Connect with us

Altın

Altın Fiyatları Zayıflayan Dolar ile Yükseldi

Published

on

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili faizlerindeki gerileme ve dolar endeksindeki düşmesi ile beraber yükselme yaşarken, gram altın küresel altın fiyatlarındaki artışı takip etti.

Altın fiyatları, ABD’de ISM imalat endeksinde yaşanan geriye dönük hareket ile düşüş kaydeden dolar ve tahvil faizleri sonrası yükselme yaşadı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip ederek hafif bir yükselme gerçekleştirdi.

ABD’de imalat sektörü büyümesi Nisan’da ham madde sorunu ve tedarik aksamaları sebebi ile yavaşlarken, ISM imalat endeksi 37 yılın zirvesi olan 64.7’den 60.7’ye geriye hareket yaparak piyasa beklentisinin altında kaldı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi haftaya %1,65 seviyesinde başladıktan sonra salı günü %1,59 düzeyine kadar geriledi.

Ons altın fiyatı

Nisan ayının üç haftasını kazançla kapatarak 2021 yılında ilk defa bir ayı kazançla kapanış yapan ons altın, sene başından bu yana hala %5,8 aşağıda duruyor.

Ons altın, haftaya 1.768 dolar civarında başlangıç yaptıktan sonra tahvil faizleri ve dolar endeksindeki gerileme ile %1,11 yükselme yaparak 1.788 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçirdiğimiz son birkaç haftadır Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki hareketlenmelerin arasında sıkışırken geçen hafta 482 TL’ye kadar yükselme yaparak bu yılın zirvesini görmüştü. Gram altın haftaya 472 TL civarında başlangıç yaptıktan sonra dolarTL’deki düşüşe rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselmeyi takip ederek 475 TL’ye ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans