Nisan’da ham madde sorunu ve tedarik aksamaları sebebi ile yavaşlarken, ISM imalat endeksi 37 yılın zirvesi olan 64.7’den 60.7’ye geriye hareket yaparak piyasa beklentisinin altında kaldı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi haftaya %1,65 seviyesinde başladıktan sonra salı günü %1,59 düzeyine kadar geriledi.

Ons altın fiyatı

Nisan ayının üç haftasını kazançla kapatarak 2021 yılında ilk defa bir ayı kazançla kapanış yapan ons altın, sene başından bu yana hala %5,8 aşağıda duruyor.

Ons altın, haftaya 1.768 dolar civarında başlangıç yaptıktan sonra tahvil faizleri ve dolar endeksindeki gerileme ile %1,11 yükselme yaparak 1.788 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçirdiğimiz son birkaç haftadır Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki hareketlenmelerin arasında sıkışırken geçen hafta 482 TL’ye kadar yükselme yaparak bu yılın zirvesini görmüştü. Gram altın haftaya 472 TL civarında başlangıç yaptıktan sonra dolarTL’deki düşüşe rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselmeyi takip ederek 475 TL’ye ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans