Connect with us

Altın

Altın Fiyatları Zayıflayan Dolar ile Yükseldi

Published

on

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili faizlerindeki gerileme ve dolar endeksindeki düşmesi ile beraber yükselme yaşarken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki artışı takip etti.

Altın fiyatları, ABD’de ISM imalat endeksinde yaşanan geriye dönük hareket ile düşüş kaydeden dolar ve tahvil faizleri sonrası yükselme yaşadı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip ederek hafif bir yükselme gerçekleştirdi.

ABD’de imalat sektörü büyümesi Nisan’da ham madde sorunu ve tedarik aksamaları sebebi ile yavaşlarken, ISM imalat endeksi 37 yılın zirvesi olan 64.7’den 60.7’ye geriye hareket yaparak piyasa beklentisinin altında kaldı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi haftaya %1,65 seviyesinde başladıktan sonra salı günü %1,59 düzeyine kadar geriledi.

Ons altın fiyatı

Nisan ayının üç haftasını kazançla kapatarak 2021 yılında ilk defa bir ayı kazançla kapanış yapan ons altın, sene başından bu yana hala %5,8 aşağıda duruyor.

Ons altın, haftaya 1.768 dolar civarında başlangıç yaptıktan sonra tahvil faizleri ve dolar endeksindeki gerileme ile %1,11 yükselme yaparak 1.788 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçirdiğimiz son birkaç haftadır Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki hareketlenmelerin arasında sıkışırken geçen hafta 482 TL’ye kadar yükselme yaparak bu yılın zirvesini görmüştü. Gram altın haftaya 472 TL civarında başlangıç yaptıktan sonra dolarTL’deki düşüşe rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselmeyi takip ederek 475 TL’ye ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans